Reťazová materská

lenuska9999
26. jan 2021

Ahojte, veľmi sa nerozumiem do týchto dávok atď. Pred nástupom na MD som mala trvalý pracovný pomer a cca 1800 v hrubom. Vznikol mi nárok na vysokú materskú. Teraz má malý 17 mesiacov a ja poberám RP. Chceli by sme ešte jedno dietako, vlastne sa o neho už snažíme. No otázka financií je tiež dôležitá. Keby sme ho stihli ešte predtým ako bude mať malý 3 roky.. napr tak do roka, tak mala by som nárok zasa na tak vysokú materskú ?

denisadeny
26. jan 2021

@lenuska9999 pripnem sa.. Aj mňa to zaujíma 🙂

muminka27
26. jan 2021

Musis odist na matersku co je 6 alebo 8t pred porodom pred dovrsenim 3 roku starsieho dietatka, ak nie, nech ma niekto opravi...

simonecka008
26. jan 2021

Minule sa to tu tiez riesilo.. dolezite je ci este pracovny pomer trva... materska sa nemeni .. a nebude ani nizsia ako ta prva...

simonecka008
26. jan 2021

@muminka27 nemusi ist podla mna na matersku pred dovrsenim 3 roku ... ak by to nestihla ist na matersku tak po dovrseni bud bude cerpat dovolenku ak jej to bude vychadzat alebo moze ist na PN pokym nenastupi na matersku ... teda pokial sa nemylim 😃

e1i
26. jan 2021

@simonecka008 ale vtedy to už nie je reťazový pôrod co ty popisuje. @muminka27 ma pravdu, treba nastúpiť na MD pred dovŕšením 3r prvého dieťaťa.

simonecka008
26. jan 2021

Priklad.. ked nestihnem ist na matersku po dovrseni 3 roku zivota starsieho dietata a nastupim na nu o dva mesiace na to .. pocas dvoch mesiacov budem na PN alebo si cerpat dovolenku a potom nastupim na matersku... tak uz nemam narok na taku istu ako pri prvom? Alebo ako to je

lenuska9999
autor
26. jan 2021

@simonecka008 áno pracovný pomer ešte stále trvá. Mňa zaujíma či bude vypočítaná tak isto ako predtým

simonecka008
26. jan 2021

Myslim si ze ano 🙂 mna zas zaujima ked to nestihnem do 3 roku ako som uviedla priklad hore... ci mam narok na matersku 🙈

simonecka008
26. jan 2021

Mozno sa tu najdu skusene mamicky a poradia 🙂

prihlassa
26. jan 2021

@lenuska9999 ahoj ja som momentálne na retazovej vysokej materskej ☺️☺️☺️ mám na cent tú istú materskú ako som mala predtým ,len musíš na ňu nastúpiť pred dovŕšením tretieho roku predchádzajúceho dieťaťa

petrisa213
26. jan 2021

@simonecka008 pokiaľ pracovný pomer stále trvá tak nárok na materskú ma aj keď sa vráti po RD do práce a o napr 2 mesiace nastúpi na ďalšiu materskú, pretože počas RD sa stále započítava 270 dní nemocenského poistenia co je hlavná podmienka nároku na materské. A vypočítat by sa jej materská mala tak, že ona keď sa vráti po RD znova do prace tsk by jej zamestnávateľ mal dat taky plat ktorý zohľadní nejske pripadne zvyšovanie vo firme počas doby keď bola doma. Ja som dosť podobný prípad. Otehotnela som teraz v septembri, v decembri mala dcérka 3 roky, nástup na materskú bude mať koncom apríla. Keďže to vychádza ze by som sa mala vrátiť do prace iba na 4 mesiace nemá ma kam zamestnávateľ dat, tak sme sa dohodli, že si vyčerpám všetku dovolenku ktorá mi ostala (52 dní) co mi vychádza do začiatku marca a zvyšok do materskej budem na PN. Ešte to prekladám pandemickymi OCR keď mame zatvorenu škôlku už 3 týždne tak aj dovokenku šetrím 🙂 a nárok a materské budem mat, pretože som stále zamestnaná už od roku 2012. Vypočítaná mi bude z roku 2020 keďže na materskú nastupujem v roku 2021. A v roku 2020 som bola do 19.12. stále na RD a ostatných 12 dní do konca roka som už "pracovala" (aj keď som vlastne čerpala dovokenku) a práve z týchto 12 dní mi bude počítana materská 🙈 teda sa z nich vypočíta vymeriavací základ na materskú

lenuska9999
autor
26. jan 2021

Ďakujem pekne 🙂 chceme totižto ešte jedno bábo a nechcem medzi nimi veľký vekový rozdiel. Vraj si potom lepšie rozumejú

petrisa213
26. jan 2021

@lenuska9999 u nás to je veru pravda, partaci sú úžasní 😊 ale my máme až moc malý rozdiel 😁 11 mesiacov, ťahali krásne jeden druhého 🙂 teraz bude rozdiel 3,5 roka a to sa už bojím ze bude chuda také už odstrkovane keď títo dvaja sú už takí zohrati.

