Príspevok 80 eur

kukakaj
19. okt 2016

Ahojte maminky, syn sa narodil ked mala starsia dcerka 22m. Dnes mi suseda vravela o nejakom prispevku, ked sa druhe dieta narodi pre dovrsenim 2rokov starsieho, ale nevedela nic konkretne. Neviete nieco o tom? Dakujem 🙂

evittam
19. okt 2016

@kukakaj Je to príspevok na starostlivosť o druhé dieťa ( do 3 rokov) - máš naň nárok 6 týždňov po narodení druhého dieťaťa a je to vo výške 41,10 Eur/mesiac.

kukakaj
autor
19. okt 2016

Tak to uz som zmeskala ☹ syn ma 5mes., hlavne ze som po porode lietala po uradoch a nik to neporadil. Iba tie opalenejsie vzdy upozornia na vsetky prispevky ☹

kukakaj
autor
19. okt 2016

@evittam ale dakujem za odpoved

evittam
19. okt 2016

@kukakaj Nemáš za čo. A neboj sa - nikoho nikto neupozorňuje - každý si musí zisťovať informácie sám. 😉 Bohužiaľ - neznalosť zákona neospravedlňuje.

kukakaj
autor
19. okt 2016

Pravdu sice mas, ale povedzme si, kto ma cas studovat zakony popri svojej praci. Ja som zdravotnicka a je to akoby som nutila mojich pacientov studovat anatomiu... Na uradoch su zeny, ktore to nastudovane maju a mali byt tam byt pre ludi, tak preco neporadit? Ja mam teraz po druhom porode velmi zlu skusenost s takymito uradnickami a teraz sa mi to este navrsilo. Absolutne neochotne, namiesto pomoci najlepsie vsetko skomplikovat....a nasich 80€ ci kolko to je, na ktore sme mali narok dostane kto? No to je jedno zbytocne som sa nastvala, ani mi o tom nemali vraviet. Chvalabohu nie sme odkazani na tych par €. Skoda ze vela zien je, a nikto im nepomoze.

barborka93
19. okt 2016

Nedá sa to uplatniť spätne?Ja by som sa šla spýtať a keď y povedali že nie tak by som im nadala prečo ťa na to neupovedomili skor

zuzka1.
19. okt 2016

@kukakaj a navyse musis byt stale v pracovnom pomere, si?

koka3
19. okt 2016

Ahoj..ani ja som to nevedela a tiez som to zmeskala a suhlasim s tebou ze by to na uradoch mohli povedat..vsak je to len jedna veta a nic viac 😊

smokenakova
19. okt 2016

neviete ako to bezi ked mam chlapa ma syna plati vizivne a somnou ma dieta a chce znzit vizivne ci sa to da ak by mi niekto vedel poradit vopred dakujem

9lf9
19. okt 2016

@kukakaj na dany prispevok ma narok mamicka ktorej pri novonarodenom dietatku vznikol narok na matersku inak nan narok nie je.

kukakaj
autor
19. okt 2016

@zuzka1. Ano som

kukakaj
autor
19. okt 2016

@9lf9 ja mam matersku aj teraz pri druhom, za mesiac mi bude koncit

lennulik1
19. okt 2016

@kukakaj MAS NAROK NA PRISPEVOK! precitaj si moju diskusiu, tiez som to riesila. mozes o to poziadat najneskor do 6 mesiacov dietatka, preto rychlo, rychlo. nech sa paci link na moju diskusiu: https://www.modrykonik.sk/forum/paragrafy/mam-narok-na-prispevok-na-starostlivost-o-dieta-pocas-materskej/

kukakaj
autor
19. okt 2016

@barborka93 neviem, skusim sa niekde opytat

kukakaj
autor
19. okt 2016

@lennulik1 dakujeeeeem :-*

9lf9
19. okt 2016

@kukakaj tak potom treba ist na urad prace si ziadost podat mas na to 6mes od vzniku naroku tj od datumu kedy ti odnali kvoli materskemu RP na starsie dieta, je 41,1e mesacne. potrebjes ziadost RL oboch deti a rozhotnuite/potvrdenie o soc. poistvone o naroku na materske

kukakaj
autor
19. okt 2016

Baby ste super hned zajtra to vybavim. Inak nam na UPSVaR vybavovala papiere mamkina sesternica, lebo ina zena pod ktoru sme spadali nam vsetko domotala. Ze nam o tom nepovedala nechapem...hned zajtra jej zavolam....ja som myslela ze to vyplaca soc. poistovna

kukakaj
autor
19. okt 2016

Este to sa ako dlho vyplaca? Do 3 rokov starsej dcerky?

