Reťazový pôrod - suma materskej v prípade neplatenom voľne

drazsi7
8. dec 2020

Ahojte mamicky.
Som tehotna a mam termin na máj 2021. Teraz som na rodicovskej, mala bude mát 3 roky v 8/2021, takze tu ide o retazovy porod. No otazka je, ze aku sumu budem dostat na matersku. V normalnom pripade by som mala dostat tu istu sumu, no v roku 2019 muz bol na materskej /szco/, a vtedy ja som musela ist na neplatene volno. Nakolko matersku by som mala dostat za rok 2020,v tomto roku som bola cca 7 dni na neplatenom volne, no moja pracovná zmluva je este stale platna. V maily mi povedal este cez leto, kedy som sa este len chcela informovat ako by bolo v tomto pripade, vtedy mi pisali z socialky, ze nemam narok na tu istu matersku, no ked som bola v socialke osobne tam mi pani povedala, ze nakolko pracovná zmluva bola platna, tak mam dostat tu istu sumu. No tak teraz uz neviem.. 🙈
Niekto z vas bol takto, alebo vie o tom viac ako ja?

Dakujem 😊

drazsi7
autor
8. dec 2020

@jana005 nechapem preco ale zial neviem to otvorit :/

jana005
8. dec 2020

@drazsi7 mne to ide tak neviem

jana005
8. dec 2020
jana005
8. dec 2020
drazsi7
autor
8. dec 2020

@jana005 dakujem ti pekne 🙂

joannita
8. dec 2020

@drazsi7 preco ked bol muz na materskej, si ty musela ist na neplatene volno? Tomu nerozumiem. Ty si bola predsa dalej na rodicovskej dovolenke, len bez prispevku nie?
Lebo ja som to tak mala.

luciannka83
9. dec 2020

No nedostan3s rovnaku, lebo sa vypocet bude ratat z ineho zakladu.k3d bol manzel na materskej, ty si pracovala? Uz len tych 7 dni neplateneho volna ti tam spravia iny vymeriavaci zaklad. RoDiel bude, ale nie nejaky celky, predpokladam.

drazsi7
autor
9. dec 2020

@joannita mne vtedy povedali v praci, ze ked ide muz na matersku a ja vtedy nemozem poberat rodicovsku, tak si musim platit za seba zdravotnu /to aj bolo tak/, a musim ist na neplatene volno, nakolko pracovnu zmluvu mam na dobu neurcitu.
Len sa teraz bojim, ze kvoli tomu budem dostat len minimalnu matersku :/

drazsi7
autor
9. dec 2020

@luciannka83 no nepracovala som, bola som doma tak isto na rodicovskej len bez prispevku, platila som za seba aj zdravotnu. Takze prijem som absolutne nemala, z coho by mi vedeli vypocitat hocico. Takze preto neviem ze teraz co. Aspon nech v socialke by mi povedali to iste, a tak by som to vedela, no ale takto...

drazsi7
autor
9. dec 2020

@drazsi7 no teraz si pozeram ze nie 7 ale 20 dni som bola tak v tomto roku :/

jana005
9. dec 2020

@drazsi7
Vtedy si bola na rodičovskej dovolenke stále, aj keď manžel poberal materskú, tak tamto by ti to nemalo pokaziť.
Ale to neviem naisto, ešte si to u niekoho over.
Ja by som na tvojom mieste vyskúšala urobiť tak, ako radí Mihal

juliatriscova
9. dec 2020

@drazsi7 Ahoj, prečo si nečerpala dovolenku? Pri neplatenom voľne nemáš vymeriavací základ a ani odvody na nemocenské............pri čerpaní neplateného voľna nepôjde o reťazový pôrod.....

drazsi7
autor
9. dec 2020

@jana005 aj podla mna by som mala dostat tu istu sumu, nakolko na rodicovskej som bola doma tak isto a prijem som nemala, a aj jedna pani na socialke mi povedala takto, kedy som jej povedala aka je situacia.
Co pisal Michal by bolo dobre, no nevycerpane dovolenky mi vyplatili este v 2019

drazsi7
autor
9. dec 2020

@juliatriscova no to tak super, ako vybabrat s mamickami, pekny stat...

mogaa
9. dec 2020

@drazsi7 podľa mňa tiež nepôjde o reťazový pôrod, lebo tým že si bola na neplatenom volne si sa oficiálne vrátila do práce, čiže tvoja daľšia materský by mala byť rátaná z predpokladaného príjmu(ten čo máš na zmluve).......ale záleží či s to daná pracovníčka pri výpočte tvojho MP všimne, lebo oficiálne si nemala príjem.....s tým vybabraním by som si nebola tak istá kto s kým chce vybabrať, keďže štát má jasne dané pravidlá kedy ide o reťazový pôrod a kedy nie.....

juliatriscova
9. dec 2020

@drazsi7 neviem akú si mala hrubú mzdu pred nástupom na materskú............v tvojom prípade bude sociálna poisťovňa žiadať zamestnávateľa o potvrdenie pravdepodobného vymeriavaceho základu..........verím, že mzdová účtovníčka zohľadní aj nárasť minimálnej mzdy a potvrdí ti vyššiu mzdu ak nie, tak ti dá takú akú si mala keď si išla na materskú.......čiže buď bude rovnaká alebo vyššia ale nižšia nie.......držím palce.....

