Predĺžený platený rodičovský a podpora

dadamia
28. sep 2022

Ahojte, potrebujem poradiť. Dcéra bude mať 1.11. - 3 roky. So zamestnávateľom sme sa dohodli na ukončení RD k 1.11., a 2.11. čerpám dovolenku a ten deň je aj ukončenie PP Dohodou. 3.11. sa zaregistrujem na úrad práce.
Dňa 29.-30.9. podávam Žiadosť o posúdenie zdrav.stavu a keďže majú na vyjadrenie 30+30 dní nestihneme mať ich vyjadrenie do ukončenia RD a PP, príp. nahlásenie na úrad práce. Otazky:
1. v prípade kladného vyjadrenia môžeme požiadať o predĺženie RD platenej počas evidencie na úrade práce ?
2. Ak schválila predĺženie RD môžem prerušiť evidenciu na úrade práce a poberanie podpory a čerpať predĺženú platenú RD do 4.rokoch dieťaťa a potom dočerpať podporu, príp nastúpiť do práce.
3. mám sa zaevidovat na úrad práce a o podporu ešte nepoziadat, pokiaľ nemám vyjadrenie o predĺženom RD ?
4. keď začnem čerpať podporu a potom mi schvália platený rodičak podporu mi pozastavia ?
Môžem ju docerpat, príp. dat si preplatiť do 2 rokov po ukončení PP.
6. Je vraj aj možnosť prepísať na otca dieťaťa RD a potom späť na mňa?
Je to komplikovane, ale dúfam, že sa nájde niekto kto mi vie poradiť. Idú ťažké casy a preto by som nerada o nejaké
peniazky prisla. Ďakujem.

zuzkaa1991
28. sep 2022

@dadamia ja som mala do 30dni vyjadrenie preistotu na dva tyzdne som bola evidovana na urade kym som cakala na vyjadrenie RD ....potom sa len odhlasite.s papierom ktory dostanete o predĺžení RD nahlasite to aj na zdravotke

dadamia
autor
28. sep 2022

@zuzkaa1991 ďakujem za odpoveď. A to tlačivo na predĺženie rodičovskej mám podať kedy ? Až keď budem mať schválenú tu žiadosť o posúdenie zdravotného stavu alebo už 2.11. po ukončení RD
(vtedy ešte nebudem mať to schválenie).
Lebo 3.11. budem podávať žiadosť na evidenciu na úrad práce.
Ďakujem moc ))

zuzkaa1991
28. sep 2022

@dadamia tlačivo dava urad práce mne poslali emailom odniesla som.detskej plus odbornikom.cim viac sprav tym vacsia sanca ze uznaju.....podala by som aj mesiac pred.koncom.RD zalezi kedy vam vypisu správy a detsky žiadosť
Podla toho sa viete zariadiť.....ak nebudete mat vyjadrenie pôjdete na urad prace ...podporu nemusite hned cerpat .....ale pozor do 2rokov od výpovedi treba vycerpat ju mne tak prepadla som nepoznala podmienky alebo som neriešila vtedy ;)