Predĺženie rodičovskej dovolenky a zamestnanie

mamiedi
11. nov 2012

Ahojte maminky! Dufam,ze dostanem odpoved na moju otazku. Mam dcerku,ktora tento mesiac dovrsi tri roky a ja som zacala pracovat teraz. Ona uz chodi do skolky. Len moj zamestnavatel si ma chce zobrat na dohodu. Ak si dam predlzit rodicovske do 6 rokov (ake su cobec podmienky?), tak moj zamestnavatel nemusi platit za mna odvody aj keby ma prijal na normalnu prac.zmluvu? Ako to je? Mam v tom misung. Poradte prosim! Dakujem!

erika71
11. nov 2012

Ahoj, máš viac otázok a ja by som išla na UPSVaR , k pani kde patríš a odkiaľ si brala materskú a ona by ti presne poradila aj v otázke predĺženej materskej a aj v otázke ohľadom zamestnávateľa. Aj tak sa tam musíš hlásiť ak chceš mať predĺženú MD. Choď tam už aj, aby si tam nemala nejaké prázdne dni ohľadom poisťovne. Ja som síce na predĺženej, ale platenej MD. A tam sú možno iné podmienky , tak ti nechcem blbosti radiť. 🙂 Pekný deň 🙂

andy1442
11. nov 2012

Ahoj, ja som taktiež na predĺženej neplatenej materskej a robím na dohodu, lenže malý by mal byť škôlke len 4 hodiny a ja by som mohla robiť taktiež len tie 4 h. V robote sa to dá na papieri za kamuflovať, len s tou škôlkou neviem čo bude mám ho na celý deň, keď príde na mňa kontrola tak budem mať prúser. A po druhé od januára sa zmení zákon dohodárov že budeme musieť platiť odvody tak isto ako by sme boli riadne zamestnaný, takže ani ja neviem čo bude so mnou. A nevieš mi poradiť v tom že po predĺženej materskej či zamestnávate je povinný Ta zamestnať? lebo ja robím na dohodu v inej firme!!!

andy1442
11. nov 2012

@erika71 Ahoj, a nevieš mi prosím Ta v tom poradiť že po predĺženej materskej či zamestnávateľ je povinný Ta zamestnať?

erika71
11. nov 2012

@andy1442 Bohužiaľ to sú už zložitejšie veci, neviem ti odpovedať, ale aj keby zákon hovoril, že ťa musí zamestnať, a keď on ťa nechce zamestnať aj tak si vedia vymyslieť všelijaké dôvody, len aby zamestnávateľ vyšiel z toho lepšie. A nepýtala si sa na ˇURSVaR že či tá zmena ohľadom matersje sa na teba nevzťahuje ?lebo asi od januára vyšiel zákon, ktorý hovorí že popri predlženej materskej môžeš pracovať a dieťa môže byť na celý deň umiestnené v škôlke. A toto je isté . Ale neviem, či sa to vzťahuje iba na platenú predlženú materskú alebo aj na neplatenú.

andy1442
12. nov 2012

@erika71, ďakujem Ti... budeme mať celozávodnú dovolenku pôjdem sa v tedy spýtať...alebo zavolám im!
Podla nového zákona uvidíme čo...pekný deň...

silvia291
12. nov 2012

ahoj dna 1.9.2012 mi bol schvaleny plateny rodicovsky prispevok na dceru a chcem sa opytat ci moze moja dcera chodit do skolky na cely den alebo len do 12hod dakujem

erika71
12. nov 2012

Ahoj, ano môže. Aj ja mám platený príspevok z dôvodu, že dcérka je veľmi často chorá ,má 5 a pol roka chodí na celý deň do škôlky a tak isto sa môžeš zamestnať na plný úväzok. 🙂

andreabug
12. nov 2012

@mamiedi ja som už piatym rokom na predĺženej platenej, môžem pracovať aj na dohodu, aj na plný úväzok 🙂 Dcérku môžem mať na celý deň v škôlke. Po novom je to dosť uvoľnené 🙂 Ale ak by si pracovala na plný úväzok, musíš sa ísť odhlásiť zo soc. poisťovne aby ti platil zamestnávateľ, nie štát, ak na dohodu, len stačí doniesť dohodu na sociálku, kde si si žiadala predĺžený rodičovský 🙂 Nemusíš sa ísť hlásiť na úrad práce, stačí ísť na sociálku /nie poisťovňu, aj to mýli/

