Príspevok na dieťa žijúce v Anglicku

manchester1987
7. mar 2016

nechce sa mi to tu hladat. dostali ste niekto prispevok pri narodeni 2 dietata kt zije v uk zo Slovenska? niekde som citala ze to lydia este dostali inde ze musime zit na svk a pkatit si socialne. inak je to dost nefer tu to nedostaneme lebo nie sme socky a zo svk tiez nie lebo tam nezijeme

sense
7. mar 2016

zial uz nie, tiez zijem v zahranici a nic take ako prispevok tu neexistuje, ale napr. mna ani nenapadlo zeby mi to malo dat slovensko ked tam nezijem, ani dieta a ani sa tam nenarodilo...

9lf9
7. mar 2016

@manchester1987 kedze nezijete na SK nemate odtialto narok na ziadne davky, mate narok na vsetky davky, ktore poskytuje soc. system UK ako kazda ina matka ktora tam zije.

miku1
7. mar 2016

@manchester1987 A to ti príde nefér? Zdá sa ti normálne pýtať príspevok z krajiny v ktorej nežiješ, neplatíš dane, proste nič?

manchester1987
autor
7. mar 2016

@miku1 pretoze sme v europskej unii a platilo to pred 1 rokom len to zrusili

sense
7. mar 2016

@manchester1987 no to by si mohol ale potom kazdy pozadovat v podstate kazda mamicka z kazdej krajiny kde tento prispevok nie je....cize skoro nikde

anjelicek26
7. mar 2016

@manchester1987 tak ked nie si socka, ani ti to chybat nebude. Mna by nenapadlo ziadat o davky v krajine, v ktorej nezijem, kde je ferovost? To je pre deti, co ziju tam a ich rodicia odvadzaju dane do systemu. Slovensko ma strasne vela emigrantov vsade po svete, zije sa im fajn, to je hanba ako svet chodit domov ruku natahovat....

slniecko77
7. mar 2016

@manchester1987 skus mi dat jeden LOGICKY argument preco by si tuto davku mala dostat ked neplatis dane na Slovensku a nezijes tam? Pride ti to fer voci slovenskym danovym poplatnikom?

miku1
7. mar 2016

@manchester1987 Na to ti môžem povedať len jedno - som rada, že to zrušili. Nechápem, ako môže niekto kto niekde nežije nastavovať ruku a pýtať výhody. Keď si sa rozhodla žiť v UK, tak tam ži so všetkým čo tá krajina ponúka, či už je to v tú ktorú chvíľu a situáciu pre teba dobré alebo nie.

saska.t
7. mar 2016

@anjelicek26 @slniecko77 , ano mate pravdu,ale na opacnej strane poznam mamicky, ktore 10-15 r. pracovali a odvadzali na SK dane a tie si tiez pred uzakonenim tohoto zakona ziadali o prispevok,kedze v danej krajine ziadny nebol a samozrejme ho aj dostali,kedze deti boli (su) obcanmi SR,takze kazda minca ma 2 strany.
@manchester1987 nedostanes nic,kedze od januara 2014 bol uzakoneny zakon ,ze na prispevok ma narok len dieta ,ktore fyzicky pobyva na SK a musis to aj dokazat (ucty, detsky lekar atd.) prispevky ma dieta poberat v state v ktorom fyzicky zije

silaviat
7. mar 2016

ked sa clovek raz rozhodne zit v zahranici tak aj s podmienkami s tym spojenymi .. nie prispevok je zruseny a to je dobre ,,, mas ine vyhody vdaka zitiu mimo sk kt nemaju slovenske zeny ,,,

zeriempizzu
7. mar 2016

@manchester1987 co je na tom nefer?

slniecko77
7. mar 2016

@saska.t no, ja viem, som jednou z nich 😉 Preco ma niekto poberat vyhody z oboch statov a platit dan len jednej krajine? rada si vypocujem vysvetlenie...a obzvlast by ma zaujimalo preco by to mali platit danovy poplatnici SR? nejak mi uchadza pointa 😅

saska.t
7. mar 2016

Este raz, mali odrobene a odvedene dane na sk za 10 rokov prace, preco by si v tej dobe nenarokovali na to, na co mali narok? Uprimne, boli by blbe keby to neskusili, ci je v poriadku, ze by darovali statu prispevok na ktory si za 10 rokov prace na sk urcite zarobili?

saska.t
7. mar 2016

@slniecko77 nie su to vyhody z 2 statov,kedze ine staty tento prispevok väcsinou nemaju a dotycna musela aj tak dolozit ze v inom state, tento prispevok nedostala.

