Predĺžená rodičovská dovolenka a neplatené voľno v práci

katka1981
11. jún 2019

Dievcata poradte mi prosim. 5.7. ma syncek 3 roky, do MS nastupuje v septembri. V praci som sa dohodla, ze nastupim 1.10. je im to uplne jedno, ako mne vyhovuje s tym, ze nech si poriesim urady a ze mi daju neplatene volno. Volala som po uradoch. Vo VSZP napisem vyhlasenie, ze sa staram o dieta do 6 rokov a budu mi platit zdravotnu, v Socialke mi povedali, ze mi budu platit dochodkove ale nie nemocenske poistenie ale ze tie 2 mesiace nevadi, ze ved som pocas poslednych 4 rokov bola 3 roky poistena a ze co sa tyka pracovnopravneho vztahu, oni do toho nezasahuju. Nie je taka moznost, ze ma aj v praci budu brat ako cloveka na rodicovskej? Tam nedodje potom k preruseniu poistenia. Kto mi poradi?Pani ze to je na Inspektorat prace. Ale ja nejdem bonzovat, neviem ako dalej. Ak som spravne pochopila, pokial nedojde k zmene (neprejdem na neplatene volno), budem stale poistena aj v nezamestnanosti a rada by som ostala. To neplatene volno sa mi najmenej paci. Viete mi poradit? Dakujem.

nicollette332
11. jún 2019

@katka1981 no a pani neporadila nic?

katka1981
autor
11. jún 2019

@nicollette332, poradila, vo vseobecnej vypisem prehlasenie a budu za mna platiti zravotnu, maly moze byt max. 4 hod. v skolke. A ze dochodkove poistenie mi platia. Ale nemocenske nie. A moj pracovnopravny vztah nema na starosti ani socialka ani zdravotna, ze jedine inspektorat prace. Este hodim rec s muzovou uctovnickou. Lebo v praci mi povedali, ze vsetky odvody si budem musiet platiti sama po novom a pravda je inde. Takze asi nevedia vela o tom. Ide mi o to, ze ked ostavam na rodicovskej, tak som na predlzenej rodicovskej a nie na neplatenom volne. Rozumies mi o co mi ide, dufam 🙂

nicollette332
11. jún 2019

@katka1981 ano tak si predlz rodicovsku a nemozu ti dat nejake neplatene volno to je somarina...

janinka007
11. jún 2019

súbeh predlženej RD a PP nie je možný. To by bolo sveta žiť.

alenah31
11. jún 2019

@nicollette332 lenže ona je stále vedená ako zamestnanec takže samozrejme, že môžu, ona ak nenastúpi tak ako má kľudne jej môžu dať absenciu a násl. výpoveď, veď ona má aktívny PP @katka1981 ty si zamestnávateľom stále vedená ako zamestnanec na RD, ktorá ti končí v troch rokoch dieťaťa. Ty si zo zákona povinná informovať zamestnávateľa o plánovanom návrate do práce. Ak ešte nemôžeš do práce, lebo napr. škôlka pre neho ti vyhovuje až o dva mesiace napr. musíš požiadať zamestnanca o neplatené voľno - to z titulu pracovno právneho vzťahu - a on musí súhlasiť a vtedy ťa budú evidovať ako osobu na neplatenom voľne ( počas trvania prac. pomeru totiž nie je možné byť v práci vedená na neplatenej RD) a potom druhá vec - z titulu neplatenej RD - sa nahlásiť v zdr. poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov + soc. poisťovňa pre dôchodkové poistenie (soc. poistenie platiť nebudú, môžeš si platiť dobrovoľne). Na tvojom mieste ak máš nevyčerpanú dovolenku a je jej dosť skôr by som to poriešila ňou a čerpala by som ju.

katka1981
autor
11. jún 2019

@janinka007, ked som bola na RD s dcerou, tiez som si musela predlzit rodicovsku, lenze vtedy som bola zamestnana u muza a nic som u neho neprerusovala, neviem ci bol iny zakon ci co.... Ja nenastupujem do prace, nadalej ostavam doma starat sa o syna, preto si predlzujem rodicovsku. Cize chcela by som ostat v tom istom statuse ako doteraz, aj teraz som nadalej v zamestnaneckom pomere.

katka1981
autor
11. jún 2019

@alenah31, ano toto som v praci vsetko riesila. Len mne sa sefka vyjadrila tak neistota, ale tak moja sefka nie je z personalneho, cize ona nema sajnu o tom, tak ok, ked je toto proste pravidlo a tak oto funguje, nemam dlaej co riesit, vsetko je ako ma byt. Dovolenku som si celu vycerpala, ked som prechadzala z MD na RD, lebo to vyzeralo ze nas zlikviduju, nastastie si nas povodna firma vzala spat, takze sa vela veci napravilo, dakujem ti a vysvetlenie.

