Príspevok pri narodení dieťaťa 2016 a bydlisko

snehulienka82
4. máj 2016

Ahojte, chcem sa spýtať, či niektorá z vás nemá podobnú skúsenosť, resp. je/bola v podobnej situácii ako ja.
K žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa je potrebné priložiť vyhlásenie o bydlisku. Trošku s tým mám problém, totiž trvalý pobyt mám na SR, mimo hlavného mesta (cca 200 km od BA), bývame ale za hranicami blízko Bratislavy. Nerada by som prišla o príspevok, kedže bydlisko máme mimo SR, celý život som pracovala v SR, odvádzala dane, všeobecného lekára, gynekológa aj pediatra máme v Bratislave, aj dieťa sa narodilo v Bratislave. Ako sa k tomuto postaviť? Bude problém, že bydlisko je mimo SR, alebo sa mám tváriť, že bydlisko je totožné s trvalým pobytom, aj keď trávim pomerne veľa času aj na mieste trvalého pobytu... Prosím poraďte, ďakujem!

snehulienka82
autor
4. máj 2016

@kubkovamama
tak som otvorila aj diskusiu

snehulienka82
autor
4. máj 2016

@elise
viem, že sa to má podať v mieste trvalého pobytu, otázne je to bydlisko...

elise
4. máj 2016

@snehulienka82 skumaju len trvale bydlisko cize co he v obcianskom a dieta sa musi dozit 28 dni, potvrdenie dava pediater

loginexistuje
4. máj 2016

Bydliskom sa rozumie miesto, kde má oprávnená osoba a dieťa sústredené najdôležitejšie záujmy na základe objektívnych kritérií, ktorými sú najmä dĺžka pobytu, výkon zárobkovej činnosti, povinné verejné zdravotné poistenie, poskytovanie zdravotnej starostlivosti, bývanie s rodinou, návšteva predškolského zariadenia, plnenie povinnej školskej dochádzky.

https://www.employment.gov.sk/files/slovensky/u...

cize ak priznas ze mate bydlisko mimo SK tak narok ti nevznikne

Pozri to tlačivo, čo tam vyplnaš ak podas nepravdive info tak mozu ziadat ho vrátiť najneskôr do troch rokov od jeho vyplatenia.

Doplnam podmienkou je aj BYDLISKO na Slovensku

Podmienky nároku na príspevok pri narodení dieťaťa sú:

narodenie dieťaťa,
trvalý pobyt a bydlisko oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky.

snehulienka82
autor
4. máj 2016

@loginexistuje teoreticky by som mohla byvat aj v podnajme, kde nemam napr. ani prechodny pobyt, tak potom kde by bolo bydlisko??

loginexistuje
4. máj 2016

@snehulienka82 bydlisko je tam kde zijes nezavisle od prechodneho ci trvaleho pobytu resp tam kde mas sustredene svoje centrum zaujmov

snehulienka82
autor
4. máj 2016

@loginexistuje ano, presne v tomto je paradox, totiz vsetky tieto veci mam sustredene v BA, ale predsa dochadzam... je to na hlavu cele postavene. tam kde mam byt, nemam nic ine... ani pracu, ani rodinu, ani poistenie. takze nejako to nevychadza... ale v kazdom pripade ti dakujem za snahu mi to vysvetlit.

maminka2013
4. máj 2016

@snehulienka82 ja byt tebou-ak by som v obcianskom mala svk adresu-ine by som neriesila... ved podla tvojich slov,vsetko platis svk uradom,robis tu tak co.. ja by som si to podala s tym,ze iny pobyt by som ani neuvadzala...

holubicka28
4. máj 2016

@snehulienka82 to je cestne vyhlasenie o bydlisku, takze ak na to pridu, v pripade, ze zamlcis, ze byvas mimo sr, bude problem. Aj ked podla mna tiez narok by si mala mat. Ono to vzniklo preto, ze vela zien sa odstahovalo do zahranicia, kde maju pracu, poistenie, lekara atd, ale trvaly pobyt na sk a potom si narokovali tento prispevok. Lenze ty mas vsetko tu az na to bydlisko..

pepemommy
5. máj 2016

Napis mi IP, poradim, Robim na UPSVaR presne s príspevkami pre migr.pracovnikov 🙂
@snehulienka82

liuliu
5. máj 2016

Vobec to neries uved trvaly pobyt a hotovo.

pepemommy
5. máj 2016

@liuliu okrem pobytu sa uvadzaju aj ine skutocnosti, cize nie je to celkom pravda ze uved TP a hotovo. Posudzuje sa bydlisko komplexne nie len podla TP

liuliu
5. máj 2016

Vyplnovala som to dva mesiace dozadu a mame to rovnako. Tak si to komplikuj co ti na to poviem.

pepemommy
5. máj 2016

radsej uviest realnu skutocnost ako riskovat ze setrenim, ktore sa moze kedykolvek vykonat sa zisti ze rodina nezije na adrese bydliska ktoru uvadza. ale to je len poznamka z "kuloarov" ... ako to urobis /urobila si je na svedomi a riziku opravnenej osoby

alexa358
5. máj 2016

Ja mám trvalé bydlisko v Štúrove a žijem s malou a priateľom v Pribete. O tom, že žijem v Pribete žiadny papier ani nič memám. Malá ke nahlásená tiež do Štúrova, podľa môjho bydliska. Lekára máme tiež tu v Pribete, toto sme aj uvádzali v papieroch...žiadny problém sme s tým zatiaľ nikde nemali. Že ako to je, keď sa býva v zahraničí...neviem, ale ja by som uviedla bydlisko, ktoré je aj v občianskom preukaze.

