Preplatí mi štát jasličky aj v prípade, že budem živnostník?

mudreocko
17. aug 2018

Prosim vas, mam dve otazky.
Takto...dcerka teraz od septembra nastupuje do jasliciek (7.okt.2018 ma 2 roky). A ja si idem tiez teraz v septembri robit zivnost (reklama, marketing, maloobchod, velkoobchod, sprostredkovatelska cinnost).
A som v 9 tyzdni tehotenstva, mozno aj to bude mat nejaky suvis.
- Moze mi stat preplatit jasle aj ked budem zivnostnik?
- Oplati sa mi to vobec?
Lebo bud mi to stat preplati a zrusia mi rodicovsky prispevok alebo si to budem platit sama z toho rodicaku nie? Nevidim zmysel toho preplacania statom....
Nevyznam sa v tom moc, moze mi to niekto prosim vysvetlit ako "trubke" ? 🙂 lebo na tom urade ja to urcite nepochopim... vobec sa nevyznam v tychto uradnych veciach.

Vopred dakujem

katulienkamoja
17. aug 2018

rozdiel je vo výške dávky:
rodičovský príspevok = cca 203e
príspevok na jasle = cca 280e

nellita
17. aug 2018

@mudreocko prispevok na starostlivost o dieta ti stat povoli ked dieta navstevuje jasle,opatrovateľku,nie hocijaku,takze je jedno kde ty robis,podstatné je ze robis

kratulka
17. aug 2018

Zavisi od ceny co sa oplati..al.jasle stoja 140 eur +steava lepsie rodicak..ak drahsie tak naklady preplatia max do vysky 280...
..dar skolke jasliam.sa nerata...to je akoze dobrovoľne...o
Opatrovatelka hocjaka byt nemoze..tam..myslím sa preveruje aj kvalifikácia atd...
Al by sa o dieta staral.pribuzny tak je to 40 eur ale najlepšie konzultovať priamo s prislusnym uradom

9lf9
17. aug 2018

@kratulka ak budes szco tak aby si mohla poberat prispevok na starostluvost mysis byt povinne dochodkovo poistena tj. mysis od zaciatku.platit odvody do socialky

mudreocko
autor
17. aug 2018

Dakujem za odpovede 🙂
Jasle ma budu stat 300 eur na cely den, to je 10 hodin. Takze sa mi oplati prispevok na starostlivost od statu 280 eur.
A k tomu este stravu budem doplacat.
Ale zase ja som chcela dat dcerku prve 2 tyzdne na pol dna (co je 200 eur, 5 hodin) nech si postupbe zvykne.
Tak potom neviem....nechat september ze si to zaplatim z rodicaku a potom sa da dat od oktobra ziadost na ten prispevok o starostlivost?

A este jednu vec som chcela, ked budem mat zivnost a budem na materskej, budem musiet platit socialku a zdravotku z mojho zivnost.prijmu?
Lebo som pocula, ze ked je zena na materskej, tak nemusi platit.

Dakujem

kratulka
17. aug 2018

@mudreocko materska nie je rodicak..treba upresniť pojmy...
A ten roficak..no rodicak je 213
..ak vyjdu jasle 200+strava cca 25..tak to je 225..vo by sa dalo preplatit ale rozdiel cca 12 eur..na vasom.rozhodnuti

9lf9
17. aug 2018

@mudreocko ako som pisala vyssie..pokial chces prispevok na jasle MUSIS si platit odvody inak nesplnat podmienku naroku