@silvia291
@andy1442 keď určili rodičák v nejakom roku, platí vtedy zákony, nie po novom 🙂

mamiedi
autor
12. nov 2012

@andy1442 Ahoj! Ja som mala aj živnosť a normálne som dostávala materskú aj príspevok. Ja tak viem, že môžeš mať dieťa v škôlke na celý deň! Nehrozí ti tam žiadna kontrola.. Závisí to naozaj od škôlky, lebo právo na to máš, len nie každá škôlka to schvaľuje.. 😒

mamiedi
autor
12. nov 2012

@andy1442 Povinný nie je, jemu asi lepšie keď si na dohode, aspoň si myslím. Akurát toto chcem vedieť aj ja, že keď som na dohodu a na predĺženej rodičovskej tak odvody platí za mňa štát? A naopak keď som prijatá a na predĺženej, tak kto platí za mňa odvody?? 😒

mamiedi
autor
12. nov 2012

@erika71 A normálne dostávaš tích 190 a príspevok? Čo znamená často chorá? Lebo aj moja je často chorá, ale ako sa to vybaví alebo??

mamiedi
autor
12. nov 2012

@andreabug Takže keď dobre rozumiem, keď som na plný úväzok, tak za mňa platí zamestnávateľ a keď na dohodu, tak štát?

silvia291
12. nov 2012

@andreabug dakujem som rada ze mozem nechat dcerku cely den v skolke aj ked zatial nemam pracu ale ona je v skolke strasne rada ked pride vykend uz sa nevie dockat na pondelok. este ras dakujem

silvia291
12. nov 2012

@erika71 dakujem

maznacik007
12. nov 2012

@mamiedi od noveho roka budes platit odvody aj z dohody.. takze tak...

erika71
12. nov 2012

@mamiedi ano, dostávam presne tú sumu. Často chorá znamená, že začala škôlku v 3 troch rokoch, v škôlke bola 3 dni, vlastne na tretí deň už som ju s nádchou brala domov, na ráno dostala aj zápal stredného ucha a nasledovali 3 týždne doma na 2 dávkach antibiotík. Takto to šlo 10 mesiacov, keď zrazu ušná povedala, že tak a tu je STOP. Navrhla okamžité vyňatie z kolektívu . V tých desiatich mesiacoch bola aj návšteva alergologičky, kde jej nič moc nevyšlo, vraj má aj dobrú obranyschopnosť ,ale napriek tomu aj ona súhlasila s návrhom ušnej doktorky.A Detská doktorka samozrejme bola tiež za domáci pokoj. Takže som mala ísť na UPSVaR pre žiadosť o predĺženu materskú zo zdravotných dôvodov dieťaťa, to som odovzdala našej detskej doktorke ,ktorá mala zhrnúť dôvody . Samozrejme bolo treba doložiť názory od spomýnanej ušnej a alergologičky. A keď boli tieto papiere hotové, tak som to išla odovzdať na komisiu , ktorá za 2 týždne poslala schválenie na 1 rok. Za ten rok dcérka nemala ani raz zápal stredného ucha a nádchu iba 2 krát. A od 12 ročného brata nedostala ani nádchu.Po roku nám prehodnotili lekári zdravotný stav a napriek tomu že nebola chorá, odporučili nenarušiť jej domáci pobyt, resp. začať pomaly s kolektívom. Lenže Ale tento septrember sme sa rozhodli skúsiť škôlku kôli tomu, že na rok ide do školy a už veľmi chcela ísť medzi deti. A začal sa kolotoč . Vlatne zas nádchy a z nich zápal stredného ucha..Ale teraz vydržala Týždeň v škôlke. 🙂

mamiedi
autor
12. nov 2012

@maznacik007 aj ked budem na predlzenej materskej?

mamiedi
autor
12. nov 2012

@erika71 ale tak ako popritom pracujes? Mne Edinka stale kasle. Teraz uz treti mesiac. Lekarka ju vysetrila x razy. Chodi do skolky lebo to nie je nalazlive,pretoze aj ked ju pocuvala nic nepocula ani hrdlo nema cervene. Poslala nas k alergicke. Tam podla testov vsetko v norme,ale predsa ma sirup a sprej do nosa a tabletky na posilnenie imunity. No z kolektivu sa nemusi vzdat... Co si myslis o nasom pripade?

