Predĺžená rodičovská dovolenka a škôlka

lubomira85
9. jan 2017

Ahojte, chcem si vybavit na dcerku predlzenie rodicovskeho prispevku kvoli zdravotnym dovodom, skolku mi ale navstevuje a ja sa chystam do prace, uz viacerych stran som pocula ze je to mozne aby matka pracovala a dieta navstevovalo skolku aj na cely den a bolo mozne poberat predlzeny rodicovsky prispevok. mna skor zaujima ci sa k ziadosti na urad prace priklada aj potvrdenie zo skolky, alebo ci to kontroluju ako dlho je dieta v skolke. Ide proste o to ze dcerka ma nejake diety v strave, a neviem preco ale nasa obvodna doktorka mi do ziadosti o predlzenie rod. prisp. napisala ze dieta kvoli dietam nemoze byt zaradene v kolektive, pritom vie ze uz od septembra chodi do skolky, tym padom sa mi to cele odporuje, preto sa pytam ci treba aj zo skolky nejake potvrdenie, alebo ci to nejak kontroluju alebo co. Dakujem za kazdu radu

kika050
9. jan 2017

No podla mna byt vtedy dieta nemôže byt v školke a ak tak max na tie 4 hod. To potom ma akože aký význam ideš do roboty,dieta v školke začo chceš poberať peniaze?

evittam
9. jan 2017

@kika050 Vieš ono je to dnes - sa mi vidí - moderné - každá druhá tu na MK vybavuje predĺžený rodičák - vypytuje sa na možné diagnózy a chce ísť aj do práce a dieťa šupnúť do škôlky - no veď prečo si neprilepšiť ešte od štátu......Samozrejme neberiem to mamičkám, ktorých deti majú naozaj zdravotné problémy. Podľa mňa by to mali sprísniť.....

liz_lemon
9. jan 2017

ak je predlzena RD zo zdravotnych dovodov, tak dieta moze byt v skolke cely den

kaja73
9. jan 2017

ci sa to kontroluje neviem..ale skor nie..proste ak raz vybavis predlzeny rodicak zo zdravotnych dovodov-ale musia to byt zdravotne dovody-tak dieta moze chodit do skolky aj ty do prace a ten prispevok vlastne vykryva naklady na zdrav.starostlivost- dietu,kremy,lieky...,plus na tvoje castejsie vypadky z prace.
Ale ak je rodicak predlzeny len na ziadost rodica bez zdrav.dovodov dieta-a rodic nepobera rodicak...tak dieta moze byt len 4h v skolke a ty si doma- aspon ja viem takto. Ja som bola na predlzenom zo zdrav dovodov-bola som doma a maly 4h v skolke..ale mohla som ist do prace aj maly na cely den.

kika050
9. jan 2017

@evittam Ale to ozaj nie je že dieta v škole a mama v praci a ešte poberá rodičak? Či je? Lebo to je potom riadna volovina. Chapem ak je žena doma že si nevie nájst pracu tak ok beriem,ale ak pracuje tak potom? Nedajú to len tak nie? Veď tam musia doložit kopu papierov od dr. Atd.

evittam
9. jan 2017

@kika050 Neviem ako to funguje. Nikdy som sa o to nezaujímala.....Ale dá sa dnes vybaviť všetko.....
Ale inak mať rodičovský a byť v práci a dieťa v jasliach-škôlke je normálne možné aj pred dovŕšením troch rokov dieťaťa.

kika050
9. jan 2017

@evittam Aj to je pravda dá sa vybaviť všetko .

sardinka336
9. jan 2017

@lubomira85 hlavne to vytrep v školke a malu ti ešte aj ,,vylučia,, alebo budeš mat problémi.
Ved to sa cele odporuje...dieta ti uz do MŠ chodi tak čo tam ma aku stravu? ked tam nemoze chodit aj koli strave? Dalšia špekulantka....
Ale ja som bola taka ista, mala som dovody ostat doma. Kazdopadne dam ti radu nad zlato..nikomu nič nehovor, ani v školke ani nikde, nikto nič nekontroluje..je v tom bordel.

kaja73
9. jan 2017

@kika050 nejde o to ci sa da vybavit alebo neda..zakonom to tak je..zdrav dovody rovna sa rodicak aj moznost ist do prace a do skolky....ale vola rodica,rovna sa nemoznost ist do prace a na cely den do skolky....finacie pri zdrav.dovodch sluzia na vykrytie vysokych nakladov na strostliovst o take dieta...osobna sme na dietu a kremy minuli majland a rodicak to nepokryla ani na polovicu. A vybavit rodicak zo zdrav.dovodov je fakt boj na dlhe lakte..byrokracia a presne pravdila a diagnozy.

