Reťazový pôrod. Ovplyvní výpočet druhej materskej to, že mi zamestnávateľ preplatil dovolenku?

danielita321
10. apr 2017

Ahojte 🙂
Prosím Vás o radu.
Aktuálne som na rodičovskom príspevku, čakám druhé bábätko. Z diskusií tu som vyčítala, že pri reťazovom pôrode, keď ide mamička z rodičovskej opäť na materskú, materskú jej vyrátajú z príjmu, čo mala pred prvou materskou.
Mne ale zamestnávateľ po skončení prvej materskej a pred začatím rodičovského vyplatil 16 dni dovolenky..normálne ma nahlásil aj na zdravotku a sociálku..
A teraz čo? :(

Ovplyvni to výpočet druhej materskej?
Tých 270 dni pred nástupom na druhú materskú som normálne na rodičovskej..táto lehota je dodržaná.
Dovolenku mi preplácali apríli 2016 a na druhu materskú by som mala nastúpiť v októbri 2017

zalka
10. apr 2017

@danielita321 tvoja MD sa vyráta z príjmu roku 2016 tj. z tej čerpanej dovolenky....

danielita321
autor
10. apr 2017

teda je to jedno, že mi tu dovolenku preplatili, keď som mala rovnakú mzdu? Dostanem materskú ako predtým..nie len rodičovský príspevok, za to že som to tak prerušila?
ďakujem Veľmi pekne za odpoveď 🙂

zalka
10. apr 2017

@danielita321 nie je to celkom tak ...
vysvetlím ...
ak máš napr. hrubú mzdu za den dovolenky 20e tj. za dovolenku 320e ... tak tvoj denný VZ sa nebude deliť 16 dnami ( 16x20 =320) .. ale aj víkendami .. tj. musela si v tom mať aspon 3 víkendy tj. dalších 6 dní ...
takže 320e nedelíš 16timi .. ale 22
320/22= 14,54 DVZ a z toho vyrátajú MD
ak si mala tam 4 víkendy tak delíš to 320/24 = 13,33 DVZ a z toho vyrátajú MD
čiže je to dosť podstatný rozdiel v tom ako si to mala rozhodené ...

danielita321
autor
10. apr 2017

Ďakujem veľmi pekne..
naozaj mi to pomohlo 🙂
našťastie tam boli 3 víkendy

anasudina
10. apr 2017

Ahojte, prosím o radu. 13.4. mi konci rodicovsky prispevok. Pred materskou som bola na rizikovom, kedy som mala ukončený pracovný pomer, pretože bol na dobu určitú. Viem, že moja kamarátka poberala takisto rodičovský príspevok, pracovný pomer jej stále trval, do zamestnania sa vrátila po poberaní rodič. príspevku na 1 deň, následne dala výpoveď a vypočítali jej max. podporu - cca 900 eur. Moja otázka je : keby som nastúpila do nového zamestnania čo i len na 1 deň, dala by som výpoveď, bola by mi takisto vyplatená max. podpora, alebo je tu iný postup ako u mojej kamarátky, ktorá bola zamestnaná i po ukončení rod. príspevku? Ďakujem za každú radu 😉

zalka
10. apr 2017

@anasudina nemáš nárok na podporu, lebo počas RD si nebola zamestnancom ... na podporu treba 730 dní poistenia .. nie 1 den poistenia.
Kamarátke sa tých 730d ní nazbieralo počas RD ... tebe nie.

sadika
11. apr 2017

@zalka votriem sa do diskusie a co moj pripad? v auguste 2015 som nastupila na MD ktora trvala do 10.aprila 2016. Nasledne som nastupila na RD a sucasne mi zamestnavatel preplatil 15 dni dovolenky /11.4.2016- 29.04.2016 K 1.3.2017 so nastupila spat do zamestnania avsak som otehotnela a na matersku nastupim 27.10.2017. co v mojom pripade ak nemam v zamestnai odpracovanych 270 dni a v 2016 mi bola preplatena dovca?