lennulik1
19. okt 2016

@kukakaj vela pracovnicok o tom nevie, tak asi preto Ti o tom nepovedala. Je to za max
3 mesiace ak si dobre pamatam

kukakaj
autor
19. okt 2016

@9lf9 ale asi aj tak neskoro, maly bude mat 3.11. 6mesiacov, ale teraz pozeram v papieroch ze rodicak mi odnali od 1.4.2016, takze 6mesiacov bolo 1.10.2016, no ale aj tak zajtra este skusim ci nahodou

dobromila1111
19. okt 2016

@kukakaj posla mna sa tam berie do 6m od vzniku naroku,cize od porodu. Pri retaz.porodoch,tj pri porode dalsieho dietata do 3r po starsom. Narok je za 6t,cize pokial sa babo narodilo ku koncu mesiaca moze sa to potiahnut az na 3m ;)

ineeez
19. okt 2016

@kukakaj da sa to ziadat pol roka spatne do zadu

evittam
19. okt 2016

@kukakaj Pozri, z vlastnej skúsenosti - tie pracovníčky veľakrát ani nevedia čo ti majú poradiť (česť výnimkám) alebo to majú dokonca zakázané.....A predstav si, že ideš niečo vybavovať - pred tebou je cca 5-10 tehotných mamičiek a každej bude tetuška za okienkom vysvetľovať na čo má alebo nemá nárok cca minimálne 15 minút - tak zase budeš nadávať na to, že si tam bola minimálne 2 hodiny. A áno z časti máš pravdu - každý sa "staráme" o svoj odbor - ja som síce účtovníčka-ekonómka ale tiež neviem všetko a keď som zostala tehotná (lepšie povedané keď sme to plánovali) tak som sa začala zaujímať o to na čo všetko mám nárok a čo ešte môžem zlepšiť aby som dostala to čo som do tohto štátu odviedla - čiže je to aj o tom, že sa zaujímaš a nie, že niekde niečo počujem a potom sa sťažujem, že mi vlastne nikto nič nepovedal - nemal ti to prečo a kto povedať - je to len a len tvoj problém, že si sa nezaujímala. 😉 A to fakt nemyslím v zlom, ale tak to je. Ako ja hovorím - "líná huba-hotový neštestí".....

9lf9
19. okt 2016

@kukakaj nie je to od porodu ale od narok je od datumu odnatia RP co je u teba 1.4.2016 a tam z 6mes. uplynulo :(

kukakaj
autor
19. okt 2016

@9lf9 " Zánik nároku
Nárok na príspevok za kalendárny mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý patril. Nárok na príspevok zaniká smrťou oprávnenej osoby alebo dieťaťa." Nasla som take, je to zo 17.5.2016 takze asi aktualne. Len to znie tak krkolomne, ze naozaj nechapem...

dobromila1111
19. okt 2016

Píše sa, že o príspevok možno požiadať do 6m od mesiaca, za ktorý príspevok patril a vypláca sa až po pôrode..

evittam
19. okt 2016

@dobromila1111 No podľa mňa sa vypláca od nároku na MD - zániku RP na prvé dieťa......

dobromila1111
19. okt 2016

@kukakaj áno aj ja som to našla.🙂 a viem, že ja som si naň mohla uplatniť nárok až po pôrode.

9lf9
19. okt 2016

@kukakaj podla toho ak podas do konca 10/2016 narok budes mat.

9lf9
19. okt 2016

@dobromila1111 nemusi sa uplatnit az po porode, je to ako pise @evittam od ked je odnati RP na zaklade priznanie MD (ta musi by vyssia ako 203,2e) ziadost sa vypisuje na starsie dieta a dodatocne sa po porode dolozi RL novonarodeneho dietata...