Príplatok k prídavku na dieťa

slpl
18. mar 2015

Prosim vas, mam taky dotaz. Ked nezijem s clovekom s ktorym mam dieta, som na materskej a tak nikto z nas si nemoze uplatnitdanovy bonus, navyse mam z prveho manzelstva dieta, na ktore by si on ked nieje otec aj tak nemohol uplatnit danovy bonus, no niesom ani dochodca ani invalidny, mam narok na priplatok k pridavkom 11,02eur , co pri dvoch detoch robi22,04...???? Lebo na urade nam povedali ze to sa tyka len dochodcov, no ked sme pozerali na internete tak asponsme to tak pochopili ze mala by som mat narok nan. Tak chcem vediet ci niekto nema s tymto skusenosti? Prosim poradte mi. Dakujem

geruata
18. mar 2015

Ahoj, my to máme nápodobne a tiež mi na úrade povedali že nemám nárok.

sissy27
18. mar 2015

@slpl nárok na daňový bonus si môžeš uplatniť z príjmu zo závislej činnosti - čo nie si ty, keďže si v súčasnosti na materskej... teda nie si osobou oprávnenou uplatniť si daňový bonus, takže si logicky nemôžeš nárokovať ani na ten príplatok... takto som to pochopila ja ...

alenah31
18. mar 2015

@slpl
V prvom rade je potrebné splniť základné podmienky, aby si osoba mohla nárokovať na prídavok na dieťa a to je mať dieťa vo svoje starostlivosti:

Nárok na prídavok na dieťa má predovšetkým rodič, ktorý sa o stará o nezaopatrené dieťa. Výška príjmu rodiča nie je dôležitá. V prípade, ak sa o dieťa nestará rodič, zákon presne stanoví, kto má naň nárok. Prvou podmienkou však je, že rodič či iná osoba sa musí o dieťa starať. Rodič aj dieťa musia mať na Slovensku trvalý alebo aspoň prechodný pobyt.

Nezaopatrené dieťa sa rozumie dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom.

ALE.......

Na to, aby ste si mohli žiadať ešte o príplatok MUSÍTE NAVYŠE SPĹŇAŤ AJ všetky nasledujúce podmienky:

• musíte byť poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%, výsluhového dôchodku, či iného dôchodku uvádzaného v zákone.
•nemôžete vykonávať zárobkovú činnosť, a ani iná fyzická osoba, ktorá by si na to dieťa mohla uplatniť daňový bonus.
•v prípade, že si uplatníne nárok na prídavok a žiadate o príplatok, tak na to dieťa si nemôžete priznať daňový bonus.

slpl
autor
18. mar 2015

Praveze ten priplatok si mozu uplatnit napr.dochodcovia, ktori pracuju a maju nezaopatrene dieta no ako dochodca nemoze si uplatnit danovy bonus tak maju tento priplatok. No na nete somto pozerala a ako to tam bolo pisane, mala by som ajja mat narok, kedze niesom pracujuca a nieje nikto kto by si mohol uplatnit danovy ked nezijeme spolu. Ale na urade mi tvrdia ze to plati len pre dochodcov.

alenah31
18. mar 2015

@slpl pozor...ty neber dôchodcov ako dôchodcov....ja môžem mať 30 rokov, byť matkou na RD a pritom byť uznaná ako invalidná dôchodkyňa buď s plným dôchodkom alebo čiastočným....to už záleží od každého prípadu osobitne. Môžem byť tiež rodič, ktorý je na RD, ale poberám dôchodok z predchádzajúceho povolania - policajti majú nárok na dôchodok po istej odpracovanej dobe, odídu od polície a zamestnajú sa inde. Tu nejde o dôchodcov, ktorý sú na starobnom dôchodku. Starobný dôchodca ho môže poberať len vtedy ak mu bolo mal. dieťa zverené - tu potom vek poberateľa nerozhoduje a príplatok vyplatený dostane aj keď má starobný dôchodok..

slpl
autor
18. mar 2015

Ja viem ako je to myslene s tymi dochodcami, mne to nemusis vysvetlovat. Moja mama poberala starobny a mala na to narok aj to mali priznane, lebo mali brata dost neskoro a chodil aj na VS. No viem, ze to mozu byt invalidny dochodca alebo vysluhovy.... to som pochopila. Len som myslela ze to je myslene dochodca alebo ine podmienky.... no podla toho ako hovoris, je to podmienka dochodca a dalsie podmienky...

alenah31
18. mar 2015

@slpl okrem toho keď si pozrieš to tlačivo, vzadu dolu je napísané....žiadateľ JE POVIINÝ priložiť k žiadosti posledné rozhodnutie o priznaní dôchodku uvedeného v časti B a E za účelom porovnania údajov uvedených v žiadosti.

