Príspevok na stravu pre celiatikov

lilysk
21. feb 2014

Ahojte
Dcere diagnostikovali celiakiu ma 2.5 roka - z krvneho vysetrenia jej zistili velmi vysoke protilatky a nakolko mala velke zdravotne problemy okamzite musela ist na dietu - biopsiu lekar nedoporucil nakolko jej zdravotny stav nedovoloval narkozu . Mam narok na prispevok aj v tom pripade ked nemame biopsiu?Ak ano kde sa to vybavuje a kolko to vlastne je ?To potom aj nejake potraviny lekar predpise a objednavaju sa v lekarni ?
Dakujem velmi pekne za kazdu radu

jadodka
21. feb 2014

@lilysk kamaratka ma celiatika a prispevok vybavovala na socialke,neviem kolko to vychadzalo, a chlieb, pecivo, muku, mlieko...no viacej potravin jej objednavali v lekarni,na predpis to brala....

jadodka
21. feb 2014

A nemali tiez biopsiu robenu...

lilysk
autor
21. feb 2014

@jadodka Dakujem pekne

ewinna
21. feb 2014

@lilysk Moja dcérka má celiakiu, na diéte je vyše roka. Mne sa zdá, že k tomu, aby priznali nárok na kompenzáciu stravovania, je potrebná biopsia, ale najlepšie ti poradia na sociálke. Nám ju robili automaticky, po pozitívnych krvných testoch. Kompenzácia je mesačne nejakých 36e.
Lekár predpisuje určité potraviny. Ak by si mala záujem pošlem ti do správy kódy jednotlivých potravín a množstvo, ktoré môžeš mesačne objednať.

slavkadd
21. feb 2014

@lilysk ahoj, dovolila som si poslať ti pozvánku do skupiny bezlepkovej diety, tam sa dozvieš viac 🙂

zalka
22. feb 2014

@lilysk len prosím ťa nechod na sociálku ... lebo pod pojmom sociálka sa u mna vybaví sociálna poisťovňa. A príspevok na dietu a ZTP pre dieťa vybavuješ na úrade práce. Ak bude mať dieťa zťp tak potom sa odhlás s platenia koncesionárskych poplatkov.

milenka74
22. feb 2014

@lilysk prispevok sa vybavuje na UPSVAR e ..oddelenie penaznych kompenzacii. Nikede som citala ze ked su prilis vysoke protilatky tak netreba ani biopsiu.Na predpis muky a cestovin ti treba kod od lekara kazdeho pol roka je treba vybavit preskripciu a obvodny pripadne pediater ti to raz mesacne predpise.

lilysk
autor
22. feb 2014

@milenka74
Dakujem v pondelok tam skocim ,lebo som pocula ,ze musi byt biopsia ...potom,ze uz nemusi ...tak zda sa ,ze len tam sa dozviem na 100% ci ano ,alebo nie 🙂

julietta1
13. okt 2014

Viete mi niekto poradit ako napisat odvolanie,ak mi nepriznali prispevok na dietne stravovanie,mam celiakiu,no prispevok mi zamietli,ak s tym niekto mate skusenosti prosim poradte mi,dakujem

fidorka7
22. okt 2014

@julietta1 a aký bol dôvod zamietnutia?

julietta1
23. okt 2014

Zamietli mi lebo mam stupen celiakie marsh 1,ale v zakone sa nikde nespomina,zeby som nemala mat narok,pritom ja mam 162 cm vysku a vazim len 41 kg a dietu drzat musim,nakolko som mala opakovane zapaly po crevach a bolesti,takze vydavky mam tak ci tak na strvu a je to diagnoza na cely zivot,tak neviem podla coho to oni schvaluju,nechapem

fidorka7
23. okt 2014

@julietta1 odvolaj sa alebo skús o pol roka znova

julietta1
23. okt 2014

odvolala som sa tak uvidime

marianna1979
12. dec 2014

@slavkadd ahoj pridala by si ma do skupiny pre celiatikov?

matka_03
11. jan 2015

Ahoj mám celiakiu 4 mesiace stupeň Marsch 3 b-c a chcela by som sa spýtať ako si mám vybaviť prispevok na dietne stravovanie a ZTP preukaz

zalka
11. jan 2015

@matka_03 požiadať na UP .... dajú ti papiere čo donesieš vypísané , od lekára, potom rôzne potvrdenia, vypíšeš žiadosť a čakáš ...

evinqua
2. feb 2016

@slavkadd pridala by si ma prosim do skupiny ?som cerstvo diagnostikovana a prave som tu nejaku hladala

ivkaton
25. jan 2022

Pekný deň, má výška príjmu v rodine vplyv na prizanie príspevku na stravu dieťeťa s potvrdenou celiakiou?

evinqua
26. jan 2022

@ivkaton ano, na stranke upsvar nájdeš koeficient na výpočet aký max prijem pri danej rodine v spoločnej domácnosti je stanovený rocne aby príspevok na diétne stravovanie bol priznaný..

evinqua
26. jan 2022

Na kompenzačný príspevok zvýšených výdavkov na diétne stravovanie má poistenec nárok, ak príjem domácnosti nepresahuje trojnásobok sumy životného minima. Suma životného minima počnúc 1.7.2021 je 218,06 € mesačne na jednu plnoletú osobu, 152,12 € mesačne na ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú osobu a 99,56 € na každé nezaopatrené dieťa.
Teda napr. u rodiny, kde sú dvaja dospelí a dve deti je trojnásobok životného minima 3x 569,30 € = 1707,90 €. Čistý príjem domácnosti za posudzovaný kalendárny rok teda nesmie presiahnuť 12-násobok tejto sumy.