juliatriscova
9. dec 2020

@drazsi7 ešte ma zaujíma tá tvoja dovolenka........kedy si nastupovala na rodičovskú dovolenku? koľko dní si mala starej dovolenky? nestretla som sa s takým prístupom ako vo vašej firme......nevyčerpaná dovolenka sa čerpá po rodičovskej prípadne po dohode a z toho dôvodu si potom musela brať neplatené voľno čo bolo pre teba veľké mínus.......dovolenka sa prepláca iba pri ukončení pracovného pomeru........mohla si využiť to čo písal Mihal a mala by si vysokú materskú.........mám kolegyňu, ktorá bola na 4 materských po sebe a nevyčerpanú dovolenku čerpala až teraz po 6 rokoch........

joannita
9. dec 2020

@drazsi7 nie, ty si bola stale na rodicovskej, aj ked tvoj muz bol na materskej. Ale na rodicovskej bez prispevku. Ano, zdravotnu si si platila, ale stale si bola na rodicovskej dovolenke. Toto si treba ujasnit so zamestnavatelom, lebo to je velky rozdiel.
Ja som to mala tak isto a bola som stale na rodicovskej.
Mimichodom, ved ty si nemusela vobec v robote oznamit ze muz isiel na matersku a ty si bez prispevku, ich to vobec nemusi zaujimat.

drazsi7
autor
9. dec 2020

@juliatriscova no dufam ze to bude aspon tak ako si pisala. Na rodicovsku dovolenku som isla od 21.2.2019. Potom od augusta 2019 bol muz na materskej a od 21.01.2020 /teraz som nasla presny datum/ poberam zase rodicovsku.
Tak som dostala vyplatne pasky:
2.2019 - 8 dni cerpanie dovolenky a 20 dni materska dovolenka
3.2019 - 7 dni dovolenky a 24 dni rodicovska dovolenka
Vtedy mi povedali ze to tak sa da robit, aj kamaratka dostala tak a ona pracovala v uplne inej firme.
Hrubu mzdu som mala 800€, a kazde 3 mesiace som dostala premie, vtedy som dostala cca 1200€ v hrubom. Podla toho matersku som mala okolo 750-800€ vtedy

drazsi7
autor
9. dec 2020

@joannita mne vtedy takto povedali ze musim oznamit, nakolko vtedy na mna stat neplati a musim si platit zdravotnu 🤷‍♀️ teraz uz neviem, lebo hocico je vsetci a vsade mi povedju uplne ine

juliatriscova
9. dec 2020

@drazsi7 nevravím, že to nie je možné, aby si čerpala dovolenku aj počas materskej ale je to skôr výnimočné........už vo 2.2019 je chyba........pretože ti tam chýba rodičovská dovolenka 8kal.dní ....a nie je pravda, že musíš oznámiť zamestnávateľovi nástup manžela na materskú a zrušiť si rodičovský a zobrať si neplatené voľno.......
Z pohľadu Zákonníka práce to znamená, že pokiaľ sa otec dieťaťa rozhodne čerpať materské (podľa zákona o sociálnom poistení) povedzme pri dvojročnom dieťati, svojho zamestnávateľa žiada o poskytnutie rodičovskej dovolenky.

Zároveň to znamená, že obaja rodičia môžu byť súčasne na rodičovskej dovolenke – Zákonník práce to nevylučuje. Otec má právo požiadať svojho zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku, pokiaľ má dieťa vo veku do troch (šiestich) rokov. Matka má právo zostať na rodičovskej dovolenke aj vtedy, ak je súčasne na rodičovskej dovolenke otec. Pri nástupe otca na svoju rodičovskú dovolenku sa matka nemusí - ak sama nechce - vrátiť do zamestnania.

juliatriscova
9. dec 2020

@drazsi7 a čo sa týka tej druhej materskej a vymeriavacieho základu, tak tu som dosť na pochybách......keď ti mzdová poradila, aby si čerpala neplatené voľno čo urobila chybu lebo ty si nemala povinnosť jej to oznámiť a čerpať, tým pádom nemáš teraz reťazový pôrod a treba si dať pozor na to, čo potvrdí pre sociálnu poisťovňu....ide o to, že teraz máš hrubú mzdu 800€ a žiadne odmeny čiže tvoj vymeriavací základ môže byť iba 800€ a nie 1200€.....pretože na odmeny nemáš nárok zo zákona a neboli ti ani vyplatené počas materskej a rodičovskej.........takže na to si daj pozor..........potom ma informuj ako si dopadla......veľmi ma to zaujíma...........

sasanka605
9. dec 2020

@drazsi7 ak si cerpala neplatené volno, je to ako keby si sa vrátila do prace a nejde o retazovy porod

drazsi7
autor
9. dec 2020

@juliatriscova potom sa ozvem ako, teraz som zase pisala na socialku nech mi uz daju jasnu odpoved ako...
Teraz som si citala, ze ako ste aj pisali vtedy by som si nemala ist na neplatene, nakolko som mala narok na rodicovsku dovolenku aj bez pridavku a len by som mala platit zdravotnu, takze pekne mi to pokazili teraz.. Len neviem, ci uz spatna s tym viem nieco sparvit :/

luli123
28. júl 2021

@drazsi7 ahoj. Ako to prosím dopadlo a tvojou materskou? Pravdepodobne budem v tvojej situácii, tak by ma to zaujímalo ako to vypočítali. Ďakujem

drazsi7
autor
29. júl 2021

@luli123 ahoj, no zial zle... Kvoli neplateneho volna dostavam minimalne materske, a bolo uplne jedno kolko mi nahlasil zamestnavatel :/ minimalne materske je 409,5 na 30 dni...