Prešvihla som koniec materskej dovolenky. Čo teraz?

16. okt 2023

Ahojte, nejak som si neuvedomila, ze mi minuly mesiac skoncila materska dovolenka. Zistila som to az dnes ked som si pozerala vypis z uctu a neprisli mi peniaze. Co mam teraz robit ak pokracujem na rodicovskej dovolenke? Mam ist najprv do socialnej poistovne, aby mi dali potvrdenie odkedy dokedy som poberala matersku a az potom na UPSVaR so ziadostou? A musim pisat aj zamestnavatelovi? A musim riesit aj dochodkove sporenie teraz kvoli tomu,ze som mesiac pozadu so ziadostou? Som blba, naivne som cakala, ze mi zo SP poslu oznamenie o ukonceni materskej, popripade, ze sa mi ozve mzdarka z prace kedze doteraz sa vzdy ozyvala s kazdou vecou 😢

klarissa25
16. okt 2023

Treba len požiadať o rodičovský príspevok

autor
16. okt 2023

@klarissa25 hej? a co ta socialka ked neviem presne ktory den mi koncila materska?

brezza
16. okt 2023

Ano, treba to oznamit aj do zamestnania. Normalne sa to robi najneskor mesiac pred ukoncenim materskej, ale tak co uz. Posli list, ze ti skoncila materska a pokracujes v rodicovskej.

autor
16. okt 2023

@brezza ok, vdaka 🙂

brezza
16. okt 2023

Treba si pozriet lehotnik na stranke socialnej poistovne a podla datumu kedy si nastupila na matersku tam v tabulke uvidis datum skoncenia. O rodicovsky prispevok sa da poziadat aj spatne, tusim 6 mesiacov.

autor
16. okt 2023

@brezza a spatne ho aj vyplatia?

negymama
16. okt 2023

vyplatia aj spatne.

brezza
16. okt 2023

Ano

gvenduska
16. okt 2023

Stačí ísť na úrad prace a požiadať o rodicak
Materska konci dnom kedy si ju začala to sa dá ľahko vypočítať

autor
16. okt 2023

@gvenduska no hej, lenze ja uz neviem kedy som ju zacala 😂 od zaciatku tehotenstva som bola na rizikovom a vseeetko sa mi tam uz zlieva...ale skusim niekde pohladat ten datum :P

gvenduska
16. okt 2023

Na matersku sa chodí 8 týždňov pred pôrodom
Alebo pozri kedy nabehla prvá a potom 6mesiacov

autor
16. okt 2023

@gvenduska nasla som,ze mi zacala 5.1, mala som rodit 2.3, ale rodila som skor uz 19.1... Ma termin predcasneho porodu nejaky vyznam v tom?

gvenduska
16. okt 2023

Takze do júla si brala materskú ?
Myslim že nie

autor
16. okt 2023

@gvenduska este minuly mesiac mi prisla, tak neviem ci to neratali od terminu planovaneho porodu. to by potom viac sedelo ako takto

tamta
16. okt 2023

@gvenduska nepíšeš úplne tak pravdu, tak nech nepomylis autorku.
Na materskú sa chodí 6-8 týždňov pred porodom, ziadny fix, ze 8,cize autorka musí vedieť, kedy na materskú nastúpila.
Následne, dĺžka materskej NIE JE 6 mesiacov, ale 34 týždňov, čo je zas úplne iná doba.

gvenduska
17. okt 2023

@tamta 6 mes vám sociálna poisťovňa platí materskú mesiac pre koncom materskej sa treba hlásiť na úrade prace podať žiadosť na rodicak
Ja som nastupovala na materskú v apríli a už v septembri som hlásila že od októbra budem poberať rodicak neviem ako vy ale ja som to mala takto

brezza
17. okt 2023

@gvenduska nemas pravdu nie je to 6 mesiacov, ale 34 tyzdnov od nastupu na matersku dovolenku (alebo odo dna porodu, ak sa dieta narodilo skor ako zena nastupila na MD. To tu nie je splnene, takze odo dna nastupu na MD.) Ak by bola osamela matka tak je to 37 tyzdnov.
Autorke: ak si nastupila na MD 5.1.2023 tak ti skoncila 30.8.2023. To ti vyslo uplne super, lebo este aj za ten jeden den (31.8.) Dostanes cely rodicovsky prispevok.

autor
17. okt 2023

@brezza dakujem, zajtra idem na urad do mesta si to vybavit, tak snad nebudu robit ziadne problemy a posielat ma hore dole po socialke :D

sabinami
23. okt 2023

Ahoj, chcem sa opýtať ako si pochodila ? Bol to problém že si sa neskôr zbadala že ti už skončila materska ? Všade citam iné informácie, niekto tvrdí že mesiac pred skončením materskej treba žiadat o rodicak a niekto že až v dátume po skončení materskej tak ako to je ? 😄 a aké tlačiva je potrebné k žiadosti ?

brezza
23. okt 2023

@sabinami ak chces vyplatit cely rodicovsky spatne tak ziadost podavas najneskor 6 mesiacov od skoncenia materskej a doplatia ti to spatne. Nemusis podavat mesiac pred skoncenim materskej, to sa len zamestnavatelovi oznamuje aby vedel ci nastupis alebo pokracujes v rodicovskej.

autor
23. okt 2023

@sabinami ahoj, bolo to v pohode. priniesla som rodny list synov a vyplnenu ziadost, ktora bola stara... treba stiahnut tu z upsvaru, jedine tam je nova. inde na stankach je zla...ale nebol ziaden problem, vyplatia mi to spatne 🙂

sabinami
24. okt 2023

@brezza super 😊 ďakujem vam za odpovede 😊