zeriempizzu
7. mar 2016

@saska.t vidis tu ide o ten pristup k veci - ja dane neplatim preto ze neskor za to nieco cakam - platim ich lebo bez toho by som bola vo vazeni 😵 ale urcite to neberiem ze mam "narok"

slniecko77
7. mar 2016

@saska.t ja toto vsetko ovladam..nechapes, ze dane, ktore som aj ja odpracovala isli napriklad na moje vzdelanie, zdravotnu starostlivost za obdobie od narodenia az do odchodu zo Slovenska...skus sa na to pozriet z ineho uhla pohladu 😉
A su to vyhody z dvoch statov, zo SVK zoberies Prispevok pri narodeni (v UK sa davam len ludom v nudzi) a ostatne benefity (neexistujuce na SVK) si zoberies z UK..to su podla mna vyhody dvoch statov. Co keby si zobrala aj matersku zo SVK 😉 to uz by sa jej zjavne nepacilo, kedze v UK je vyssia...co tak sa na to pozreit z tohto uhla pohladu, co?
Stale som nedostala adekvatne vysvetlenie...pride ti to fer dostat prispevok na ukor slovenskych danovych poplatnikov? Mne nie 😉

saska.t
7. mar 2016

@slniecko77 aha takze prispievat danami na napr. neprisposobivych obcanov, ci nenazranych politikov je v poriadku, ale ked si zoberie matka prispevok a to vobec nie je zavratna vyska na ulahcenie si zaciatku materstva, to uz v poriadku nie je, no uz tomu rozumiem, velmi logicke.

sense
7. mar 2016

@saska.t tiez mam na svk odrobenych par rokiv,ookrem toho aj v at a it...v pidstate teraz by som mala mat narok na vyhody vsetkych statov, podla tejto uvahy....mozno som ale divna ked zastavam nazor ze ked zit v cudzine tak musim prijat zivot aj s vyhodami a nevyhodami ake tam su ...

slniecko77
7. mar 2016

@saska.t toto presne som cakala...preco otacas to co som napisala? Stale som nedostala adekvatnu odpoved, ale zato pretocenie mojich pismen ano.
Mna nezaujima ci je to velka, alebo mala suma..proste je to nefer (a momentalne je to aj nelegalne). Pokial by to zakon umoznoval tak preco nie...ale momentalne to zakon neumoznuje tak nechapem zmysel tejto diskusie.

sense
7. mar 2016

@saska.t podla tejto logiky potom taka mamicka nie je o nic lepsia ako neprispisobivy obcan

saska.t
7. mar 2016

@slniecko77 ja nic neotacam hned v prvom prispevku som napisala, ze mas pravdu len sa treba pozriet aj na druhu stranu mince
@sense mas aj obcianstvo tychto statov? (recnicka otazka) a nie, nie su ako dani obcania, kedze ti nikdy nepracovali a iba beru prispevky z dani sk obcanov, tie matky si svoj prispevok na daniach odpracovali a ano mate pravdu, je zbytocne dalej diskutovat, kedze zakon sa uz davno zmenil.

slniecko77
7. mar 2016

@saska.t ja som ti zase ukazala druhu stranu mince 😉 ktoru zjavne neriesis a neuznavas..nevadi, vsak aj o tom je diskusia.

sense
7. mar 2016

@saska.t nie kazda si svoj prispevok odpracovala...a nie nemam obcianstvo tych stativ ale dane neodvadzas len ked mas obcianstvo a takisto pichybujem ze mamicja bude piberat slovensku matersku ak nema anglicke obcuanstvo a pidla mna je dobre ze pri tom prispevku to spravili ako je...ze nie kazdy ma nan narok

vroni
7. mar 2016

nuz, ak som v zahranici nikdy nepracovala, neplatila dane a ani do daneho statu moja noha nepachla, ale spermia mojho dietata tam pobera socialnu podporu, povazuje vysoko moralna a spravodliva slovenska republika za absolutne spravne a spravodlive, aby som rodinne pridavky a rodicovske poberala z onej krajiny, lebo to nejde z jej vrecka. Ak som na Sk odpracovala 20 rokov a odstahujem sa 500 m za hranicu, je zase moralne a spravodlive mi nedat nic, lebo sa tym zase usetri vlastna kasa. Tolko k teme logika a spravodlivost. Takze by som sa tymito pojmami az tak velmi neohanala.

sisaka
7. mar 2016

a na co si mozem narokovat ja? odrobenych mam na Slovensku cca 10 rokov, z mojich dani sa platili kadejaki darmozraci, nezamestnani, ci inak vychcani, nezamestnana som bola dokopy 3 mesiace, ziadne socialne davky som nepoberala okrem jednej rodicovskej, aj to som bola len do 2 rokov, okrem porodu som nikdy v nemocnici nebola, ziadnu nakladnu liecbu som nikdy neabsolvovala a teraz co? Kde su tie prachy, vsetky odvody, dane, ktore som ja aj moj muz 10 rokov platili do systemu, z ktoreho vyhod necerpame ani ja, ani manzel, ani nase deti .... OMG, zmyslanie niektorych ludi ... nie nadarmo sa tento socialny system vola solidarny, to, ze do neho platim neznamena, ze ho niekedy aj vyuzijem. Kolko je ludi, ktori mali kadejake nakladne liecby, ktore stoja tisice eur, ci takych, ktori nikdy nepracovali, co su na socialke, ci invalidnom dochodku, co nikdy do systemu neprispeli... tento system nefunguje, co do neho vlozim, to sa mi vrati a tak nie je mozne si z neho nieco narokovat len preto, ze som do neho kedysi davno prispieval ...
Podla mna je to teraz spravodlive a ludia, ktori neziju na Sk nemaju co dostavat davky zo Slovenska, treba sa uchadzat o davky v state, v ktorom clovek zije.