evita68
12. nov 2012

baby, je to takto:
Po skončení RD vás musí zamestnávateľ zamestnať, mesiac pred skončením RD mu treba písomne oznámiť, že končíte RD k dátumu.. Ak nemá pre vás robotu, výpoveď, respektíve nové miesto, s ktorým ale vy musíte súhlasiť
- Ak ste na predlženej platenej RD, môžete popri tom aj pracovať - aj na prac. zmluvu, aj na dohodu, o príspevok neprídete, dieťa môže byť aj v škôlke, pokiaľ to zdravotný stav dovoluje.. Dôchodkové aj zdravotné poistenie za vás platí štát..
- Ak ste na predlženej neplatenej RD, môžete aj pracovať, dieťa však môže byť v škôlke najviac 4 hodiny denne.. Dôchodkové aj zdravotné poistenie za vás platí štát.. Ak bude dieťa dlhšie v škôlke, ako 4 hodiny, zdravotné odvody si musíte platiť sami /teraz je to 47,58 eur/

erika71
12. nov 2012

Bohužiaľ, musela som zabaliť svoje podnikanie, pretože viac bolo mesačne výdavkov okolo živnosti ako som mala príjem, práve kôli tomu ,že som vedela byť v práci 3 dni a potom doma. Bolo to hrozné. Ten kašeľ, to má a aj mal môj syn od 3 rokov. Kašle od skorej jesene do neskorej jari. S tými alerg . vyšetreniami nám to vysvetlila alergologička, že testy a odbery môžu robiť v limitovanom počte mesačne. A nie je možné,aby každému odhalili na čo je alergický, lebo na kopu drobností sa testy nerobia, čo môže byť aj dôvodom kašľania. napr. zmena pracieho prášku či do konca nevhodný prášok, plákadlo , materiá ktorý má oblečený na sebe, kopa vecí s ktorými sme obklopený ako doma tak mimo neho a je to nemožné aby na všetko robili testy. Suchý vzduch, vlhký vzduch,atď... Hovorila doktorka, že pomaly už kašle každý druhý človek a príčina je vo hviezdach. 😒 Keď vám dovolia chodiť do škôlky, lebo nenakazí deti , a nie ste často vypísané a doma na antibiotikách, tak podľa mňa je malá šanca na platený príspevok.

andreabug
12. nov 2012

@mamiedi áno, štát platí odvody 🙂 Ak na plný úväzok, tak firma 🙂 Treba doniesť do sociálnej poisťovne odhlásenie, že platí štát, bude platiť firma 🙂 Moja je alergická na krav. mlieko a po operácii močovodu, čo znamená, že rýchlo prechladne. Ale švagrinej bola často chorá dcérka, tiež bola na predĺženej, aj kamošky majú, tiež skrz často chorého dieťaťa - to vypisuje pediater potvrdenie pre sociálku, odkiaľ beriete materskú, rodičovský... 🙂

@silvia291 tiež som bola aj na dohodu, aj nepracovala a dcérku som nechávala v škôlke, všetko OK 🙂 Aj keď moja dcérka zase plakáva, nechce spávať v škôlke, ale to už nie je na túto tému 🙂

andreabug
12. nov 2012

@erika71 ja mám schválený do 6 rokov, našťastie... No dcérka, keď je v škôlke aj deň, kolotoč - dva týždne doma, potom zase nastúpi, týždeň v škôlke, dva doma... a to je väčšina, lebo veľa nezodpovedných rodičov dáva deti choré do škôlky a to ma vie nahnevať najviac :((( Tiež som aj pracovala, tiež mala choré dieťa, musela som aj s ňou chodiť do práce (našťastie som mohla), ale nie je to jednoduché, hlavne prechodené choroby, pričom som bývala aj ja chorá :(( ženy to majú ťažké... malo by to byť ináč posudzované... pričom žena matka je vlastne diskriminovaná aj v práci, príp. pri hľadaní práce :((( Ale to je nie na túto tému :(

