Reťazový pôrod

janasilnajana
26. júl 2023

Ahojte nevyznám sa v tom a veľa som googlila, ale neviem nič 🤣... Chcem sa opýtať, som na rodičovskej dovolenke, materskú som skončila v auguste 2022. Teraz som v 11tt. Ako je to s reťazovým pôrodom? Stále som zamestnancom, ale rodičak platí v podstate sociálna. Viem ze od 13 tt sa vypláca aj tehotenské, mam nato nárok? A musím si zrušiť rodičak aby som to dostala? Som úplný debil v tomto. A ako potom keď príde čas nastúpiť na materskú z čoho mi to vypočítajú, keď pôrod bude v roku 2024, a za rok 2023 poberá len rodičak a to musím dať žiadosť o zrušenie rodičaku a následne žiadosť o materskú? Je to veľa otázok, ale bola by som vďačná ak by mi to niekto vysvetlil. Ďakujem

alenah31
26. júl 2023

@janasilnajana Rodičák ti nevypláca sociálna, ale ÚPSVaR. Pokiaľ sa druhé dieťa narodí skôr ako prvé dovŕši tri roky - ide o tzv. reťazový pôrod (pokiaľ si po nástupe na MD a následnú RD nemala iný príjem) a materské bude zo zákona minimálne v tej výške ako bolo prvé. Súbežne s RP budeš poberať aj tehotenské, na ktoré nárok máš, lebo tvoj PP trvá a žiadosť ti dá tvoj gynekológ - ty si to vypíšeš a pošleš na Sociálnu poisťovňu. Tvoj gynekológ ti tiež napíše kedy máš nástup na MD - žiadosť o materské zanesieš do práce, aby ti to potvrdili a pošle sa to tiež na SP. Zo zákona si tiež povinná min. mesiac vopred zamestnávateľa informovať, že nastupuješ znovu na MD - počas MD ti tiež totiž nabehne časť dovolenky (akoby si normálne pracovala). Odo dňa kedy nastúpiš na MD požiadaš o odňatie rodičáku - budeš do pôrodu poberať zo SP tehotenské + materské, po pôrode už len materské + na ÚPSVaR si podáš Žiadosť o vyplácanie prídavkov na ďalšie dieťa. Potom tiež nezabudni požiadať o príspevok na starostlivosť, ktorý ti bude z ÚPSVaR vyplatený nakoľko sa ti druhé narodí kým prvé dovŕši tri roky a PP ti trvá. Vypláca sa síce len 6 týždňov od narodenia druhého dieťaťa, ale aj to je lepšie ako nič - bude ti vyplatený min. za 2 mesiace - záleží kedy sa narodí dieťa - niekedy až tri mesiace🙂