@manchester1987 pises, ze nie si socka, tak sa podla toho spravaj a nesnaz sa vydolovat prachy od statu, v ktorom nezijes...

majka0280
22. mar 2016

Moze mi niekto poradit kde zozeniem formular E104 z UK pre mojho sinceka aby ho mohli poistit na Slovensku pitaju to odomna v poistovni a ja neviem kde ho zozeniem v UK povedali ze ta E104 uz nieje a neviem kde to zohnat pre moje dieta ako im mam vysvetlit ,ze stat platil za neho poistne ved ma len 10mesiacov. ☹ ☹ ☹ ☹

silaviat
22. mar 2016

@majka0280 ale ak zijes a racujes v uk tak syn je automaticky poisteny tam ako ty a nemoze mat poistenie vo dvoch statoch... S1 formular je len docasne poistenie pokial ides na dlhsie mimo uk ale davaju to naozaj len zriedka http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/m...

zuzulik236
22. mar 2016

toto je z oficialneho zdroja vebovej stranky ministerstva prace social.veci rodiny

Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa nevzniká oprávnenej osobe, ak:
pre dieťa neuzatvorila dohodu o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti ,
pred uplatnením nároku na príspevok pri narodení dieťaťa dala privolenie na osvojenie dieťaťa ,
najmenej jedno z detí oprávnenej osoby narodených pred narodením dieťaťa, na ktoré si uplatňuje nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starosltivosť rodičov ,
sa dieťa narodilo v cudzine a príslušná inštitúcia krajiny, v ktorej sa dieťa narodilo, vyplatila oprávnenej osobe príspevok alebo inú dávku toho istého druhu.
je maloletá a nemá súdom priznané rodičovské práva a povinnosti vo vzťahu k osobnej starostlivosti o dieťa
od štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu sa nezúčastňovala raz za mesiac na preventívnych prehliadkach u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo alebo na obdobných prehliadkach v cudzine, za účasť oprávnenej osoby na preventívnej prehliadke v príslušnom mesiaci sa považuje aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti tejto oprávnenej osobe v ústavnej zdravotnej starostlivosti ( ide o oprávnenú osobu - matku dieťaťa), alebo
po pôrode opustila zdravotnícke zariadenie bez súhlasu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti ( ide o oprávnenú osobu - matku dieťaťa)

ak splnas podmienky dostanes prispevok nemusis chodit na prehliadky na sk ale musis vediet dokazat ze chodis 1x za mesiac k lekarovi v uk tiez davaju tehot.knizky... predpokladam ze ak budes rodit na sk tak si tu najdes aj pediatra aj ked iba docasne asi nebudes utekat z porodnice rovno na letisko... takze ak to zhrniem tak jedina podmienka je rodit na sk a nezdrhnut z porodnice bez prepustacej spravy 🙂 .... ja osobne som prisla na sk rodit z jedineho dovodu = velmi ale velmi zle skusenosti z predchadzajuceho tehu a uprimne bala som sa rodit v uk a mala som na to velmi opravneny dovod ale to je na inu temu... ozaj taktiez potrebujes poslat letter ze ti v uk nevyplatili ten prispevok ak si o neho poziadas tak ti poslu rozhodnutie aj ked ano aj ked nie....

9lf9
23. mar 2016

@zuzulik236 to nie je pravda, ze staci rodit na SK, tieto podmienky su zo zakona ale hlavne co sa skuma pri naroku je BYDLISKO na SK, cize tu rodina musi zit, fyzicky sa tu drziavat, nie tu odrodit, ale preukazat ze na SK ma bydlisko. Cize ak je aj starsie dieta, ze tu navstevuje lekara aj ono, pripadne skolku, skolu, ze tu je rodina zdravotne poistena, kedze rodina zije na Slovensku je to logicke, taketo ziadosti sa presetruju terennymi pracovnikmi a konanie sa prerusuje- na neurcito- kludne aj rok a skuma sa ci matka s dietatom je naozaj na Sk- overuje sa pediater a ci sa s dietatom chodi na preventivky v terminoch tak ako zakon kaze, terenny pracovnici chodia na adresu kde si rodina uvedie ze zije viac krat a pokial tam rodina nie je zastihnuta opakovane tak sa ziadost zamietne.Takze nie, ze rodina na SK nebyva, pride sa sem len odrodit, zobrat z SK porodne 830e a odist spat do UK. Na ziadosti sa vsade podpisuje ze sa uviedli pravdive udaje.