terina25
12. nov 2012

@erika71 ahoj.čítala som tvoj príspevok,že si na predlženej platenej RD. ja mám rovnaké problémy s dcérou. 😖 v septembri bola chorá-bola v školke 6x( atb nebrala,mala ísť do školky po týždni,ale boli sme na dovolenke pri mori,tak nastúpila až v oktobri), v oktobri bola 10x / ten desiaty raz som ju ale už vyberala s plačom -bolelo ju uško,hneď zo školky sme behali k lekárovi.nechala som ju doma do konca oktobra,aby sa riadne vyliečila.nastúpila min.týždeň v utorok - bola len utorok,streda a štvrtok .no a dnes sme boli znovu u lekára.znovu zápal hrdla,upchatý nos.čiže od kedy nastúpila do školky,každý mesiac je chorá. v oktobri a aj teraz jej dal ATB,pričom v oktobri ich brala len 2 dni nakoľko dostala alergickú reakciu na ATB - hnačky 😠 No a aby som nezabudla - chodíme aj na alergologiu - má alergiu na peľ. myslíš,že mi možu dať predlženú RD?ja som zatiaľ na RD so synom,ale bud.rok mi končí.inak aj syn je tiež alergik na peľ.ja si ani neviem predstaviť ako budem v robote takto fungovať, byť vypísaná s deťmi každý mesiac 😒

mamiedi
autor
12. nov 2012

@erika71 dakujem za odpoved.

erika71
12. nov 2012

za máličko 🙂 🙂 🙂 🙂

erika71
12. nov 2012

@terina25 no niekde mi zmizla odpoveď, takže ešte raz. Aj ja sa toho bojím, že ak si vôbec nájdem prácu , tak budem stále vypísaná s dcérkou, ak nenaberie iné obrátky. Nikto to dnes netrpí aby mal labilného zamestnanca. Riešiť to môžeš asi tak 2 mesiace pred skončením materskej a podať nejaké 2 týždne pred koncom. Ano, určite by som to začala riešiť a išla by som si pre vyjadrenie aj od ušného, alergológa a detského lekára. Keď ti to traja podporia , určite je šanca. Nečakala by som, až začnú lieky kaziť zuby a ničiť žalúdok svojmu dieťaťu. Sestrina dcérka je astmatička a tiež je sňou doma , a veľmi jej lieky ničia zúbky a žalúdok. Ja si myslím, že šancu máš. Máme to ťažké s často chorými deťmi. 😒 Veľa šťastia pri vybavovačkách. A keď budeš pri tom, napíš mi I.P., pre nejakú tú radu. 🙂

maznacik007
12. nov 2012

@mamiedi ano to je jedno uz budes musiet platit odvody... od noveho roka... aj z dohody
aj ked bude na platenej predlzenej RD

erika71
12. nov 2012

@andreabug celkom ti dávam za pravdu, ..alebo by mužom mali platiť toľko,aby žena v pohode mohla vychovávať a starať sa aj v chorobe o svoje deti. Tak vieš o čom hovorím. bojím sa fakt, čo bude, keď aj dcérka pôjde do školy v septembri a to isté bude ako u syna. Je šiestak, tak veľa je chorý , že až to bolí. Skoro mesiac bol teraz doma, najprv zápal plúc, pridal sa zápal dutí, potom keď dobral antb., dva dni na to hnisavý zápal mandlí a od konca augusta má nádchu, ktorá sa teraz zhoršila, že ledva spí v noci a dýcha ústami.ŽIADNE nosné kvapky mu neuvoľnia nos , dnes som kúpila nejaký nový sprej s éterickými olejmi , a v stredu ideme konečne po troch odložených termínoch alergologičke. Samé behačky u lekároch a postávanie v rade. Syn bol 3 dni v škole, doniesol z dvoch predmetov čo sme doma dobiehali dve jednotky a zas ho mám doma, lebo má nenormálnu nádchu, upchatý nos a v noci nespí. Už ho normálne ľutujem , taký je cez deň unavený ☹ a ja tiež ☹ ☹ ☹

andy1442
12. nov 2012

@andreabug Baby ja som od augusta 2012 na neplatnej predĺženej a ja mám úplne iné info a priamo od úradníčky, z URSVaR som dostala potvrdenie že som u nich ukončila materskú a s tým som sa išla hlásiť na všeobecnú zdravotnú poisť. lebo k nim patrím, tam mi oboznámili že podľa ich predpisov môžem len 4h robiť a malý len 4 h môže byť škôlke. Baby na riadnej materskej sa dalo robiť aj na plný úväzok ale na predĺžená je úplne inak!!!!!

andreabug
12. nov 2012

Môj brácho tiež veľa vymeškával, ale mal niečo aj s nosnou prepážkou, mali mu lámať nos v 18-tich, ale nešiel, doteraz to má tak, bojí sa doktorov, ani sa mu nečudujem, senná nádcha, injekcie urobili svoje :((( A mali by platiť tých chlapov viac, to je pravda, aspoň o polovicu viac, aby uživili svoje rodiny :((( @erika71