Príspevok pri narodení dieťaťa 2015

branodominika
13. jan 2015

Ahojte maminky,

chcela som sa spytat, ci mi niektora neviete povedat, ci mam taktiez narok na prispevok pri narodeni malinkej v maji ked robim v rakusku a tam si odvadzam vsetky dane a socialne. Rodit budem ale na slovensku. Dakujem

neviem ci vam budem moct odpisat, bo predchadzajucu diskusiu sa mi neda pridat odpoved na vase rady.

Dominika

miskacharly
13. jan 2015

@branodominika samozrejme, ze mas narok a mas nárok aj z rakúska aj ked budeš rodit na slovensku.

branodominika
autor
13. jan 2015

miskacharly
to neviem ci aj z rakuska nieco dostanem ked sa malinka narodi. Pracujes v rakusku alebo poznas niekoho kto ma trvaly na svk a matersku ma z rakuska?

miskacharly
14. jan 2015

@branodominika muz tam pracuje a mam narok na matersku odtial.skus sa popytat na socialke,ale ja myslim,ze mas narok aj odtadial,aj my uz sme to riesili,lenze muz tam nepracuje cely rok,az niekedy od aprila a mala sa narodi vo februari,takze na prispevok pri narodeni nemam narok,ale na pidavky a matersku ano.

ellenie
14. jan 2015

No neviem dievcata, ale od 1.1.2015 sa menil zakon a vraj uz nie je narok na porodne, ak sa bavime o nom. Ja pracujem v CR a tam si aj vsetko odvadzam, ale rodit budem na SK. Pri prvej dcere som porodne dostala, teraz netusim, budem si to zistovat na urade.

branodominika
autor
14. jan 2015

tu sa clovek na uradoch tazko nieco dozvie, oni vacsinou ani vlastne mena nevedia, nie to este poradit...

leni831
14. jan 2015

ahojte, chcem sa spytat ci mi vyplatia prispevok pri narodeni dietata 800 eur, nakolko ma caka stvrty porod no pri druhom porode mi nebol vyplateny nakolko dietatko zomrelo na vrodenu vadu, bude sa to zohladnovat?

9lf9
14. jan 2015

@branodominika narok na porodne zalezi od prac. pomerov oboch rodicov, na tom kde budete mat zdrav. poistenie, kde sa bude rodina fyzicky zdrziavat...
@ leni831 pokial sa dieta pri 2 porode nedozilo 28 dni tak budes mat narok na porodne aj ked je porod 4 ale je treti v poradi v ktorom sa ti dietatko dozije 28 dni

branodominika
autor
14. jan 2015

9lf9 No partner resp bud manzel pracuje na svk. Zdravotne a trvaly pobyt taktiez tu. Ja si vsetko platim v rakusku ale mam aj medzinarodny preukaz poistenca a k lekarom chodim bex problemov sem. Trvaly mam tiez na svk.

ivca88
14. jan 2015

Moja mamina robi dlho v rakusku ..kde uz aj žije .. a este ked som chodila na SR do skoly .tak dostavala na mna 150 € mesacne do mojej 18-ky 🙂

ciže urcite mas nárok pokial tam robíš - bez ohladu na to kde sa narodí ...

Oni prídavky na deti vyplácaju aj spätne (až po dobu piatich rokov - samizda) .... ciže nemusis sa teraz náhliť a vybavovat

branodominika
autor
15. jan 2015

@ivca88 no jasne to viem, ale ide o ten jednorazovy prispevok ked sa mi malinka narodi... 😉

zuzike271
19. jan 2015

ahojte tak po novom ten kto pracuje v zahranici bez ohladu ci rodi tu na sk vraj na prispevok nema narok-informacia podana priamo na urade

9lf9
20. jan 2015

@branodominika tie podmienky su sprisnene, bude sa sledovat zdravotne postenie- takze mas slovensku zdravotnu karticku, aj dieta sa bude sledovat kde ma lekara, zdrav. poistenie, trvaly pobyt sa nesleduje sleduje sa kde rodina zije, to sa da spisat cestne vyhlasenie...ak sa vsetko splni tak s porodnym nebude problem

9lf9
20. jan 2015

@zuzike271 to nie je pravda...ale tato informacia bola podana pri tom, ze obaja rodicia robia vonku a trvaju im obom pracovne zmluvy, kde maju aj zdravotne poistenie, pripadne prechodny pobyt...a podmienkou naroku na porodne je to aby sa rodina zdrziavala a zila na slovenku, mala tu zdravotne poistenie atd...je jasne ze dane podmienky nesplnaju...

branodominika
autor
20. jan 2015

@9lf9 dakujem, ale dnes som bola zhodou nahod na socialke a tam mi bolo povedane ze kedze ddruhy rodic, cize partner pracuje na svk tak mam narok tu poberat matersku aj a rozdiel doplatia z rakuska a ohladom jednorazoveho prispevku kedze som obcan slov republiky a mam tu trvaly pobyt, narok mam a dostanem 829 eur ci kolko to je