dkethe
11. apr 2017

@zalka ahoj.. a to mozu preplatit svojvolne dovolenku? Mozem odmietnut? Dopredu ich upozornim?

zalka
11. apr 2017

@sadika vyrátajú ti MD z platu od 11.4.16-29.4.16
ak si zarobila na dovolenke 500e napr. v hrubom tak MD vyrátajú ako 500 /19dní = 26,31e DVZ
MD je 75% z DVZ tj. 19,73e na den

@dkethe nie dovolenku svojvolne preplatiť nemôžu, ak im načas mesiac včas oznámiš nástup na RD ...a podpíšu ti to, tak ti nemôžu dať po MD čerpať dovolenku, pretože by porušili zákonník práce ...
ale ak im neoznámiš presný dátum skončenia MD, a nástup na RD, tak oni to vezmú, že skončila MD a čerpeš dovolenku môžu ti určiť jej čerpanie ...

dkethe
11. apr 2017

@zalka fuuu dikes za info!!! ♡

sadika
11. apr 2017

@zalka aj ja dakujem, vobec si ma nepotesila :(

zalka
11. apr 2017

@sadika hm... tak ja za to nemôžem že je to tak ... ak by si nebola čerpala dovolenku tak by bola MD rátaná z predpokladaného príjmu .. takto bude MD vyrátaná z dovolenky, lebo si mala mzdu v roku 2016 ...

dorkatomas
11. apr 2017

a ako je to za tychto podmienok: na MD ssom nastupila v januari 2016, po jej skonceni som nastupila na dovolenku (31 dni). A potom hned na rodicovsku dovolenku. V roku 2017 som a planujem byt cisto na rodicovskej a na matersku by som chcela nastupit v roku 2018. To sa mi materska bude pocitat z roku 2017? teda z predpokladaneho prijmu? alebo z roku 2016, a teda z preplatenej dovolenky?
vdaka

majusqa77
11. apr 2017
gir
11. apr 2017

Ja som mala reťazový pôrod. Druhá materská sa ti vypočíta z posledného platového výmeru.

ivka2015
3. máj 2017

@zalka ahoj ,prosím ťa o info , momentálne som na RD malý sa narodil 23.2.15 na MD som nastupovala 7.2.15(predtým som bola zamestnaná na dobu neurčitú takže prác.pomer trvá) chceli by sme druhé dieťa ale pri mojom šťastí to nestihnem ako reťazovy porod vieš mi poradiť ako to spraviť aby som mala ďalšiu MD vypocitanu normálne? Zamýšľam sa ak by sa malo ďaľšie dieťa narodiť napríklad keď budem mať to prvé 3 roky a 3mesiace, tak keď zistím že som tehotná treba ist napr. do prace vybrať dovolenku a potom ísť na PN-ku? Alebo ostať na RD kým bude mať 3roky, následne vybrať dovolenku a ísť na PN ? Príjem v praci som mala dobrý tak by som chcela aby sa mi aj druha MD rátala z príjmu. Len asi nesplnimtych 270 dní...dá sa to začať platiť dobrovoľne ešte počas RD keď začneme planovat druhé dieťa???
Moc ďakujem za odpoveď

majusqa77
3. máj 2017

@ivka2015 zalezi od datumov. ak ti PP trva, narok na matersku ti vznikne. cas na md a rd - pokial PP trva sa pocita do dni nemocenskeho poistenia. v pripade, ze koniec rd a zaciatok dalsej md bude v jednom kalendarnom roku, mozes si ten cas dat cely PN, ak by ti prechadzalo z roka na rok, treba v starom roku cerpat aspon 1 den dovo

katriona1
4. máj 2017

@ivka2015 nemusis porodit druhe dite do 3 narozenin toho prvniho abys mela narok na MD, mne skoncila RD ve februaru, potom jsem sla na ocr a pak jsem cerpala dovolenou az do konce marce, kdy jsem nastoupila na novou MD a MD se vypocitala podle predpokladaneho prijmu, ktery napsala mzdova, takze mam stejny vymer jako pri prvni MD 🙂 dulezite je teda, aby tvuj prac pomer trval 🙂