lubomira85
autor
9. jan 2017

@sardinka336 vies dcerka ma inu stravu v skolke, ktoru jej ja zabezpecujem, asi tak. ide o to ze pani doktorka to trocha zle zformulovala do ziadosti, co som jej aj hned povedala, ale ona ze to je v pohode, tak som zvedava, ja mam v papieroch dolozene od odbornych doktorov ze zdravotne problemy ma, tie si nevymyslam, najradsej by som mala dieta zdrave, ale ak sa da, preco si neprilepsit? v praci mi vysli v ustrety pracovat na jednu smenu, nakolko som s dcerkou sama,

kaja73
9. jan 2017

@lubomira85 oni to tak bezne pisu..aj my sme to tam mali napisane....aj od pediatra,aj od neurologa aj od alergologa...a maly bol sv skolke -sice az od 4 a po roka a len na 4h.,ale mohol byt skor a aj dlhsie.

lubomira85
autor
9. jan 2017

a v praci sa tiez nenahlasuje ze poberam predlzeny rodicovsky?

veronikazuko
9. jan 2017

My mame pstihnuteho syna a chodi do specialnej triedy v skolke a nepredlzili nam. Uvidime ako rozhodne Bratislava

kaja73
9. jan 2017

@lubomira85 aj keby sa nahlasovalo,je to legalne zo zakona-ak ti prejde rodicak.zo zdrav.dovodov.

jaroe
9. jan 2017

vysvetlite mi prosim niekto tu logiku, ze pri predlzenej platenej RD moze byt dieta cely den v skolke a pri predlzenej neplatenej len pol dna?

smutko4
9. jan 2017

Najlepšia je logika, keď sú zamestnaný obaja rodičia, a dieťa vám nevezmu do škôlky pre nedostatok miesta, kvôli špekulantom, musela som zostať doma a zadarmo, lebo ja nemám nárok na nič. Keď toto čítam až penim od jedu.

maciatkolulu
9. jan 2017

@jaroe Ja sa k tomuto radsej nevyjadrujem, lebo mi vlasy dupkom vstavaju. Nehovorim, tie rodiny, co maju vazne postihnute - chore dieta, tie ani nenapdne davat do skolky, samozrejme pokial sa nejedna o spelianu skolku, ale akoze platena RD a dieta cely den v skolke a maminka v praci a pracujuca matka bez predlzeneho rodicaku nedostane dieta do skoky - bezna realita. Brrrr, ja len stale hovorim, ze ja by som urcite nesla do toho, ze hladam diagnozy, zbieram, eln aby mi prislo 200eur k dobru, ja dakujem Bohu za zdrave deti a to mi pri starsej dcere ani nenapadlo o to ziadat a bola po 4.operaciach, bola som stastna, ze je to za nami, aj ked diagnoza je celozivotna, ja by som certa nedrazdila.... ale je to o kazdeho svedomi. Kremiky a masticky v dnesnej dobe pouziva t.j. exezemy ma velke percento deti, znizena imunita, detto, alergie detto.... takze teoreticky by mali matky ostavat doma do sest rokov, idealne odlozit skolsku dochadzku a do sedem a potom pruuuuuser, skola a uz nic, uz dostanu, len tie rodiny, ktore maju realne chore deti a to sa rovna almuzne, co je smutne.... A je mi uprimne fuk, ci sa tu do mna pustite😉

lubomira85
autor
9. jan 2017

v našom štáte v dnešnej dobe je všeličo možné, a priznajme si, ktorá mamina by si nechcela finančne prilepšiť, keď sa to dá. úplne chápem tie ktorým rodičák neschválili, že sa hnevajú, ale ja som ten zákon nevymyslela, ani to neschvaľujem, len som sa tu na niečo pytala, to je všetko.

madana
9. jan 2017

Ja som bola na neplatenej rodicovskej 3 roky....dieta mohl o chodit do skolky len na 4 hod,a niekto ma zaplateny rodicak a dieta cely den v skolke,uplne na hlavu zakon

cruz741
9. jan 2017

@madana prosím ťa,to naozaj môže byť dieťa v škôlke pri neplatenom predĺženom Rodičáku len 4 hodiny?Na hlavu..Dnes som sa bola registrova5 na Úrade práce,keďže dcéra mala minulý týždeň 3 roky..a pani mi na Ùrade "poradila",že načo sa budem trepať kazdy mesiac na ùrad,oni mi prácu nenájdu,nech ostanem do 6 rokov doma,a hładam si pracu doma..Aj som jej vravela ze vsetky tri deti chodia do škôlky,ale na to nevravela nič,len ze si to mam do stredy rozmysliet..tak neviem

zlte_kuriatko
9. jan 2017

@kaja73 neviete mi poradit nejaky link zakon kde je to ram napisane?uz dlho hladam a neviem nic take najst.

natalienka12
9. jan 2017

žiadna neplatená rodičovská dovolenka neexistuje! To len laicky tak ženy nazývajú. Žena, ktorej dieťa už malo 3 roky sa môže registrovať na zdravotnej poisťovni ako osoba, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do 6 rokov veku a zdravotné poistenie za ňu platí štát. Ale to nie je rodičovská dovolenka!