9lf9
21. jan 2015

@ asi myslis rodicovsky matersku vyplaca socialna poistovna a kedze si bola vonku tak si 270 dni poistenia na sk pred narodenim dietata nesplnila, smaozrejme ked druhy rodic dietata pracuje na SK taknarok na pridavok aj rodicovsky je...co sa tyka porodneho to ze si obcan Slovenska a mas tu trvaly pobyt je jedno, ale pokial tu ma dieta zdravotnu poistovnu je tu otec dietata a ty das cestne vyhlasenie ze spolu s dietatkom budete zit na Slovensku tak narok ti vznikne 🙂

branodominika
autor
22. jan 2015

@9lf9 dakujem

79marry
24. jan 2015

@9lf9 No ja som pracovala pred pôrodom v taliansku, sezónne, iba posledné 3 mesiace pred odchodom na materskú na Slovensku ( no teraz treba tuším až pol roka byť zamestnaná na Slovensku ),na sociálke som doložila formulár E104 alebo E111 neviem už presne ( na ňom boli vypísané všetky roky, ktoré som v Taliansku odrobila presne od kedy do kedy a že som si tam platila sociálne) a mala som nárok aj na pôrodné aj na materskú aj na rodičovský, pretože mám trvalý pobyt na Slovensku. Otec pracuje sezónne v Taliansku. Patríme do EU. No som zvedavá ako to bude teraz, keď pôjdem z Pnky na materskú.

majuska77
24. jan 2015

@miskacharly moj manžel tiež pracuje v rakusku asi od roku 2012 a ja tu na slovensku, viem že narok na matersku a pridavky mame v rakusku tym ze tam pracuje,ale nevedela som že aj nejaky prispevok tam je.To take nieco ako tu tych 800€?

9lf9
24. jan 2015

@79marry trvaly pobyt sa nesleduje od 1.1.2014 ale sleduje sa kde sa rodina fyzicky zdrziava a vy ste to podla veku dietatka vybavovali predtymto datumom..co sa tyka porodneho nie je urcene kolko musi trvat prac.pomer na Sk staci ze je alebo ked nie je tak zdrav.poistenie.

79marry
25. jan 2015

@9lf9 Ďakujem, ja som to vtedy vybavovala rok 2011/2012 , to bol zrovna prelom v tom, že si dovtedy 3 mesiacov, musela byť zamestnaná v kuse 6 mesiacov. Mňa našťastie vypísal 27.12.2011, takže sa na mňa sťahovali všetky kritéria.No vidím, že každý rok je tu niečo nové. Radšej sa vopred informovať ako neskôr ľutovať.

miskacharly
30. jan 2015

@majuska77 ano,ale neviem aka je u nich suma,ale podla mna vyssia ako na slovensku 😉

mamjka
30. jan 2015

@branodominika kamarátka ma 3 deti dvoch sarsich a malého 2r. trvaly pobyt nma na SVK a berie davky aj tu aj tu....rakusko je j vlastne vyplaca rozdiel medzi ich a slov.davkami....matersku berie tu normalne a z rakuska tiez ale to vyplacaju 1x rocne....

branodominika
autor
30. jan 2015

@mamjka ahoj, ano to viem, kedze moj robi tiez na slov mam narok poberat tu aj ja matersku aj pridavky a rakuskko mi bude doplacat rozdiel... Dakujeeem

majuska77
30. jan 2015

@miskacharly akurat som bola minule s kamaratom co tiez pracuje v Rakusku a maju rocnu dceru a on vravel že tam taky prispevok nie je..asi sa treba ozaj iba informovat,asi to tam kazdy rok menia.

petuskaa1
30. jan 2015

@leni831 nebudes taka vysoka suma je len pri prvom a druhom

bajana
30. jan 2015

len na upresnenie...pri uplatneni naroku na porodne NESTACi byt obcanom SVK s trvalym pobytom na SVK...., pani na socialke dala @branodominika zlu infomaciu

lucibka
30. jan 2015

Ahojte, neviete prosim ako je to v pripade, ked sme s manzelom pracovali v CR, ale mesiac pred pôrodom odchadzame na SR, kde mame trvaly pobyt, svoj byt, dieta sa narodi na SK a bude tam aj poistene, mat pediatra, aj tam ostavame...(mne zostava zatial poistenie v CR, kedze prac.zmluva mi bezi do jesene, ale odchadzam na matersku, vracat sa uz nebudeme). Dakujem.

branodominika
autor
30. jan 2015

@bajana a tak ako to teda je?

lorela
30. jan 2015

@9lf9 Prosím, nevieš mi povedať, za akých podmienok môže dôjsť k tomu, že mamičke nebude vyplatený tento príspevok? Nemyslím teraz zahraničie. Proste slovenská mamička na Slovensku 🙂.

9lf9
30. jan 2015

@branodominika nepovedala ti dobre ze ked tu mas trvaly pobyt ze ti vznika narok na porodne, lebo trvaly pobyt sa nesleduje ale miesto kde sa rodina fyzicky zdrziava..ale ty splnas podmienky na porodne, lebo otcovi dietata trava praca na Sk je tu poisteny, a ak aj dieta tu ma zdravotku a budete sa zdrziavat na uzemi SK..tak narok na porodne mas