Rada ohľadom materskej

katarina0123
27. dec 2022

Ahojte maminky, žienky,

potrebovala by som poradiť ohľadom materskej. Dozvedela som sa, že som tehotná ešte len na začiatku , som zamestnaná ( mám odrobené cez 270 dní) avšak moja mzda je minimálna. Viem si navýšiť materskú tým, žeby som si platila navyše nejaké odvody alebo moja jediná možnosť je aby ma niekto teraz zamestnal za vyššiu mzdu a tak si navýšila materskú?

Ďakujem za všetky rady.

lilinka88
27. dec 2022

Súbeh zamestnania a dobrovoľného poistenia nie je možný

katarina0123
autor
27. dec 2022

@lilinka88 Ďakujem, takže jedine ak nechcem mať materskú z minimálnej mzdy tak sa zamestnať na minimálne 90 dní u nového zamestnávateľa?

zuzanockamt
27. dec 2022

@katarina0123 Len si treba dať pozor, koľko bude nové zamestnanie trvať, lebo SP si veľmi dáva pozor na špekulantov a vyhodnotí to ako účelové a materské neprizná. Ak budeš mať presne 90 alebo plus pár dní, je to účelové.

katarina0123
autor
27. dec 2022

@zuzanockamt aha rozumiem, takže čím skôr sa zamestnať a robiť čo najviac, ja by som chcela robiť až do pôrodu dokým budem vládať.

zuzanockamt
27. dec 2022

@katarina0123 Skúsiť to môžeš a uvidíš, či ti to vyjde. Škoda, že si skôr - ešte pred tehotenstvom neriešila lepšie platenú prácu, nemusela si teraz riešiť špekulácie.

katarina0123
autor
27. dec 2022

@zuzanockamt ono je to tak, že ja mám na zmluve minimálnu mzdu z ktorej mi idú odvody a zvyšok dostávam na ruku.( čo je žiaľ v dnešnej dobe dosť časté a hnusné zo strany zamestnávateľa ale ak človek chce mať prácu berie aj takúto možnosť...)

pandorra
27. dec 2022

@katarina0123 si uvedomuješ, že budeš mať z minimálnej mzdy aj nízky dochodok aj PN?

katarina0123
autor
27. dec 2022

@pandorra uvedomujem

chadkroeger
27. dec 2022

@zuzanockamt to čo je za hluposť? aké učelové? Ak má splnenu podmienku tých 90 dní má narok na matersku. Áno je to do očí bijúce ale u nás sme sa vždy stretli iba s tým, že to tety na SP ofrflali ale materská bola vzdy schválená.

zuzanockamt
27. dec 2022

@chadkroeger Nespoliehala by som sa na to. Niekde to funguje, niekde nie.

chadkroeger
27. dec 2022

@zuzanockamt sám Miháľ na školení hovoril, že takých 92 dní je ideál. Ešte som sa stretla s tým, že ženy si daju tých 90 dní a potom idu az do pôrodu na PN.

zuzanockamt
27. dec 2022

@chadkroeger Ok, v poriadku 😉 Mňa sa to našťastie netýka a neriskovala by som takto.

katarina0123
autor
27. dec 2022

@chadkroeger nie som z tých čoby žili z daní druhých či ako sa to povie, odrobené mám už dávno xy dní....

luliu
27. dec 2022

@chadkroeger je to tak ako píše
@zuzanockamt kľudne to môžu hodnotiť ako účelové a nepriznat matersku

jajanka31
27. dec 2022

@zuzanockamt toto nie je pravda, oni nemajú právo posudzovať co je účelové a co nie. Akonáhle nate 90 dní a viac matersku tak ako aj pn vám priznaju z nového zamestnania. Zákon je nad ich pochybnosti. Jedine by som vám odporučila viac dni z dvovodu ze porodite skôr.

jajanka31
27. dec 2022

@zuzanockamt každá žena ak spĺňa podmienku 270 dní ma nárok na materské.. teda jej prizná. Potom sa určuje už len výška materskej a na to je presne vzorec. Z akej hrubej mzdy sa odvody platili tak toľko dostane.

zuzanockamt
27. dec 2022

@jajanka31 Mňa sa to netýka, ja sa na MD nechystám a nepotrebovala som robiť podvody. A áno, vyhodnocuje sa to ako účelové, hlavne ak je značný rozdiel medzi odvodmi.

matik1
27. dec 2022

@jajanka31 ste zamestnancom SP, že toto tu tvrdíte?

matik1
27. dec 2022

@zuzanockamt máte pravdu

jajanka31
27. dec 2022

@matik1 ano som... a k tomu na právnom.. kde by sme prišli keby sme posudzovali materské podľa uváženia. Ako by k tomu prišli ľudia čo skutočne majú nové zamestnanie a my by sme im povedali ze sme sa rozhodli ze aj keď ma 92 dní ale tak smola lebo si myslíme ze podvádza.. véd to by nás ľudia dávali na súd každú chvíľu.. nato sú pravidlá a termíny aby sa na základe toho rozhodovalo nie na základe ako sa kto vyspi.