Ale nerozumiem jednému.....veď aj keď spolu nežijete, ale v podstate spolu ste prečo si ten daňový bonus neuplatní otec dieťaťa?? Skrátka do práce donesie kópiu RL, do vyhlásenia mu to napíšu ako zmenu a hotovo - zamestnávateľ nemá právo a hlavne ani čas skúmať podrobnosti - za to si zodpovedá zamestnanec sám.

slpl
autor
18. mar 2015

Tu ide o to otec malej je zivnostnik, tak to sa da, ked si bude robit danove, moze si to uplatnit. No pri malom t.j.prve dieta je to ine. Popravde nestara sa onho a tak aj keby si to uplatnil, este by mal z neho peniaze a to neplati ani vyzivne, takze nema si kto nanho uplatnit danovy.... pri malej to budeme riesit tym danovym. A co sa tyka tej ziadosti, nevidela som ju, lebo sme sa pytali na to a ked nas takto odbili tak som neisla skumat ziadost a popravde ani ma to nenapadlo. Ale dakujem🙂

alenah31
18. mar 2015

@slpl mám otázku....píšeš, že na to staršie otec neplatí výživné. Existuje ale Zákon o rodine a podľa neho pokiaľ je otec zapísaný v RL dieťaťa je povinný prispievať na jeho výživu odo dňa jeho narodenia a to min. 30% zo životného minima. Volá sa to Výživné bez rozsudku a tých cca 28€ ti MUSÍ platiť aj keď ste súd o výživné nemali. Veľa maminiek toto nevie. Pokiaľ suma dlžného výživného dokonca prekročí sumu 266€ nie je to len obyčajný priestupok, ale trestný čin a rieši to oddelenie kriminálky.
Je na tebe ako s touto informáciou naložíš - ak si to rozmyslíš a chceš to riešiť potrebuješ len rodný list dieťaťa, zájsť na políciu a podať trestné oznámenie za neplnenie si povinnej výživy určeného bez rozsudku. Teraz si vypočítaj sumu...vek dieťaťa v mesiacoch vynásob to krát 28 a výsledná suma je výživné, ktorú ti MUSÍ vyplatiť aj bez toho, aby si sa s ním ťahala po súdoch či sa s ním vôbec osobne stretla. Dlžná suma na takto zameškanom výživnom sa vypláca naraz🙂

slpl
autor
18. mar 2015

Ja viem, poberam nahradne vyzivne. Uz asi 8 rokov. Uz bol aj odsudeny a dostal podmienku, no nadalej neplati. No kedze ja dostavam peniaze od statu tak nech si to stat vymaha... ma platit 66eur, takze za nejakych 8 rokov... no ja mam aspon pokoj, lebo on by raz zaplatil raz nie... ale dik, mozno tato tvoja info pomoze niekomu inemu🙂

slpl
autor
18. mar 2015

Ja viem, poberam nahradne vyzivne. Uz asi 8 rokov. Uz bol aj odsudeny a dostal podmienku, no nadalej neplati. No kedze ja dostavam peniaze od statu tak nech si to stat vymaha... ma platit 66eur, takze za nejakych 8 rokov... no ja mam aspon pokoj, lebo on by raz zaplatil raz nie... ale dik, mozno tato tvoja info pomoze niekomu inemu🙂

fafa20
21. okt 2021

Ko to je prosím keď som si dala zadoat o príplatok k prídavku dojdeme kedy odpoveď do koľko cca dní a prosím nepoberam zadné invalidní nič som na úrade práce vedená ďakujem moc čiže chcem vedieť či me dôjde buď áno schválené alebo neschválené alebo keď som dala žiadosť nič za to nedám nie ?