Rodičovská, materská a rodičovská po sebe

martuska2
18. mar 2018

Ahojte 🙂 skúsenejsie asi mi budete vedieť odpovedat na niektoré otázky.
Celý minulý rok 2017 som bola na materskej a na rodičovskej, pracovný pomer trvá. Teraz od 2/18 do 9/18 je muž na materskej, ja nepoberám rodičovský príspevok. Ale keďže som opäť tehu, požiadala som zamestnávatela, že o mesiac (4/18) sa chcem vrátiť do roboty, vyberiem asi 5dní dovolenky a následne pojdem na PN kvoli rizikovému tehu (2xpotrat)
Vyjde mi maximálna PN a následne skoro maximálna materská od 10/18.
Moje otázky sú:
- od 8/18 ked muzovi skoncí materká a ja budem na PN si môžem zas poziadat UPSVAR o rodicovský príspevok kým nenastúpim na materskú??
- ak by náhodou aj toto tehu skocilo skor :( a podarí sa mi otehotnieť až neskor a na materskú nastúpiť až na budúci rok 2019 - z coho mi ju budú pocítať?
Teraz nastupujem v 2018 a kedze minulý rok bola len materská a rodicák rátajú mi ju z platu bez zmluvy 1730e. Ale tento rok budem mat 5 dní dovolenky a následne PN..
Ďakujem za rady

denisdenis
18. mar 2018

Ahoj, otazocka mimo temu. Prosim ta, kde pracujes, ze mas taky pekny plat? Dakujem 🙂

martuska2
autor
18. mar 2018

@denisdenis veduca v lekarni 🙂

denisdenis
18. mar 2018

@martuska2 Som si myslela, ze to bude farmacia, alebo IT. Vdaka za odpoved 🙂

dzina007
18. mar 2018

Skus poprosit naptiklad @evittam tusim by vedela poradit.
Neviem ci je to aj tvoj pripad ale raz som citala niekde ze mamicke matersku velmi ovplyvnila PNka ktoru cerpala rok pred nastupom na MD. Rok 2018 by ti to nemalo ovplyvnit ale neviem ze ak by sa nedajboze nieco stalo ci by ti PN neovplyvnnila matersku ak by si na nu nastupila v 2019. Ale ista si niesom

martuska2
autor
18. mar 2018

@denisdenis uviedla som to, aby baby vedeli rozdiel ab som si velmi nepokazila to ratanie 🙂 kezde prva materska sa mi ratala z realnej hrubej mzdy s odmenami so vsetkym, terajsia len zo zakladu zo zmluvy a co by bolo o rok, ked bude ta dovolenka a PNka? toto netusim

dzina007
18. mar 2018

@martuska2 inak isto by ti ratali bez odmien? Rata sa z predpokladanej mzdy. A mne do toho ratali aj vsetky premie a 13. 14 plat.

dzina007
18. mar 2018

Alebo este @zalka je odbornicka ktora vie o tomto asi vsetko a vzdy super poradi 😀

majusqa77
18. mar 2018

@martuska2 nastup na pn a aj na md v roku 2018 = vypocet z prijmu roku 2017

majusqa77
18. mar 2018

nastup 2019 = z prijmu 2018 = ak bude tak ako pises, tak z realneho prijmu za cerpanie dovo

martuska2
autor
18. mar 2018

@majusqa77 ano viem ze teraz 2018z predpokl.prijmu co je mzda a teda 2019 z dovolenky co je skoro ako mzda takze by to malo byt rovnake? Tohtorocna Onka mi to nezhorsi vsak

martuska2
autor
18. mar 2018

@dzina007 no mne do telefonu povedal mzdar ze sa berie plat zo zmluvy. Odmena je 20%ale narok na nu mam len po odrobeni vacsej polky mesiaca. Skusim sa spytat dalsej nasej mzdovej. Lenze tie mzdarky mame asi 15 ja netusim kto mi bude potvrdzovat papiere

dzina007
18. mar 2018

@martuska2 nooo ked je tolko mzdarov vie byt problem lebo ide o nich kolko napise. My mame premie podla kvality a produktivity. Podla tabulky urcia ake su hodinove premie a mzdarky mi ratali ze aku mzdu by som mala za predpokladu ze odrobim cely mesiac ako by som mala. Ale fakt zalezi to od mzdraky. Kamoska mala druhu materaku tiez ratanu bez odmien. Ale ona mala osobne odmeny podla vykonu.

evittam
18. mar 2018

@dzina007 PN nemá nic spolocne s vypoctom MD, je to nezdanitelny prijem.

