Prídavok na dieťa a prídavok pre osamelú matku

dominicka28
22. jún 2021

Ahojte baby,
Nedávno som zistila, že čakám babatko. Skončila som druhý ročník na vysokej a idem si robiť bakalára. S partnerom sa veľmi tešíme, avšak ja teraz nie som schopná zarábať nejakú normálnu sumu. Veľa si z toho neodlozime na babo. Snažíme sa nahrabať peniažky kde sa dá. Teraz budem dostavať mesačne 200e tehotenské štipendium a chcem ešte vedieť na aké iné peniažky mám nárok po pôrode. Na materskú nemám nárok určite, to som si už zistila. Známa mi poradila aby som si zistila ako to je s prídavkom na dieťa, jednorázovým prídavkom po pôrode a hlavne vraj existuje prídavok pre osamelú (slobodnú) matku ale nechápem kto na to vlastne má nárok. Ktorá z vás s tým má skúsenosti? Ďakujem za všetky normálne rozumne odpovede.

ivkazba
22. jún 2021

Osamelá matka nie je slobodná matka. To sú dva rozličné pojmy. Osamelá je taká, ktorá žije sama v domácnosti, t.j. bez partnera, bez rodičov. Čiže tehotenské, po pôrode rodičovský, rodinné prídavky, jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa. Možno niekto poradí, či je ešte na niečo nárok, ale viac zrejme ani nie, dieťa musia živiť rodičia, nie štát.

nyusika
22. jún 2021

presne, ako pise @ivkazba, osamela a slobodna je rozdiel

spoliehat sa na davky nie je OK, ty dostuduj, popri skole mozes aj nejaku brigadu zatial hladat.
a partner snad ma zamestnanie.
ked ste boli dospeli na to, aby ste splodili dieta, mali by ste byt dospeliu aj na to, aby ste sa o dieta dokazali postarat.

zuzanockamt
22. jún 2021

@dominicka28 ty ale nie si osamelá matka

ivkazba
22. jún 2021

Ešte k tomu, že študuješ a si tehotná, tak nemôžeš zarábať. Kamarátka z detstva študovala medicínu, jej muž spolu s ňou, popri škole si obaja zarábali a ešte aj 2 deti počas toho porodila. Čiže dá sa aj študovať, aj byť matka aj zarábať. Určite to nie je ľahké, ale je to zodpovednejšie ako riešiť, čo by si mohla dostať od štátu.

dominicka28
autor
22. jún 2021

@ivkazba všetko sa dá keď sa chce. V prvom rade je s prepáčením na hovno to že idem robiť bakalára. Termín mám niekde vo februári, ešte mi to nevie doktorka upresniť lebo som krátko tehotna ale v každom prípade to bude buď jedno alebo druhé. Nedá sa zvládať bakalár, dieťa a robota pokial sa neroztrhám. A hlavne pokial mám nárok na nejaké menšie penižky od štátu tak si myslím že by som si to vybaviť mohla. Predsa len rodičia cely život odvádzajú dane na koho? A tak isto pre koho budem ja odvádzať dane?😀 chcem tým povedať že nečakám milióny, keby dostanem 50e tak budem rada. Aspoň plienky by som zaplatila😝chcem len tých pár drobných na ktoré nárok mám, to na čo nárok nemám nechcem

dominicka28
autor
22. jún 2021

@nyusika ja mám stálu prácu už pár rokov a prispievam do domácnosti a odkladam aj do “prasiatka” na babatko ale tak keď mám nárok na niečo od štátu prečo by som to nemala dostať?🤷🏼‍♀️Ja nepotrebujem sedieť na riti a čakať čo mi kto dá

dominicka28
autor
22. jún 2021

Naozaj prosím normálne odpovede a nie to že mám ísť pracovať. Ja pracujem. Ale vy ste pracovali keď ste mali novorodenca? A keď Vám štát dáva rodičovskú poviete že ju nechcete lebo zarábate? Kto má na čo nárok nech to dostane🤷🏼‍♀️Ja nechcem niečo na čo nemám nárok

jankalukasova
22. jún 2021

@dominicka28 mas narok na tehotenske stipendium. Po porode mas narok na rodicak a pridavky na dieta. Tiez na jednorazovy prispevok pri narodeni dietat. Nic viac, nic menej. Budes slobodna, nie osamela matka.. ako uz bolo vysvetlene vyssie.

dominicka28
autor
22. jún 2021

@ivkazba https://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rod... s pojmom osamelá slobodná maťka vychádzam z tohto

scacchi
22. jún 2021

@dominicka28 - po narodeni babatka poziadaj o rodicovsky prispevok, kedze akk pises nemas narok na matersku, potom si poziadaj o jednorazovy prispevok pri narodeni babatka to je cca 830 eur , a prispevok na dieta to je nejakych 25 eur ale aj to potesi 🙂 vsetky tlaciva najdes na stranke socialnej poistovni
A z tychto begativnych statusov si nic nerob, tu je to normalne, zial
Drzim palce

dominicka28
autor
22. jún 2021

@jankalukasova ak sa smiem spýtať ako si vybavím tieto veci? Na jednorazový príspevok po narodení potrebujem rodný list a babatko sa musí dožiť 28 dní čo som už zistila. Tehotenské si budem vybavovať u dekana ale na ten rodičák a príspevok na dieťa neviem čo potrebujem kde to vybavím a čo dalej 🤷🏼‍♀️

dominicka28
autor
22. jún 2021

@scacchi ďakujem krasne. Takto som to potrebovala vidieť napísané. Aj tých 25 euríčok je niečo. Prajem pekný deň 😊

dominicka28
autor
22. jún 2021

@jankalukasova ďakujem za odpoveď 😊pekný deň prajem

scacchi
22. jún 2021

@dominicka28 - tu je link - tlaciva - tam mas krasne napisane co kedy a kde poslat 🙂
https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

masinka
22. jún 2021

@dominicka28 este keby si bola vydata, tak si manzel moze uplatnit odpocitatelnu cast zo zakladu dane aj na teba, je to celkom pekna sumicka ked to pri rocnom zuctovani vratia....