alexa358
5. máj 2016

* ke = je

pepemommy
5. máj 2016

@alexa358 jasne, ze ste nemali problem, lebo podla toho co hovoris mate vsetko situovane na SR - zdravotne poistenie, lek.starosltivost a urcite aj ostatne veci. Preto su preukazatelne vazby na SR, cize narok na SR davky je opravnena
. Ja len hovorim o tom (lebo viem, ako sa to obcas robi, ale su obcasne kontroly a niekedy sa na to, ze sa rodina nezdrziava na adrese ktoru uviedla v dokladoch pride uplnou nahodou. Potom sa zasielaju vyzvy, robia setrenia v rodine a nikdy nevies jaka uradnicka resp jej veduca ktora ma na starosti tvoju agendu a potom sa natahujes na uradoch....
To len na margo vyssie, inak mne je uplne jedno kto co robi 🙂

alexa358
5. máj 2016

@pepemommy Áno, preto som tam písala, že neviem ako to je, keď sa žije v zahraničí...určite by som sa s niekým na úrade poradila, len tam treba lepšie poznať tých pracujúcich, lebo ktovie aký sú...presne ako píšeš aj ty 🙂

pepemommy
5. máj 2016

@alexa358 Ja sa zvyknem pytat, v pripadoch ked sa zije na SR ale na inej adrese, ze aka je koresondencna adresa, adresa prechodného pobytu. Len pre dobro klienta, lebo ja uz neriesim priamo klientov, len posuvam doklady spracovane "vyssie" a viem, ze "vyssie" nemaju tety vzdy dobru naladu 🙂

alexa358
5. máj 2016

@pepemommy A môžem sa opýtať, že v akých prípadoch sa robia šetrenia, ako myslím, že na základe čoho. Ďakujem 🙂

pepemommy
5. máj 2016

@alexa358 Vies to je individualne. Vacsinou sa tie setrenie robia presne v tych "neistych"pripadoch kde matka tvrdi, ze zije na SR a pritom je ocividne, ze nezije. Vtedy je mozne dat presetrit terennym pracovníkom navstevou v rodine tuto situaciu. Jasne, ze moze povedat ze presne vtedy bola v obchode, na navsteve , na dovolenke a najlepsie ked nas spoluobcania chodia na pohreby do UK a tam necakane porodia. Ale to uz je mimo temy 🙂 Setrenie sa nerobi len jedno ale viac plus nejake vyzvy a mozu nastat komplikacie pri dokazovani.

alexa358
5. máj 2016

@pepemommy Tak určite sa s kolegyňami nenudíte pri takých prípadoch 😉 Ďakujem ešte raz za odpoveď.

liuliu
5. máj 2016

Ale toto je na dlhe lakte. Ja osobne mam rodicov aj manzela v zahranici , chodim k nim niekedy na 2-3 mesacne vylety. Tak isto ako mame zaplateny domcek pri mori na cele leto. Akym sposobom ma slovenska republika donuti trcat na mieste trvaleho pobytu na sk ? Ja nemam domace vazenie, som slobodny obcan a budem sa pohybovat s mojim dietatom kde ja uznam za vhodne. Hned by som to pratala na sud a nie kvoli tym par euram na ktore niesom odkazana. Sankciovat cloveka kvoli tomu ze netrci doma na zadku ?

pepemommy
5. máj 2016

@liuliu pozri sa, ja tu vysvetlujem nejake veci, ktore sa robia len aby som pomohla tym, ze dam skusenost z praxe s tym, co moze ale nemusi nastat. Radim to aj v dobrej voli ludom co pridu. Ja neriesim co ty osobne robis, kde si, kde mate domcek.

9lf9
5. máj 2016

@snehulienka82 pokal tebe ako opravnenej osobe na tento prispevok trva na Slovensku PRACOVNY POMER tak si tym splnila podmienku bydliska tvojim pracovnym pomerom na Sk a pokial dolois vsetky ostatne povinne doklady tak narok mas.

snehulienka82
autor
5. máj 2016

@9lf9 áno, mám trvaly pracovný pomer na SR.

9lf9
5. máj 2016

@snehulienka82 tak navyse doloz PZ - na ziadosti sa aj pri tvojich udajoch ako ziadatela vypisuje zamestnavatel SK- tym padom mas zo zakona splnenu podmienku bydliska, ak zvysok priloh sedi (dozitie 28dni, dohoda s detskym lekarom, gynekolog, ČV ze nemas ziadne dieta zverene niekomu inemu..) je podla zakona narok mas aj ked bydlisko, aj ked nemas inak bydlisko na SK 🙂

snehulienka82
autor
5. máj 2016

@9lf9 ok, dobrý nápad.hej,viem že sa píšu do papier ov aj údaje o zamestnávateľovi.