Príspevky pre študentku s dieťatkom

alexandra1789
13. jan 2013

Ahojte, napadlo ma, koľko peňazí dostane študentka VŠ,ktorá otehotnie a následne porodí. Musí sa starať o bábo,ale keďže mala iba brigády,nie normálnu prácu, zrejme na žiadnu dovolenku nejde,či? 🙂 Manžel by mal prácu, celkom dobre platenú, ale uživiť celú rodinu by asi nezvládol alebo áno? máte s tým niektorá skúsenosť? 🙂

kacusik69
13. jan 2013

@alexandra1789 myslis ako kolko dostane matersku, resp. rodicak?

kacusik69
13. jan 2013

a to ci by zvladol uzivit alebo nie tazko povedat... to je individualne...

mamkabeika
13. jan 2013

Dostáva normálne rodičovský príspevok + prídavky - cca 195 + 22, navyše po narodení dostane príspevok okolo 190€ a keď sa dieťatko dožije 1 mesiac, dostane myslím cca 680€, to neviem presne. 🙂

kvetinka211
13. jan 2013

@alexandra1789 dostane 190e rodicovsky prispevok + pridavok na dieta 20e. Matersku nedostane, pokial si neplatila dobrovolne poistenie. Ci staci plat manzela zalezi od toho ake maju byvanie, ci platia hypoteku, ake maju naklady na bezny zivot. A tiez kolko ostava do skoncenia skoly. Ak este vela rokov, tak to znamena cas na materskej+cas do konca studia bude musiet manzel tahat financne celu domacnost. Ak babatko este nie je na ceste, tak je asi lepsie ist na nejaku dobu do roboty aby bola normalna materska aspon tych par mesiacov. Ak uz je na ceste, tak vsetko sa da zvladnut 😉

alexandra1789
autor
13. jan 2013

ja sa len tak informujem, pretoze chodim na vysku,ale nikdy neviete 🙂 a som si myslela,ze matersku berie kazda mamicka,tak som prekvapena,ze len nejakych 200e...ale aspon daco. a aku dobu tie peniaze dostava? prispevok myslim. a ako dlho moze byt na materskej? lebo niekde sa pise o niekolkycj mesiacoch,ale vela mamiciek je 3 roky doma

kacusik69
13. jan 2013

@alexandra1789 materska je ak sa nemylim 8 mesiacov, cca mesiac pred terminom + 7, ak nepracujes tak ti nemaju z coho vypocitat matersku, preto dostavas len rodicak tych cca 210 eur (aj s pridavkami) - do troch rokov veku dietata... materska je len tych 8 mesiacov, odvtedy je rodicovska dovolenka na kt. moze byt aj otec dietata

kacusik69
13. jan 2013

@alexandra1789 na to aby si dostala matersku musis mat odpracovany tusim minimalne rok... alebo si platit DNP ako to tu uz bolo povedane ale to uz nie je vyhodne a zrejme by si teda ani nemala z coho ked tvrdis ze nepracujes...

liz_lemon
14. jan 2013

rodicovsky prispevok je 199,60 E - do 3 rokov veku dietata
rodinne pridavky 23,10 E - kym bude dieta studovat
prispevok a priplatok pri narodeni - 829,86 E - jednorazovo
otec dietata si moze uplatnit danovy bonus, ten je cca 21 E

bubbles
14. jan 2013

@kvetinka211 mozem sa spytat? vyzeras, ze sa vyznas 🙂 kolko asi treba platit to dobrovolne poistenie, aby som dostala matersku? aby sa to vyplatilo, vratilo? :D lebo doteraz som to neriesila, myslela som, ze to musi len zamestnavatel.. tak som mala vymyslene, ze pojde na matersku MM 🙂 k tomuto sa nevies vyjadrit, ci by v takom pripade mohol aj pracovat? lebo ja aj tak budem s malym 🙂 a po pol roku ja na rodicovsky? 🙂
teda budem rada, ak sa hocikto vyjadri 🙂 dakujem za kazdy nazor..

alexandra1789
autor
14. jan 2013

@liz_lemon ten prispevok cez 800e je dost,to by som nepovedala,ze az tolko

liz_lemon
14. jan 2013

@alexandra1789 no to je urcene kvazi na vybavicku pre babo

liz_lemon
14. jan 2013

@bubbles dobrovolne sa uz zial neoplati si platit, uz sa to da jedine ako balik a min. suma je cca 130 E/mesacne, pricom materske je vtedy cca 220 E
otec dietata moze ist na MD, len ak matka zomrela, ale moze ist na RD po 34 tyzdnoch MD, popri RD sa da normalne pracovat

bubbles
14. jan 2013

@liz_lemon fiha, dakujem.. vidis, ja som si hladala info na tych oficialnych strankach, kde je to komplikovane popisane.. tak dobre, ze sa pytam, zle som to pochopila 😕

kvetinka211
14. jan 2013

@bubbles
je to presne tak ako pise @liz_lemon
zaplatila by si min. tych 130 eur mesacne a rozdiel oproti rodicaku by si mala ledva nejakych 25 eur .. to je az vysmech.
Ak by si si platila maximum, mala by si sice max matersku ale musela by si si platit taku horibilnu sumu (neviem presne tolko) ze by si si to rozmyslela ...

Neviem ako chce tato krajina riesit nizku porodnost, ked si studentky realne nemozu platit dobrovolne poistenie (ktory student/doktorand ma peniaze nazvys na platenie odvodov)? Oni vlastne trestaju zodpovednych vzdelanych ludi ktori by mohli porodit a vychovavat novu sikovnu generaciu. Ja som si kedysi platila dnp dlhu dobu namiesto jedenia hormonalnej antikoncepcie len preto, ze keby predsalen som nahodou otehotnela .. teraz takuto moznost studentky nemaju.

bubbles
14. jan 2013

este sa dovolim opytat.. doteraz som teda riesila matersku a naslednu rodicovsku..
co ak teda nemam narok na matersky? dostavam rodicak od narodenia po 3 roky, ci az po pol roku? akoze nelogicke, ale tak pre istotu.. aby som sa znova nedokopala 🙂
thanks

petula825
26. jan 2013

@mamkabeika a prosim ta, o ten prispevok pri narodeni 190e sa ziada na upsvar tiez?

mamkabeika
26. jan 2013

Mne sa zdá že áno, ale už si nepamätám. Mám dojem, že všetky príspevky sme vybavovali tam.
@petula825

liz_lemon
26. jan 2013

@petula825 prispevok pri narodeni je 151,37 + 678,49, rodicovsky prispevok je 199,60, pridavky 23,10
vsetko sa vybavuje na UPSVAR

petula825
26. jan 2013

dakujem 🙂

kamca93
18. apr 2013

Ahojte baby chcem sa opýtať či neviete kedy sa má začať vybavovať ten rodičovský???