Príspevok na starostlivosť o dieťa

snehulka33
24. feb 2013

Máte niekto s týmto príspevkom skúsenosti?poradila mi to pani na UPSVAR, kedze mi uz konci 8. marca rodicovsky prispevok. je to prispevok na dieta do 6.teho roku.

marcakovacova
24. feb 2013

prispevok na starostlivost o dieta je do 3 rokov dietata v sume max. 230 Eur, do 6 rokov je vtedy ked ma dieta nepriaznivy stav. su to naklady na skolku, do ktorej das dieta, kazdy mesiac potom predlozit uradu doklad kolko treba zaplatit za jasle a ony ti to preplatia ale max tych 230 Eur (samozrejeme ti to preplatia mesacne pozadu - cize najprv zaplatis zo svojeho a potom dostanes od uradu peniaze).dufam, ze trosku pomohlo 😖

snehulka33
autor
25. feb 2013

hmmm, mne tam vraveli, ze po skonceni rodicovskej , mozem poziadat o tento prispevok. bud sa mam nahlasit na urad prace ako nezamestnana alebo si mam vybavit tento prispevok, ze sa mam rozhodnut.

milagrosss20
25. feb 2013

@marcakovacova ahoj..to je aj rodicovsky a aj prispevok alebo len jedno alebo druhe?a ak sa budu starat o male stary rodicia?

ela2710
25. feb 2013

@milagrosss20 len jedno ale druhe 😉

milagrosss20
25. feb 2013

@ela2710 aha cize to je jedno...dakujem 🙂

marcakovacova
25. feb 2013

no ja som si bola teraz minuly tyzden vybavovat rodicovsky lebo mi skoncila materska tak som sa aj vypytovala. cize sa rozhodnes ci budes poberat rodicovsky alebo prispevok na starostlivost (mozes len jedno z toho) a len do tych 3 rokov dietata. ale ked sa prihlasis na ten urad prace kedze nemas robotu tak nemozes poberat ani jedno (musis prerusit rodicovsky prispevok) a mozes poberat len podporu v nezamestnanosti. a prispevok na starostlivst na dieta na tie jasle mozes poberat len vtedy ked si zamestnana. a neviem ako to je vlastne ked sa staraju stari rodicia to som sa nepytala, na nete som nieco citala, ze mozes poberat ten prispevok na dieta ale asi len min. co je 41 Eur (ale to nie som ista) dufam, ze trosku pomohlo

snehulka33
autor
26. feb 2013

ach jaj ake je to nase uzasne Slovensko komplikovane, mam z tych prispevkov chaos 🙂 do polroka matersky, od pol roka do troch je rodicovsky a potom uz nic, spravne som pochopila? milagrosss20 my mame mladych starych rodicov, este nemaju ani 50tku, takze su pracovne vytazeni. do skolky mi maleho(3) nechcu vziat pre nedostatok miesta a pracu si upenlivo hladam uz dobry mesiac. katastrofa :D ale dakujem zenicky za vas cas, ktory ste mi venovali

marcakovacova
26. feb 2013

ano spravne si pochopila je to na H....., ale tak co uz. 😝

aivill
22. mar 2013

No veru , mohli by to predlžiť aspoň do tých 5 rokov ako čítam tu :
http://www.topky.sk/cl/7/1344110/Rodicia-to-bud...

ale to je vo hviezdach...

tajik
23. mar 2013

babenky ahojte,neviete niektora ci sa da poberat okrem rodicovskeho prispevku aj nejaka ina davka k tomu,ked dieta ma dlhodobo nepriaznivy zdrav.stav?

miri.b
26. mar 2013

neporadíte mi prosím, či mám nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa -230 Eur- ak mám dieťa v súkromnej škôlke
1. mám trvalý pracovný pomer, z ktorého momentálne čerpám RD
2. od marca 2013 som uzavrela dohodu o nepravidelnom píijme s druhým zamenstnávateľom (cca 80 hod/mesačne(
ďakujem

brixina
7. apr 2013

Ahojte baby, nemate prosim vas niektora skusenost s prerusenim RP?...zamestnala som sa a dieta ide do sukromnej skolky, ma 2,5r..ja teda zvazujem ci si ponecham rodicovsky alebo poziadam o prispevok tych 230eur. Rozmyslam len nad prazdninamy, ak bude skolka zavreta, tym padom nedostanem prispevok, ci by som sa potom na naspat mohla prihlasit a poziadat o RP do 3r malej.....dakujem vam za odpovede 🙂