@cruz741 pani na úrade má pravdu. No a k škôlke. Po novom už musia rodičia oznamovať ako je postarané o ich dieťa staršie ako 3 roky, čiže musíš nahlásiť, kde a akú škôlku navštevuje. To predtým nebolo, čiže oni reálne nevedeli skontrolovať, ktorú škôlku dieťa navštevuje. Napr. dieťa má trvalý pobyt v Košiciach a chodilo do škôlky v Bratislave. Lenže teraz majú presné informácie. Stať sa nemusí nič, ale môže si to zdravotná poisťovňa overiť veľmi jednoducho, že požiada materskú školu, či dieťa navštevuje mš len na poldenný režim. Ale môj súkromný názor je, že to nekontrolujú.

natalienka12
9. jan 2017

@zlte_kuriatko zákon o zdravotnom poistení

zlte_kuriatko
9. jan 2017

Uz som to nasla presne je tak moze chodit na cely den do skolky,a nasla som aj ten stary zakon to dakedy bolo,ze dieta mohlo max na 4 hodiny
kopirujem

(4) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú, ak oprávnená osoba zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne alebo inou plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osob

madana
9. jan 2017

@cruz741 ano predlzila som si rodicovsky prispevok,aby som nemusela chodit na urad prace....nedostavala som ani korunu po 3 rokoch,ale pozor! Dieta mohlo byt vo skolke len na 4 hod podla zakona

tribi
22. mar 2017

Vo vzťahu k materským školám pri prijímaní detí neplatia školské obvody (ako ich poznáme pri základných školách) a prijatie dieťaťa nemožno explicitne viazať na trvalý pobyt v danej obci, mestskej časti, v ktorej sa nachádza predmetná materská škola. Riaditeľ materskej školy nesmie ako podmienku prijatia dieťaťa stanoviť napr. trvalý pobyt, zamestnanosť rodičov/zákonných zástupcov.....Zdroj www.iedu.sk

tribi
22. mar 2017

Vo vzťahu k materským školám pri prijímaní detí neplatia školské obvody (ako ich poznáme pri základných školách) a prijatie dieťaťa nemožno explicitne viazať na trvalý pobyt v danej obci, mestskej časti, v ktorej sa nachádza predmetná materská škola. Riaditeľ materskej školy nesmie ako podmienku prijatia dieťaťa stanoviť napr. trvalý pobyt, zamestnanosť rodičov/zákonných zástupcov.....Zdroj www.iedu.sk
https://www.google.sk/url?sa=t&source=web&rct=j...

tribi
22. mar 2017

podľa § 3 zákona o rodičovskom príspevku oprávnená osoba má nárok na rodičovský príspevok, ak zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa a má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky.

Dieťaťom, na ktoré sa poskytuje rodičovský príspevok je dieťa do troch rokov veku alebo dieťa do šiestich rokov veku ak má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Riadna starostlivosť o dieťa podľa tohto zákona je starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme všestranného fyzického vývinu a psychického vývinu dieťaťa, najmä primeraná výživa dieťaťa, hygiena dieťaťa, výchova dieťaťa a dodržiavanie preventívnych prehliadok dieťaťa. Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa je splnená v prípade, ak rodič poberajúci rodičovský príspevok zabezpečuje starostlivosť osobne, alebo inou plnoletou fyzickou alebo právnickou osobou, t.j. i prostredníctvom škôlky.

Vzhľadom na hore uvedené, nástupom Vášho dieťaťa do materskej škôlky nie je dotknuté Vaše právo poberať rodičovský príspevok, nakoľko materská škôlka je právnická osoba spôsobilá poskytnúť riadnu starostlivosť Vášmu dieťaťu v zmysle zákona o rodičovskom príspevku.

tribi
22. mar 2017

Ktoré deti netreba ohlásiť?

Osoby, ktorým bolo predĺžené vyplácanie rodičovského príspevku z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa do 6 rokov v zmysle zákona túto ohlasovaciu povinnosť nemajú. Takisto podľa zákona nemajú túto povinnosť osoby, ktoré sú s dieťaťom na materskej a súčasne počas nej ďalšie dieťa v starostlivosti dovŕši vek troch rokov.

http://www.upsvar.sk/ke/aktualne-oznamy/oznamov...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz