Rada ohľadom materskej

damos195
Včera o 22:52

Zdravím, keďže posledné dni riešime s priateľkou jednu tému tak možno nájdem odpoveď tu...

Riešime tému materskej, keďže priateľka je pomaly v 2 mesiaci tehotenstva. V minulom roku mala pracovný pomer od augusta do decembra, potom asi 1,5 mesiaca bola na úrade práce a následne nastúpila do novej práce kde pracovala približne do polovice júla tohto roka. Následne koncom júla otvárala živnosť a keďže je nový živnostník (aktuálne 3 mesiac), tak si odvody do soc. poisťovne neplatí.

Preto sa chcem opýtať, treba platiť do soc. poisťovne aspoň to minimum nemocenského z jej strany, aby jej vznikol nárok na materskú alebo stačí to, že mala zamestnania a splnila podmienku 270 dní nemocenského z posledných 2 rokov?

Prípadne ma napadli ešte 2 varianty a to zrušiť živnosť a ísť na úrad práce (ale tam mám pochyby o tom, že tam bude nejaký nárok na materskú). Alebo tým, že ja som živnostník ju zamestnať pod seba a platiť za ňu odvody....

Bol by som rád ak by ste mi vedeli poradiť a zodpovedať aspoň nejakú z otázok, keďže by som to rád čo najskôr vyriešil.