kristina.k1
7. máj 2013

tajik o inej dávke k príspevku neviem, ale môžeš pracovať a zároveń dať dieťa do škôlky. Príspevok poberáš myslím do 6 teho veku dieťaťa. Mám neustále choré deti vydržia tak týždeń v školke potom sa pri nich striedame doma. V práci mi to zatiaľ tolerujú, veď každý mal raz malé dieťa. Poberám aj príspevok pre dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom. Je to tak,že možno by bolo lepšie byť pri nich doma, ale jednak sú veĺmi radi v šôlke a škôlka odhliadnuc od všetkých tých chorôb je super vec. Pa a veľa zdravia

sharmana
8. máj 2013

@snehulka33 trošku niektoré rady poopravím... RP je rodičovský príspevok, na ten máš nárok po ukončení materskej doovolenky (teda ak si pracovala predtým odvádzala odvody a mala tak nan nárok), ktorá trvá 34 týždnov. Potom dáš žiadosť o RP, na ten máš nárok či pracuješ alebo nepracuješ, ved ked si raz na rodičovskej dovolenke do 3 rokov dieťaťa, tak predsa nepracuješ, no nie? Ale zároven štát umožnuje popri poberaní RP aj pracovať(normálne na plny uväzok), prípadne, ak dáš dieťa do súkromných jaslí, tak môžeš RP prerušiť a požiadať o Príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý je vo výške max 230 eur, ale musíš UPSVaru predkladat faktúry a potvrdenia o zaplatení. Nie je to také zložité. RP(prípadne Príspevok na starostlivosť o dieťa) poberáš maximálne do dovrsenia 3. roku dieťaťa, ale výhoda je, že ak sa tvoje dieťa narodilo napríklad aj "prvého" v mesiaci, dostaneš ešte za celý ten mesiac tento príspevok.

Takže v skratke, po 34 týžnoch materskej, prejdeš na rodičovskú, pričom musíš vypísať papier na UPSVARe o žiadosť na rodičovský príspevok, ten je vo výške cca 196 eur, už neviem presne. Ak pracuješ a postačuje ti na pokrytie súkromných jaslí, tak ho budeš proste poberať a uhradíš si jasle. Ak ti nestačí, tak je lepšie požiadať o Príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý je do výšky 230 eur, a budeš nosiť faktúry.

Žiadne iné príspevky po dovrsení 3 rokov dieťaťa niesú, iba rodinné prídavky a ak pracuješ ty al. manžel, tak danovy bonus. RP pre nepriaznivý zdravotný stav aj po dovršení 3 rokov, je niečo úplne iné a musí to prejsť schválením a musíš mat lekárske potvrdenia.

sharmana
8. máj 2013

http://www.podnikam.webnoviny.sk/ekonomika/48/p...

Toto som našla až teraz, bola by to velmi pozitívna správa pre mamičky, ktoré by chceli pracovať a umiestniť dieťa do jaslí, či škôlky. Ak by sa predlžil a zvýšil Príspevok na starostlivosť o dieťa až do 5 tich rokov, zároveň by sa stabilizovala aj situácia so štátnymi škôlkami, ktoré sú preplnené. Proste ak by matka nedostala dieťa do štátnej škôlky, tak by ho dala do súkromnej. A už by neboli riaditeľky štátnych škôlok až také "frajerky" ako sú dnes a velakrát uprednostujú deti po známostiach a po "daroch" 😉

kocurko1
28. máj 2013

@brixina a baby. Tiez by ma to zaujimalo, ako ste riesili letne prazdniny? Preklapali ste sa naspat na RP? A po prazdninach sa da preklopit spat na Prispevok?

brixina
29. máj 2013

@kocurko1 tak ja som si ponechala RP a dieta je v sukr.skolke...

tajik
20. júl 2013

@sharmana ahoj,prosim ta nevies ake potvrdenia su potrebne na predlzeny RP pre nepriaznivy zdravot.stav?myslim tym od akych odbornikov.a ako sa to schvaluje?dakujem

sharmana
21. júl 2013

@tajik nie, bohužial to neviem, treba zavolat na UPSVAR, oni ti určite poradia 😉

mirkamilos
20. sep 2013

prosim vas na kolko hodin mozem byt zamestnana aby som mohla dostavat prispevok na starostlivost o dieta?