majusqa77
18. mar 2018

@evittam a tak moze posrat davky, ak je len md/rd/pn 🙂

martuska2
autor
18. mar 2018

@dzina007 ano chapem..no predpokladam ze mi napisu tu sumu zo zmluvy. Skusim poprosit ci by nemohli aj s odmenou. Na Onku je to asi jedno tam je aj tak strop..

martuska2
autor
18. mar 2018

@majusqa77 bude aj par dni dovolenky. To je asi jedno ci 1den ci 5dni. Musim to mat aby sa mi obnovilo soc.poistenie a mala narok na Pn

evittam
18. mar 2018

@majusqa77 Tak to ano.

majusqa77
18. mar 2018

@martuska2 na pn je tusim taky isty strop ako aj na md

martuska2
autor
18. mar 2018

@majusqa77 nie nieco je ina max pn je do tisic a strop materskej je 1300

majusqa77
18. mar 2018

@martuska2 vymeriavaci zaklad je rovnaky, rozdielne je % davky

zalka
18. mar 2018

@martuska2 daj si pozor na jedno,
všetko čo si napísala je reálne a možné ... ale pozor daj na to ako čerpeš dovolenku a ako nastúpiš na MD .

príklad : máš za odpracovaný den plat 100e napríklad

a ) ak čerpeš dovolenku PO-NE a na PN nastúpiš v PO ... tak si pokazíš prípadnú MD s nástupom roku 2019 lebo tá bude rátaná (5x100) / 7 dni = 71,43 e VZ na den a... MD je 53,57e

b) dovolenka PO-ŠT a na PN nástup v PI ... tak potom MD s nástupom v roku 2019 bude 4x100 ) / 4 dni = 100e VZ na den .. MD 75e

samozrejme sumy som vymyslela aby sa lahšie mi rátalo, a aby bol viditeľný rozdiel

martuska2
autor
19. mar 2018

@zalka ano dakujem za vysvetlenie..presne toto som daco citala len mi to nebolo jasne. Asi si vyberiem len 3dmi od pondelka a hotovo 🙂

supolienka
6. apr 2018

@zalka @evittam baby, skusim znova v tejto teme sa Vas opytat, 23.9.2018 ma dcera 3 roky. 12.12.2018 mam termin porodu. Moj PP stale trva. Vychadza mi tam “diera” 3 tyzdne a 2 dni alebo 5 tyzdnov a 2 dni - podla toho, ci nastupim na MD 8 alebo 6 tyzdnov pred TP. Co mam robit toto hluche obdobie? Ist na PN alebo cerpat neplatene volno? Spravne chapem, ze ani jedno, ani druhe, mi neovplyvni vysku materskej davky, lebo rozhodujucim obdobim bude rok 2017? Vtedy som bola cely rok na RD. Dakujem moc!

martuska2
autor
6. apr 2018

@supolienka tak podla bud si vyber dovolenku ci pnku..neplatene volno by som ja nebrala. Matersku budes mat podla oredpokl.vym.zakladu co je tvoja mzda

zalka
6. apr 2018

@supolienka ak máš dovolenku aspon pár dní čerpaj dovolenku , a potom to rieš PN ...

supolienka
6. apr 2018

@zalka bohuzial dovolenku uz nemam. Nechala som si ju preplatit medzi materskou a rodicovskou dovolenkou. Cize PN by mala byt v pohode bez vplyvu na vypocet materskej davky?

zalka
7. apr 2018

@supolienka áno PN je v pohode neovplyvní to výšku MD .. PN i MD budú rátané z predpokladaného príjmu tj. z toho čo potvrdí mzdárka

martuska2
autor
7. apr 2018

@supolienka ano pn ti to neovplyvny..zaklad bude ten isty..len aspon 1den musis odrobit ci cerpat D aby si malanarok na Pn. Mas vycerpanu dovcu aj co ti nabehla za matersku? Lebo aj za ten cas mas narok na dovolenky...

supolienka
7. apr 2018

@martuska2 no ano, dovolenku za matersku som si celu dala vyplatit:-/ ,skoda. Nemam uz ziadnu. Ooo to fakt musim na 1 den nastupit do prace?

martuska2
autor
7. apr 2018

@supolienka tak viem ze ano..ale zavolaj na socialku ci nemoze byt priklad ze 1.5 skoncis rodicovsku od 2.5 nastupis do roboty a hned v ten den ta vypisu napn. Datumy som dala len tak. Ja tak viem ze sa musi obnovit aspon na 1den sociakne poistenie aby si maka narok na pn..ale prever si to. Zavolaj. A jednak zamestnavatelovi listom musis oznamit navrat do prace 30dni vopred