Príspevok na jasle

lula1010
1. nov 2022

Dobrý deň prosím vás viete mi poradiť či máme nárok na príspevok ...takže doma máme 16mesacneho syna a 3 mesačného ..muž pracuje...rada by som staršieho dala do jaliciek aspoň na pol dňa ...podľa toho čo som čítala musí o to žiadať zárobkovo činná osoba to je manžel by teda požiadal o príspevok na jaslicky ale dali by mu to keď ja budem na rodičaku s mladším ? Ďakujem ☺️

melanta
1. nov 2022

@lula1010 nie, nie je nárok. Buď dostávaš rodičák alebo príspevok na jasle. Takže ak ty poberáš rodičák, nemáte nárok na príspevok na jasle.

kiki234
1. nov 2022

@lula1010 ja mam 24m a 12m deti. Ked som sa informovala na urade ppvedali ze take nic neexistuje. Ze som doma a poberam rodicak. Bola mpznost dat starsiu do jasli, ale vzhladom k tomu ze mam druhe dieta doma vedia ho vziat iba na 4 hodiny denne. Informovala som sa iba v jednom zariadeni kedze ostatne su daleko

lenkakravcova
1. nov 2022

@lula1010 jedine materská + materská (otcovska) sa dá kombinovať.
Rodičak + materská nie, a ani rodičak + príspevok do jaslí sa nedá poberať naraz ani na dve rôzne deti.

luliu
1. nov 2022

Nemáš nárok, buď príspevok alebo rodicak. Nedá sa aj aj

lula1010
autor
1. nov 2022

Ďakujem vám 😊😊

beatrixx1525
1. nov 2022

Čisto zo zvedavosti, prečo chceš dávať staršieho do jaslí keď si doma? Nebolo by mu lepšie s vami? Predsa ešte je drobunky... Či len čisto kvôli príspevku že ste si chceli trošku prilepšiť? Naozaj nehejtim len ma to zaujíma

dankanka
1. nov 2022

@beatrixx1525 skor si myslim ze to "nedava" a nema jej jto postrazit..ono jasle na 4h by mu neublizili ale tiez som nazoru ze ved na to je doma, aby sa venovala detom, preto logicky, uz dalsi prispevok od statu nehrozi..tiez nehejtim,mam dve deti, viem ake na hlavu to vie dakedy byt :D

beatrixx1525
1. nov 2022

@dankanka ja sa pohybujem v prostredí kde je veľa detičiek takto skoro vložených do inštitúcií a veľmi to potom vidno jednak na rodičoch že ľutujú že dali tak skoro, potom ako keby sa snažili spätne to dieťa miminkovať, tak isto u tých detí nastáva regres alebo sa vývojovo trošku zaseknu v tom období kedy bolo odpútané od mamy takže tak ma to zaujíma že vlastne čo je za tým rozhodnutím lebo nemyslím si že je to pre dieťa "to najlepšie" ale zas ani domácu situáciu nevidíme takže neviem ňo... Som zvedavá :D

dankanka
1. nov 2022

@beatrixx1525 aha, ja som si myslela ze 4 hodiny su porovnatelne ako ked dieta strazi blizka rodina, ved v jaslickach je malo deti a venuju sa im viac ako v skolke tym padom, aspon u nas.. zvazovala som tiez jasle (kvoli praci) ale nakoniec som si uvedomila, ze by ma to logisticky zabilo :D. ved cely zaoadny svet funguje na jasliach, alebo sa mylim?

beatrixx1525
1. nov 2022

@dankanka všimni si rodinné väzby a celkovo vzťahy ľudí v západných krajinách. Nukleárna rodina ak vôbec a dovi dopo. Ľudia sú na západe viac citovo/ vzťahovo odmeraní, nemajú problém vídať sa len na veľké sviatky ak vôbec a podobne. Nevravím že je to tak na 100% a všade ale je to vo väčšej miere ako u nás. Podľa mňa to má dosť do činenia presne s tým skorým vložením do jaslí a Slovensko je jedna z krajín kde toto máme zázrakom veľmi dobre podchytené, 3 roky hradenej materskej sú luxus a treba to využiť pokiaľ sa dá. Treba si uvedomiť že aj keď sú jasle počtom detí menej vyťažené ako škôlky, aj keby tam robili tí najväčší profesionáli ktorí milujú svoju prácu nadovšetko, aj tak tým deťom mamu nenahradia. Toto je kritické obdobie kedy sa dieťa vyvíja neskutočným tempom a ak má možnosť domáceho prostredia a vyrastania s mamou tak je to vždy lepšie ako "cudzia teta" aj keď len na 4 hodiny. V živote toho dieťaťa sú to častokrát presne tie 4 najaktívnejšie hodiny z celého dňa kedy má možnosť budovať vzťah s matkou

dankanka
1. nov 2022

@beatrixx1525 ale ved vela mojich rovesnikov bolo v jasliach od pol roka, jednoducha peniaze bolo treba uz vtedy (80te a 90te roky).. ja som bola s mamou 3 roky a daky extra vztah nemame.. naopak teraz co vidim su matky ktore su sice na materskej,ale venuju sa sebe (kavicky s kamoskami, fitko a podobne) a dieta kade tade po rodine..tiez premyslam co bude z tych deti.. mne po troch rokoch na materskej uz "hrabalo" co tiez nie je pre dieta najstastnejsie. Myslim ze je to veelmi individualne, ako id dietata tak od matky..

lula1010
autor
2. nov 2022

Dievčatá my sme nad tým len uvažovali tak som sa informovala ...chceli sme syna trošku začlenit medzi deti a to len na 4 hodiny ...moc nemáme v okolí deti nestretáva sa moc z deťmi čiže si myslím že by to bolo pre neho fajn a ja by som mohla zas menšiemu plno venovať tie 4 hodinky mohli by sme aj niake to plávanie zaradiť ....preboha ja viem že som s nimi doma a zvládame to super ..ja sa ho nechcem zbaviť ani nič iba som chcela aby trávil viac času z deťmi ...myslela som to pre jeho dobro ...keďže v rodine máme už iba dedkov tak ani ho nedávame po rodine nič vkuse je len s nami ..ja by som ho dala na 4 hodiny medzi deti a niektoré maminky ,asi dávajú po rodine deti babkám,sestrám ja bohužiaľ nemám takú možnosť aby bol aj z inými ľuďmi ako ja ...nehľadajte za tým nič zle ...ja osobne na jaslach nič zle nevidím ale sto ľudí sto chutí niekto dáva už od narodenia deti kade tade niekto zas dá jasle pol dňa niekto celý a niekto je s nimi nonstop každého osobná vec a neodsudzujem ani jednu maminku nech robí ako len chce ❤️

dankanka
5. nov 2022

@lula1010 ja som pri kocikovani tajto spoznala maminky a navstevovali sme sa..ci to tym detom daco dalo neviem, ale nam urcite :D