matik1
27. dec 2022

@jajanka31 Hovoríme o výške, nie o nároku na výplatu dávky. To by ste na právnom oddelení mohli vedieť. Ja hovorím ako zamestnanec SP. Tak netreba zavádzať

jajanka31
27. dec 2022

@matik1 no áno výška sa určuje bud za predchádzajúci rok alebo ak je nové zamestnanie ktoré trvá viac než 90 dní tak na základe VZ za tie 90 dní. To v ktorom meste na SP sa hráte na sudcov a rozhodujete o tom ze niekto podvádza aj keď je v novom zamestnaní 92 dní? A potom ľudia píšu odvolania.. a stat ma takú vizitku. Ze aj keď človek má nárok tak nedostane, lebo nejaká tetuska si povie on je isto podvodník on ma len 92 dní a pred tým bol zamestnaný ďalších 180 niekde inde..jemu nedáme aj keď ma nárok. treba si naštudovať zákony a riadiť sa podľa nich. Ja nikoho nezavadzam.. skôr nám pocit ze vy nedávajte právnu radu... ešte raz akonáhle si niekto platí viac než 90 dní bude mu vyratane z nového zamestnania.. to je všetko, ak nie. Odvolá sa a v odvolaní mu vyhovujú. Ak sa neodvola štát ho oklamal prostredníctvom neznalej zamestnankyne na SP.

ysseba
27. dec 2022

Nechápem ako na toto môžu ľudia pristúpiť. Že dostávať minimálnu mzdu a zvyšok "na ruku". Robíte zle len sami sebe. Prvýkrát vás to dobehne na materskom (ale tak podobným obídením systému to dokážete ustáť). A druhýkrát, a to je horšie, vás to dobehne na dôchodku. A vtedy ani svätená voda nepomôže. Tak snáď ste všetci takýto uvedomelí a odkladáte a šetríte si po vlastnej osi na dôchodok. I keď pochybujem, lebo keby ste boli tak uvedomelí, tak by ste nikdy nepristúpili aby vás zamestnávateľ takto využíval, zneužíval a vlastne aj okrádal. A že nemáte inú možnosť? Keby všetci rad za radom takúto prácu odmietali, tak zamestnávatelia by nemali inú možnosť, len platiť všetko legálne...
@katarina0123

zuzanockamt
27. dec 2022

@jajanka31 Ak žena x rokov robí za minimálku a potom zrazu počas tehotenstva zmení prácu za raz toľko a na presne 90 dní,tak to je jasný podvod a špekulácia a má to byť aj tak posúdené.

matik1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jajanka31
27. dec 2022

@zuzanockamt nie nemá, sociálna poisťovňa môže dať trestné oznámenie za subvencny podvod co aj v niektorých prípadoch dáva.. a tam sa vyšetruje ci skutočne išlo o podvod. Peniaze osobe musia byť vyplatene podľa zákona. Ak sa v trestnom konaní zisti ze išlo o podvod. Osoba sa zodpovedá po vynesení pravoplatneho rozsudku okrem iného aj vrátením vyplatenej sumy. Žiadne tety v žiadnom meste SR na sociálnej poistovni nerozhoduje ci ide o podvod. Oni určujú ci ma nárok a potom určujú výšku. Podľa vopred určených vzorcov.

zuzanockamt
27. dec 2022

@jajanka31 Ja sa ani nečudujem, že je v štáte taký bordel a že nie sú peniaze 🤷

jajanka31
27. dec 2022

@matik1 amen vám. Rozhodujete od stola ako vám príde a potom my musíme obhajovať stat v sporoch kde už z prvého pohľadu je jasne ze SP respektíve jej neznaly zamestnanec pochybil a na súdoch vyzeráme ako debili lebo je nad slnko jasne ze druhá strana má pravdu a výhra. Len mi je ľúto tých co okradnete a súdiť sa neidu. Naposledy prípad 2 zamestnania pn na 3 deň po skončení PP.. prišlo rozhodnutie ze nárok je len z jedného zamestnania a prvých 10 dní platí zamestnávateľ.. to co za sprostosť.. ako my mame obhájiť SP na súde pri takom rozhodnutí... jasne ze sa vypláca z oboch zamestnaní a jasne ze od 1.dna platí SP ved osoba už zamestnávateľa nemala a bola v ochrannej lehote.ale nejaká teta si povedala on skončil a hneď sa dal vypísať to je podvod.. namiesto toho aby si poriadne robila svoju prácu. Vyrata pn z jedného aj z druhého zamestnania a dovidenia. Je zákon podľa ktorého sa rozhoduje.. to ze ten zákon má medzery to nech riešia na iných srolickach. To ze niekto to zneužije je už jeho svedomie.

matik1
27. dec 2022

@jajanka31 kto koho okráda, to čo si dovoľujete?

jajanka31
27. dec 2022

@matik1 možno aj vy ak nerozhodujete podľa zákona.