donca251
1. júl 2017

Ahojte 🙂 prosim o radu.dcera bude mat 5.1.2018 3 roky.a s manzelom chceme druhe babo a dcerku mi nezobrali do skolky a nestihnem ani retazovy porod.neviete mi poradit ze co treba spravit aby som dostavala peniaze pokial sa nenarodi druhe?dakujem😉

evittam
2. júl 2017

@donca251 Ake peniaze chces dostavat?! Do 5.1.2018 mas narok na RP.

donca251
2. júl 2017

To viem ale ked budem tehotna a pokial sa to narodi.

evittam
2. júl 2017

@donca251 Este raz, ake chces konkretne dostávať peniaze a od koho?!
Co treba spravit? No zamestnat sa a zarabat peniaze....

donca251
2. júl 2017

Ja som zamestnana len som na MD.ale chcem druhe babo a nestihnem aby sa narodilo pokial bude mat moja drera 3 roky.a som chcela radu ze ci sa neda nieco vybavit napr.predlzena materska aby som dostavala aspom nieco pokial sa nenarodi to druhe.len predlzenu mi doktor neda lebo dcera je zdrava.tak neviem ...

evittam
2. júl 2017

@donca251 No tak si si sama odpovedala. Ked je tvoje dieta zdrave tak nedostanes nic. Bud sa vrátis do práce alebo das vypoved a môžeš este ist na podporu. V takom pripade ti odporucam ukončiť pracovný pomer dohodou k 8.1., vycerpes 1den dovolenky a ostatnu ti preplatia a dostanes max.podporu.
Ale potom nebudeš mat narok na MD pokial nesplnis podmienky naroku. Pripadne este mozes ist na neplatenu predlzenu RD ale v tom pripade ti nemusí zamestnavatel vyhoviet a drzat ti miesto...

evittam
2. júl 2017

@donca251 A predlzena materska neexistuje.

donca251
2. júl 2017

Dakujem za radu 🙂

krissmac
19. aug 2017

Dobry den. Viem, ze je tu toho vela popisane (aj v inych diskusiach), no stale v tom nemam jasno. Som na RD so syncekom, ktory bude mat 7.11. dva rocky. Som tehotna s dalsim syncekom a ten sa ma narodit cca 31.12. . Nejak sa nadtym ani nezapodievam, ale zaujimalo ma, co konkretne musim vybavit dokym sa druhy syn narodi. Viem, ze budem dostavat stale len jeden prispevok, niekde som sa dokonca docitala, ze na druhe sa dostava nieco malo, inde, ze papiere (okrem jednorazoveho prispevku pri narodeni) mam riesit az, ked starsi dovrsi 3 roky, aby som poberala nadalej RP. Pred nastupom na RD som nepracovala. Cize ma zaujima, ak teda mam narok na nieco malo na druhe, co vsetko a kedy to musim vybavit, a ked nemam, ci teda nemusim riesit nic, dokym starsi nedovrsi 3 roky. Samozrejme viem, ze pridavky budem dostavat na oboch. Velmi dakujem za odpovede 🙂

evittam
19. aug 2017

@krissmac Na prispevok na staršie dieťa mas len v prípade ak by si mala narok na MD inak nie. RP na mladsie staci ist poziadat az po dovŕšení troch rokov staršieho. Alebo ako chces-kes pojdes vybavovat príspevok pri narodeni a pridavky na mladsie môžeš rovno zrusit RP na starsie a dat na mladsie a mas pokoj.😉

evittam
19. aug 2017

*ked

krissmac
19. aug 2017

@evittam dakujem velmi pekne za odpoved 🙂 cize v mojom pripade mam narok len na ten RP, ktory budem dostavat do dovrsenia 3 rokov, ci uz starsieho, alebo mladsieho dietata a na pridavky samozrejme, viac na nic 🙂