Predĺžený rodičovský príspevok a práca

hrasocek12
18. feb 2023

Ahojte, chcela by som sa spýtať. Mám predĺžený rodičovský príspevok zo zdravotných dôvodov ale nastupujem aj do práce,dieťa do škôlky nejde lebo nemôže,budem pracovať cez víkendy ,keď je manžel doma. Ale moja otázka je ,keďže v práci nechceli papier o tom že mám ten rodičák predĺžený ,lebo nastupujem do práce a teda že im ho netreba-

1.musím niekde nahlasovať na sociálke alebo upsvar či niekde na úrade že budem popri rodičovskom predĺženom pracovať ?
2.dá sa poprípade (ak si to bude zdravotný stav vyžadovať) doniesť to rozhodnutie a prerušiť prácu napríklad o rok a ostať len na rodičovskom predĺženom? Akceptujú to v práci prechod späť na rodičák? (Schválený rodičovský máme na 2 roky do 2025,nástup do práce je teraz marec 2023 preto lebo potrebujeme na rehabilitácie atď.) Dalo by sa napríklad 2024 doniesť to tlačivo ak sa jej zhorší stav a prejsť na rodičák alebo to fakt stále riešiť pnkami? 🫣 Som z toho jeleň🫣

natalienka12
18. feb 2023

1. áno 2. áno

hrasocek12
autor
18. feb 2023

@natalienka12 môžem sa spýtať? Kde to treba presne nahlásiť že budem pracovať? Ďakujem treba zmluvu odniesť niekde?

natalienka12
18. feb 2023

@hrasocek12 Nikde. Nastúpiš do práce a pracuješ.

lucka_ke
19. feb 2023

treba rozlišovať dve veci:
1. RD je rodičovská dovolenka, kedy si doma, nepracuješ a poberáš RP rodičovský príspevok
2. ak poberáš RP a súčasne pracuješ, nie si už na RD, ale si klasický zamestnanec
takže čo sa týka nahlasovania do poisťovní toto rieši všetko tvoj zamestnávateľ, ty nemusíš nič, ak by si sa chcela vrátiť na RD vtedy by si to musela oznámiť svojmu zamestnávateľovi mesiac vopred a ostávaš doma, nepracuješ - zatiaľ máš na to nárok do toho roku 2025

hrasocek12
autor
19. feb 2023

@lucka_ke ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie 😊