Predĺžený rodičák

linki90
22. nov 2022

Ahojte chcem sa len informovať ako to funguje a aké "diagnozy"dieťa má aby bol rodičák uznaný.Synček má dva roky a 4 mesiace ,nerozpráva ale chápe rozumie pokynom a vykoná čo od neho chcem.Je predčasne narodený.Logopedička mu do papierov napisala že expresívna porucha reči.Chodime aj do rizikovky kvoli predčasnemu porodu,neurologicky ok slabá hypotonia.Ale inak chodí pekne len neskor začal necvičili sme vojtovku len cviky na fitlopte.Pohybovo je zručný všetko dobehol.Má atopický ekzèm.Moja otázka boli by to diagnozy pre kt.by som mohla požiadať o predlženie rodicáku? A dà sa popritom vobec pracovať a dieťa dať do školky? určite by som chcela aby normálne šiel do školky lenže ak nebude hovoriť vezmú mi ho? ja sa do práce nemám kam vrátiť ,bola som v ochrannnej lehote keď som otehotnela .Najradšej by som šla aj ja do práce už no len neviem či teda malého vezmu je na mňa naviazany strašne a plače keď s nim niesom.Logopedička nevylučila autizmus ale že je skoro na diagnozu takuto ale že su tam aj znaky aj nie .Fakt som z toho smutná lebo neviem čo robiť či už dať prihlášku do školky a dufať že ho vezmu a začne rozpravať .Ďakujem za rady

mogaa
22. nov 2022

@linki90 samozrejme že daj prihlášku do škôlky, dáva sa v máji a deti berú od septembra....ak sa nepotvrdí autizmus, tak tie diagnozy čo si popísala ti neuznajú .....to že dieťa nerozpráva, nie je dôvod nedať dieťa do škôlky, stačí že rozumie.....autizmus by už diagnoza bola ale to ti ho zase vezmú len do špeciálnej škôlky.....a musí tam byť stanovená diagnóza nie len podozrenie....

tanapeta
22. nov 2022

@linki90 nám presne takto schválili rodičovský príspevok hneď. Tiež sme mali len podozrenie na autizmus. Okrem toho nemalo dieťa žiadne iné zdravotné problémy. Ale teda dôležitý je posudok od kompetentných

slavomira236
22. nov 2022

@linki90 pokiaľ nemá žiadnu diagnózu ťažko inak to riešiš skoro do 3 rokov ešte ďaleko ešte sa rozpráva a škôlka mu pomoze

petruldo
22. nov 2022

@linki90 porucha reči by bola na predlženie rodičáku, na rok, potom prehodnotenie. potrebuješ správu -. posudok od detského psychiatra, + psychológa - zameranie na poruchy reči /v bratislave a žiline je dialog/. odporúčam riešiť tak mesiac - dva pred 3. narodeninami.
logopedkine vyjadrenie o autizme zatiaľ ignoruj, je na to ozaj skoro a deti s narušenou komunikačnou schopnosťou čiastočne pôsobia autisticky - majú nejaké črty autizmu. tie sa ale vekom stratia. a hlavne na stanovenie tejto diagnózy musí byť odborník čo sa tomu rozumie, nie niekto čo o autizme nemá ani šajn.

olivia1425
22. nov 2022

@linki90 mne to nepride na predlzeny rodicak, ale nemam s tym skusenost.s recou je problem aj u mojej mne praveze logo odporucala daj ju do skolky skor, ze to moje pomoct v reci

nikpa
22. nov 2022

@linki90 nám s NKS a podozrenim na autizmus predĺžili dvakrát, čiže do 5 rokov, viac som uz potom nepodávala. Ale mala som papiere oo logopedicky, neurologicky, psychologičky aj psychiatricky. Čím viac, tým lepšie a hlavne od lekárov, logoped a psycholog sú len niečo navyše čo ale nemusia brať pri posudzovaní do úvahy. Podávať žiadosť s nálezmi ti odporúčam tak 2 mesiace pred koncom RD.