Rodičovská dovolenka, čerpanie starej dovolenky a nástup na ďalšiu materskú

barbora0306
9. mar 2019

dobry den.chcem sa spytat takuto vec. v 2016 som isla na pn skrz rizikove tehotenstvo, pocas pn sa moja pozicia zrusila, co sa ma nedotlko ,lebo som nasledne presla na md. teraz by som si chcela vycerpat staru dovolenku, s tym ,ale ze uz som tehotna, cize by som si vycerpala dovolenku, pokracovala v rd a dalsia md je od jula, cise este skor ako mi konci prva rd (retazovy porod)problem je ale v tom,ze zamestnavatel mi da dovolenku,len ak podpisem novu prac. zmluvu,o 500 eur nizsim platom,alebo ukoncenie.,nakolko moja pozica neexistuuje. preco mi zamestnavatel nemoze dat vycerpat dovolenku zo starej prac zmluvy? ked ide len o docerpanie starej dov a nasledne spat na rd a dalsiu md
zamestnavatel tvrdi,ze ma musia najprv niekam zaradit a az potom mozem cerpat dovolenku.vdaka

evittam
9. mar 2019

@barbora0306 A preco chces cerpat tu dovolenku?!

barbora0306
autor
9. mar 2019

@evittam kvoli tomu ze je to financne prilepsenie o 900 eur mesacne.

evittam
9. mar 2019

@barbora0306 No len ohrozujes samu seba. Nakolko musis ukončiť RD-t.j.ziadna ochrana matky na RD a zamestnavatel ti moze dat výpoveď na zaklade ZP a ani nemusi súhlasit s cerpanim dovolenky. Takze ty musíš vedieť ci ti 900Eur stoji za to, že prídeš o zamestnanie prípadne o maximalnu podporu po ďalšej RD ak sa uz nebudes chciet vrátiť ktora cini 6*940-970Eur momentálne.😉
A ano ak tvoja pozícia vola zrušená tak ti jednoducho da vypoved. Bud podpises dohodu s určitými pravidlami aj pre teba-odstupne a preplatena dovolenka. Alebo vyp.lehota s odstupnym a tou dovolenkou,ktora musi byt zaplatená podľa dovolenkového priemeru,ktory si mala pred MD.

barbora0306
autor
9. mar 2019

@evittam rd ukoncit nemusim, urad neskuma ci je zena na rd pracujuca,alebo nie.overena informcia od pracovnicok a aj uz nejakym matkam trvaa, ze pracuju a poberaju rd. tiez to bola pre mna novinka...a na podporu mam narok po dalsom uplynuti rd, po podpisani ukoncenia pracovneho pomeru? alebo aj po ukonceni md? ze by som to teda riesila po druhej md, dovolenka plus vypoved a nasledna podpora na urade prace? vdaka

evittam
9. mar 2019

@barbora0306 Tu nejde o nejaky urad. Ty chces cerpat dovolenku cize musis ukoncit RD voci zamestnavatelovi a nastúpiť a potom cerpat dovolenku. To skus pochopit. To co ti povedala nejaka tetuska na úrade mňa nezaujíma. Ano netreba si to mylit s tym,ze naďalej poberas RP. Ako aj ked si zamestnaná a vrátis sa spat-nie si na RD len poberas RP. Su to dve rozdielne veci. Btw.RD sa poberat neda. Poberas RP!
Na podporu mas narok do dvoch rokov od skončenia PP. Ak chces maximálnu tak ukoncit PP dohodou tak,ze vycerpes 1-2dni dovolenky a zostatok preplatit. Za predpokladu že si za posledné dva roky pred žiadosťou o podporu nemala iny zdanitelny príjem z ktorého sa odvadzali odvody na PvN budes mat max.podporu.

veronikaszabova
9. mar 2019

@barbora0306 evittam ti dobre radi. RP a RD su 2 rozdielne veci

barbora0306
autor
9. mar 2019

@evittam to som si neuvedomila 🙂 ze ukoncit rd voci zamestnavatelovi. dobre, takze to necham na buduci rok, po skonceni materskej dovolenky. vdaka

evittam
9. mar 2019

@barbora0306 Za malo. A hlavne ak budes pytat rady na uradoch vzdy si ich pytaj písomne.😁😉 Nakolko tam vacsina rada zavádza alebo vôbec nevie. Cest výnimkam.

barbora0306
autor
9. mar 2019

@evittam ano , s tym som sa uz stretla tiez. chcela som si len prilepsit na jeden mesiac 🙂 este k tej podpore, vybavuje sa nejak extra maximalna podpora ?? asi ano... nedaju mi ju automaticky ,vsak ? 🙂

evittam
9. mar 2019

@barbora0306 Ved som ti napisala ako docielis max.podporu. Ostatne vybavis co sa UPSVaR a SP rovnako ako kazdy iny občan s narokom na podporu.

barbora0306
autor
9. mar 2019

@evittam dobre. vdaka 🙂