Predĺžená rodičovská dovolenka a práca

20mysicka12
20. sep 2022

Ahojte baby.Chcem sa opýtať riešila niektorá z vás predĺžený neplateny rodicak?Teraz v októbri ma malý 3r a ja mám nastúpiť po RD do práce, všetko som nahlásila aj príchod do práce aj dovolenku avšak nastal jeden problém a to je to že môjmu drobcovi prerušili škôlku nevedel sa adaptovať v kuse plakal od rána až kým som pre neho neprisla.Ma odklad do januára a potom skúsime len doobeda (chceme zmeniť škôlku).Bola som aj v zdravotnej že si to vybavím ale mi ani nevedela.piradit musím ísť ešte raz...Chceme druhé bábo a asi sa podarilo.Myslite si že ak budem mať neplateny predlzeny rodicak budem mať nárok na matersku?Na PN nemôžem ísť nakoľko musím byť s malým doma a potom. Chodiť do školy aj keď pôjde do inej budem tam s ním aby si zvykol.Co hys ye radili? Vďaka

alenah31
21. sep 2022

@20mysicka12 Ak bude mať malý 3 roky a Váš PP trvá ste povinná nastúpiť do práce. Aby ste mohli ísť na tzv. neplatenú RD potrebujete písomne požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno. Ak bude súhlasiť tak v tom čase sa môžete na ZP prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov + v SP sa bude za Vás platiť časť odvodov, ALE nie NP - to bude tak ako aj teraz počas RD stále prerušené. Nárok na materské aj tehotenské Vám vznikne, ale ak chcete ísť na PN - môžete, no nebudete ju mať platenú. Keďže syn bude mať 3 roky až v októbri - a máte podozrenie, že ste tehotná...overte si tento stav u Dr. Nastúpte do práce - ak máte nevyčerpanú dovolenku tak ju teraz na začiatku čerpajte, ak nie odpracujte aspoň 1-2 dni a nastúpte na PN - už platená bude. Treba skrátka aktivovať NP. Lenže počas PN nemôžete chodiť kade-tade, musíte dodržiavať liečebný režim, max. Vám dá Dr. vychádzky 2x po dve hodiny - vydržíte toľko doma?? Ďalšou možnosťou je odhlásiť dieťa zo škôlky - ak nebude totiž "žiakom" žiadneho predškolského zariadenia môžete hneď po ukončení RD nastúpiť na pandemickú OČR - ktorá stále funguje pre matky, ktorým PP trvá, dieťa prijaté do škôlky nie je (SP si to overí, treba, aby nebol zapísaný v žiadnej škôlke v čase Vášho nástupu na pand. očr) a tým pádom ho nemá kde nechať. Je to tá očr, o ktorú sa žiada elektronicky cez portál SP a potom každý mesiac pošlete čestné vyhlásenie. Kým to vláda nezruší - aj toto je možnosť. Pri očr Vám bude vyplácané ošetrovné takže bez príjmu nebudete a nemusíte dodržiavať žiadny liečebný režim.

evica17
21. sep 2022

@alenah31 to pandemicka ocr nezrušili ? Och to je hrozné

alenah31
21. sep 2022

@evica17 nie nezrušili...rokovalo sa o zrušení k 31.08.2022, ale ostala v platnosti a platiť bude kým vláda nezruší mimoriadnu situáciu.

20mysicka12
autor
21. sep 2022

@alenah31 baby ako to mám riešiť?na sociálke?

alenah31
21. sep 2022

@20mysicka12 a čo chceš riešiť? Pýtala si sa na možnosti - dostala si ich viac - a tiež ako to riešiť.

20mysicka12
autor
21. sep 2022

@alenah31 ako zle som sa vyjadrila.Budem.mat na ňu nárok keď malý ma odklad a musí ostať doma a potom na pol dňa aj keď chcem zmeniť škôlku?V praci som nahlásila že musím ostat doma

alenah31
21. sep 2022

@20mysicka12 ak chcete pandemicku ocr - nesmie navstevovat ziadnu skolku, v ziadnej nesmie byt zapisany. Ak chcete nepl. volno v praci a v tom case byt evidovana ako "osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov" smie do skolky na max. 4 hod. denne.

tehulka2011
21. sep 2022

@alenah31 nema pandemicka ocr podmienku, ze dieta nevzali do skolky z nedostatku miest?

alenah31
21. sep 2022

@tehulka2011 nie. SP nezaujima preco nie je zapisane v ziadnej skolke....overuje len skutocnost, ze nie je v skolke. Niekde ak chces dieta zapisat tak ti rovno povedia, ze nie je miesto...tak tam ziadost ani nedas. Kolegynu mam tak doma uz 8 mesiacov pricom dceru do skolky aj tak davat nebude - ked P ocr zrusia bude doma s jej mamou, ktora je na dochodku a ona nastupi do prace...no co ti poviem🤷‍♀️🤷‍♀️

marryen
21. sep 2022

@alenah31 ak ešte nejakú prácu bude mať. Takéto " špekulantky" letia pri prvej príležitosti. 😖 A ani sa tomu nečudujem. 😀

tehulka2011
21. sep 2022

@marryen podla mna s tym rataju, aj s max. podporou po vypovedi :D