lucinka1988
27. jan 2021

@lenuska9999 bude vypočítaná minimálne tak ako pred tým, alebo vyššia, ak sa u Vás vo firme zvyšovali mzdy a mzdárka to aj uvedie. Podmienkou je retazovy pôrod, teda nástup na MD pred dovŕšením 3 rokov staršieho.

juliatriscova
27. jan 2021

@lenuska9999 pokiaľ to stihneš do 3 rokov, tak áno, budeš mať rovnakú materskú ako prvú

lubicab393
24. feb 2021

@petrisa213 to znamena, ze lepsie je ist hned na PN a necerpat dovolenku? Lebo ti to moze pokazit, znizit matersku, ze?! ☺️ som z toho debil... caka ma to totiz teraz...

juliatriscova
24. feb 2021

@lubicab393 ak v tomto roku pôjdeš na materskú, tak rozhodujúci rok bude 2020....čiže tento rok ti PN neovplyvní...ak by si išla na PN v roku 2020, tak ti to ovplyvní...

lubicab393
24. feb 2021

@juliatriscova 👌👌👌 dakujem, to som si myslela. Ja som iba nevedela ci mi matersku ovplyvni, ked si zoberiem najskor dovolenku (mam iba 4 dni) a nasledne PN? Teraz od 1.3 to idem riesit a materska od juna 😀

lenkakravcova
24. feb 2021

Neviete niekto ako je to u živnostníka? 😁 Živnosť mi trvá.. Len no nie je to pracovný pomer ako taký klasický.

juliatriscova
24. feb 2021

@lenkakravcova napíš konkrétne....od kedy si SZČO, platíš si odvody, kedy máš nástup na materskú?

lenkakravcova
24. feb 2021

@juliatriscova Som szco 1,5r, platila som si odvody dobrovoľne pred nástupom na materskú. Momentálne som na materskej. Ak by som mala ďalšie dieťa do 3r terajšieho, vzťahuje sa na mňa možnosť reťazové materskej? Živnosť nemám prerusenu, avšak odvody platiť nebudem (nepresiahol som zákl výmer základ)

juliatriscova
25. feb 2021

@lenkakravcova musíš splniť 2 podmienky......prvou je byť 270 dní nemocenský poistená za 2 roky k dátumu pôrodu, do toho sa započítavajú aj ukončené nemocenské a druhou podmienkou mať aktívne nemocenské .........neviem či si DNP zrušila alebo ho máš aktívne.......ak si ho zrušila, a neplatíš si odvody ani ako szčo, tak o reťazový pôrod nepôjde a tak nárok ti nevznikne.........preto je lepšie si DNP nerušiť a počas materskej nie si povinná platiť.........jedine, že sa opäť prihlásiš na DNP a buď budeš platiť najmenej 26 týždňov a bude sa ti rátať z tohto alebo menej ale tým pádom budeš mať nárok na minimálnu materskú......

lenkakravcova
25. feb 2021

@juliatriscova Zatiaľ som DNP nerušila, keďže som na materskej, tak teraz odvody neplatím. Po ukončení materskej však platiť asi nechcem :/ to jedine Žeby sme mali ďalšie dieťa hneď, aby som to neplatila dlho,, ale to zase nevyčerpám zvýšený rodičák. SZČO sa tá reťazová asi veľmi nevyplatí.

juliatriscova
25. feb 2021

@lenkakravcova to už je na tebe ako sa rozhodneš.........je mi jasné, že platiť nechceš, keď nevieš či otehotnieš hneď........

lenkakravcova
25. feb 2021

@juliatriscova Tak tak, vďaka za vysvetlenie 🙂 Asi teraz prejdem na ten zvýšený rodičák z materskej, a potom neskôr si zase budem platiť dobrovoľné tých 270 dní pred tým, než začneme plánovať.