havana_frost
20. sep 2013

@mirkamilos Nie je obmedzenie, môžeš normálne full time pracovať.

zirka
20. sep 2013

ja som prispevok na starostlivost riesila az ked som nastupila na plny uvazok 🙂 ale v podstate je to asi jedno, kedze Ty dokladas doklad o uhrade opatrovania dietata.....cena moze byt samozrejme aj vyssia ako 230 EUR, ale urad Ti preplati len tuto sumu

nadenkaaa
5. dec 2013

Ahojte chcela som sa spytat ci by mi bol vyplacany prispevok na starostlivost pokial by so bola na PN. Syn bude mat v marci 3 roky chodi do jasli ja chodim do prace avsak robim v dost rizikovom prostredi tak uvazujem o PN /druha gravidita/ avsak neviem ci by mi nebol prispevok odnaty.Nemate s tym niekto skuseosti?

sharmana
10. dec 2013

@nadenkaaa nadi najskôr ti chcem pogratulovať k druhému tehu 😵 na upsvare nemusíš spomínať, že si na PN, bude manžel za teba nosiť potvrdenia o zaplatení jaslí a oni ti to budú preplácať, aj ked si na PN si stále zamestnaná... oni si potvrdenie o zamestnaní pýtajú len raz, ked dávaš žiadosť o príspevok na starostlivosť o dieťa...

meluela
10. dec 2013

@nadenkaaa
myslim ze sr nema este natolko prepojene databazy, ze by uspvar mal data zo socialnej poistovne, takze oni sa riadia potvrdenim z prace .. a zrejme rozhodujuce je tak ci tak to, ze tvoj zamestnanecky pomer nadalej trva.

Pre upsvar je dolezity dostatocny doklad o zaplateni (teda postova poukazka, hotovostny vklad alebo v pripade bankoveho prevodu aj potvrdenie z jasli o aspon 1 dni stravenom v jasliach) a povrdenie z jasli o prijati platby

mars83
10. jan 2014

@kristina.k1 Ahoj, chcela by som sa ta spytat ze ako sa to vybavuje. Ja mam 5rocneho syna, nastupujem do prace v pondelok ale dopocula som sa ze sa da poberat tento prispevok do 6rokov v pripade nepriazniveho zdr. stavu. Len ja vobec neviem o ake choroby ide, aby to schvalili. Moja detska dr, mi to nevedela povedat. Moj syn ma totiz diagnostikovane ADHD..len neviem ci je to pre socialne urady "postacujuce"... dakujem za odpoved

simib
17. jan 2014

Ahojte baby.Prosím a sa vás čo sa viac oplatí?rodičák alebo ten príspevok na škôlku?malý má 2,5 roka a ja sa idem zamestnať.asi pôjde zatial do súkromnej škôlky,lebo do normálnej nastúpi až v septembri.ale aj tak či jeden,alebo druhý príspevok budem dostávať len do 3rokov,čo bude v júly a do septembra mám smolu,že?

erzebeta
15. feb 2014

Ahojte prepáčte nečítala som všetky vaše príspevky, ale chcem napísať, lebo mám s tým skúsenosť.Na moje dieťa som brala najprv rodičovský príspevok do troch rokov a kedže môj chlapec je silný alergik a má atopický ekzém taktiež potravinovú alergiu nie celiakiu podotýkam tak sme museli zdokladovať papiere od všetkých lekárov a ich posudky na socialku oddelenie so zdrav. postihnutím a tam to posúdil ich lekár že či môžem byť s dieťaťom na predlženom rodičovskom príspevku. Nám to schválili, len každý rok som musela predložiť papiere o jeho zdravotnom stave. Boli sme do 6 rokov.

walir
18. apr 2014

ahojte neviete mi poradit ak mam jedno dieta ktore ma 2r. a druhe 8 mesiacov, to 2r by som chcela dat so sukromnych jasli - prispeje mi stat na do 2r. ak by som chcela byt este na rodicovskom prispevku s tym mensim 8 mesacnym ?? dakujem krasne za odpovede

zalka
18. apr 2014

@walir nie neprispeje, musela by si to mladšie dať do jaslí a ty ísť do práce, tak by ti štát prispel na obe deti.