scacchi
22. jún 2021

@scacchi ozaj som zabudla, pises ze pracujes - nezabudni na danovy bonus - to nahlasujes u zamestnavatela 🙂 to je tusim cca 45 eur neviem presne

dominicka28
autor
22. jún 2021

@masinka no rozmýšľali sme nad svadbou ale dohodli sme sa že to ešte necháme tak vzhľadom na to že peniažky budú potrebné na babatko. Ale myslím že na to nárok nemá ak je tiež študent. Budúci rok tiež robí bakalár tak možno potom

terezka1947
22. jún 2021

@ivkazba no,Slovensko.je plne osamelych matiek.
Lebo im to.papierovo vyhovuje byt osamelymi😁
Ale....zasluzia si velku lutost.
Potom sa nedivim,ze sa skutocne osamele zeny citia byt ukrivdene. Vlastne im uz spolocnost ani.neveri,ze osamele su.....klobuk dole,ako to tie zvladaju.
Autorka,chapem ta,ze chces vytazit od statu maximum. To je uz tvoja vec.
Ale nestastne znie nazov temy.

scacchi
22. jún 2021

@scacchi 46,44 eur aby som bola presna - jeden z rodicov - pracujuci - si ho mozte uplatnit,

zuzanockamt
22. jún 2021

@dominicka28 jasne to máš v tom linku zhrnuté, nie si osamelá matka, máš partnera

dominicka28
autor
22. jún 2021

@scacchi ďakujem za tie tlačivá. Hneď to idem pozrieť a riešiť. Neviem či mám ale nárok na tento bonus ak pracujem ako brigádnik. Dávam si nadčasy mimo papiera aby som nahrabala pre babatko čo najviac peniažkov ale tak stále som zapísaná ako brigádnička

zuzanockamt
22. jún 2021

@terezka1947 presne, mali by to úrady lepšie kontrolovať, či sú ozaj osamelé, alebo len prešpekulované

masinka
22. jún 2021

@dominicka28 no tak ak nepracuje, tak asi nie.... ale tak ked bude otcom, tak sa da napriklad aj zacat pracovat a dokoncit skolu dialkovo nech mate z coho babo zivit .... lebo to co dostanete od statu - rodicka, pridavok na dieta, to je tak ledva na plienky

terina25
22. jún 2021

@dominicka28 tiez zboznujem komentare typu ,,ked si si vedela splodit dieta,tak sa o neho postaraj a nepytaj od statu,,... Ked raz na to clovek ma narok,tak preco nepytat???romovia plodia len deti a ziju z davok a v zivote robit nebudu. Kdezto ty studujes a je predpoklad,ze aj budes pracovat. A zboznujem aj komentare od zien,ktore nemaju ani deti, ci maju muzov podnikatelov ,ktori ich zivia, ci zarobia min. 2000 eur. Takym tie smiesne drobne ozaj netreba. No a tiez by som chcela vidiet tieto dokonale matky ,ktore stihaju popri studiu bc, tehotenstvu este aj pracovat, potom odrodit, aj pracovat,aj studovat. A dieta asi supnu ku aupairke...🤦

scacchi
22. jún 2021

@dominicka28 - bože to tu ani nepiš lebo ťa tu ukameňuju 🤣🤣

dominicka28
autor
22. jún 2021

@terezka1947 ano ano chcela som len vedieť kto má nárok na ten prídavok osamelej matky. Rodičia aj “svokrovci” súhlasia že naozaj ak sa to dá spraviť legálne nech to skúsim vybaviť. Keď sa nedá a nespadam do tej kategórie nuž svet sa nezrúti. Hladom hádam neumriem 😀

terezka1947
22. jún 2021

@zuzanockamt ved vidim v okoli. Moja kolegyna sa vecne stazuje ako.je samana vsetko,pritom.byva s priatelom vo velkom.byte,na kt.ma on hypo,ma vlastne auto od neho,zije si ako.kralovna.
Ale nic nepocujem.iba ako.mne je dobre,lebo ona je osamela matka(inak to.dieta.je ich spolocne)😁

scacchi
22. jún 2021

@terina25 - 👍👍👍👍👍👍👍👍

terezka1947
22. jún 2021

@dominicka28 ja ta chapem....ale nestastne zvoleny nazov. Su tu mamicky,kt.su naozaj same.

dominicka28
autor
22. jún 2021

@masinka pracujeme zatiaľ obaja a keďže nám skončili semestre tak do septembra mame pokoj so školou ale tak potom keď sa narodí babo to bude ťažké. Obaja budeme písať bakalárky a chcem aby si aspoň on tu školu spravil, ja si ju ľahko potom dorobím