Rizikové prostredie a výpočet materskej

kikina38
23. jan 2018

Dobrý deň
Som na začiatku tehotenstva a v práci mám zmluvu do júna chcem ísť pn keďže pracujem v rizikovom prostredí je mi jasné že mi zamestnávateľ zmluvu nepredllzi chcela by som sa opýtať ako to bude neskôr či mi materskú vypočítaju zo zamestnania alebo ako to funguje . Ďakujem za odpovede a prajem pekný deň

lavieenrose
23. jan 2018

este aby ti dali tu pn a ak splnas narok na MD ano vypocitaju ti ju zo mzdy v tomto zamestnani

majusqa77
23. jan 2018

treba splnit podmienku 270dni poistenia aby vznikol narok na materske

lula313
23. jan 2018

Ano, zo zamestnania, obdobie pn sa neráta, ale ako bolo spomenuté vyššie, aby tá na tu pn dali, mna doktorka nechcela dat 5tyzdnov pred nástupom na matersku a to som robila aj poobedne, veľa nadcasov, mala som relaps autoimunitneho ochorenia a aj mi bývalo zle, potom sa nejak zlutovala, ale nedala mi na just žiadne vychádzky..

kikina38
autor
23. jan 2018

Vo firme mám odpracovaný celý rok a predtým som pracovala v Nl 2 roky. A myslím že pn nebude problém keďže robím na 4 zmeny z toho nočné 12-ky a robím v chemickom prostredí.. tu majú tehotné zákaz pracovať. Len som nevedela ked mi nepredĺžia zmluvu tym padom ostanem nezamestnaná či aj tak mi budú zo zamestnania počítať ..

lavieenrose
23. jan 2018

@kikina38 plynie 8 mesacna ochranna lehota..len pn nie je riesenie podla ZP...zamestnavatel ta ma preradit na pracu vhodnu pre tehotne alebo ti platit mzdu aj ked nebudes v praci...ako pn to mozes poriesit ale tvoj dr. musi byt velmi ustretovy..

kikina38
autor
23. jan 2018

Informujem sa ohľadom toho v práci ďakujem veľmi pekne za pomoc 🙂

lula313
24. jan 2018

@kikina38 v tom prípade by si mala písomne oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi a požiadať ho o preradenie na inú prácu a on ti je povinný vyhovieť(napr. Preradiť tá na nejakú administratívnu prácu mimo chcem. Prostredia), alebo tá nechat s plnou mzdou.. toto nie sú naozaj dôvody na pn.

mishicca
26. jan 2018

Ahojte. Opytam sa. Raz som sa tu uz niekde na to pytala, len som ostala prekvapena dnes, ked sa ma pani na socialke opytala ci mam vobec narok. Od 13.2.2017 do 31.12.2017 som bola zamestnana. Medzitym PNka od 12.3.2017-11.4.2017 a teraz od 12.10.2017-31.12.2017. Skusene alebo tie co ste pracovali mam teda narok na MATERSKU??? kvoli tej PNke..lebo pozerala na mna jak puk.

majusqa77
26. jan 2018

@mishicca ak PP trval pocas PN, nechapem, preco ti dala taku info

mishicca
26. jan 2018

@majusqa77 no ved trval... tiez nechapem preco tak na mna pozrela ako by som tam bola zbytocne