pumi21
11. jún 2019

Tak v tomto prípade myslím, že máš povinnosť vziať to neplatené voľno.

katka1981
autor
11. jún 2019

@pumi21, ved ja ho vezmem, len som chcela vediet, ci neexistuje ina moznost. Lebo z mojho pohladu rodicovska dovolenka ako rodicovska dovolenka.

pumi21
11. jún 2019

@katka1981 jasné to chápem, tak asi bohužiaľ nie no :/

9lf9
11. jún 2019

lenze ty nebudes uz na rodicovskej dovolenke- to by si bola a by si si predlzovala RP zo zdravotných dovodou na upsvar, pokial by si sa hlasila v zdravotnej poistovni tak si ako Osoba starajuca sa o dieta do 6r nie osoba na RD.

mogaa
11. jún 2019

@katka1981 ako tu už bolo spomínané, nemôže byť súbeh osoby starajúcej sa o dieťa do 6rokov a pokračujúceho PP......buď nastúpiš do práce a neplatené volno alebo ukončiť PP ku dňu skončenia RD a nastúpiť od 1.10.(nový PP) a v medziobdobí byť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.....to je môj názor, možno sa to dá obísť, možno ti na to ani nemusia prísť......nemôže byť súbeh PP a zároveň byť prihlásená ako osoby starajúca sa o dieťa do 6rokov

mogaa
11. jún 2019

@katka1981 ty nemôžeš ostať naďalej v statuse RD , lebo tá trvá len do 3rokov dieťaťa, predĺžiť sa dá jedine zo zdravotných dôvodov dieťaťa....čiže ty musíš byť vedená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov

katka1981
autor
11. jún 2019

Ok, mam dohodnute neplatene volno, umoznia mi v praci ako si poviem terminovo, idem si poriesit zdravotnu a pojdem do prace urobit papierovacky. Skoda keby som toto vedela skor, asi by bola lepsia PNka. Ale co uz. Dakujem vam.

kollarko
11. jún 2019

ak budes na neplatenom, kludne sa mozes prihlasit na zdravotke ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov, kt. nema skolku a zdravotku za teba plati stat..takisto to tak riesim..mala ma teraz 3 roky, nastupujeme obe do prace/skolky od septembra..ved kam mas preboha to dieta dat? kazdy nema babky k dispozicii a peniaze na jasle sukromne

evittam
11. jún 2019

@janinka007 A to si kde čítala?

evittam
11. jún 2019

@katka1981 Len z tvojho pohľadu. A suhlas s
@alenah31

katka1981
autor
11. jún 2019

@kollarko, ano presne takto to urobim.

katka1981
autor
11. jún 2019

@evittam, co len z mojho pohladu? Ja som mogaa zle pochopila, ze musim ukoncit PP. To by ma slahlo.

evittam
11. jún 2019

@katka1981 No ak by zamestnavatel nesúhlasil s neplatenym volnom tak inu možnosť by si nemala.
Z tvojho pohľadu ze platena RD je ako neplatena RD.

katka1981
autor
11. jún 2019

@evittam, tak ano z mojho pohladu je to uplne rovnaka situacia, som doma a staram sa o dieta. Robim vo velkej firme, kt. sa tvari, ze je family friendly a snazia sa mamickam vyjst v ustrety, a vacsinou zeny, kt maju dve deti a viac idu potom na skrateny alebo polovicny uvazok. Lebo 9 hdin v praci, kedy sa robi od 8. alebo 9. hodiny je dost brutal, ked musis prist domov a este sa ucit so skolakom. Pre mna je podstatne, ze mi vysli v ustrety a ze mi stat preplati zdravotnu, lebo ja som povodne dostala info, ze vsetky odvody si platim sama, co som nebola nadsena. Este si zvazim ci si nebudem platit poistenie v nezamestanosti, musim pozriet klko to je, clovek nikdy nevie, ajked pani zo socialky mi povedala, ze netreba.

katka1981
autor
11. jún 2019

https://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistn... ak som teda spravne pochopila, platila by som si mesacne 9,54 eura a ak je to ozaj tolko, tak si to zaplatim, predpoladam, ze jul nemusim, kedze syncek je julovy a tie dva mesiace (20 eur) to je nic, nech to mam.

zaba22
11. jún 2019

@janinka007 prosim ta,ja som z tohto jelen. Moja dcera mala 3 roky minuly tyzden, ja som tehotna, potrebujem vykryt medziobdobie cca 1 a pol mesiaca neplatenou RD. Poziadala som zamestnavatela o jej poskytnutie,on mi to podpisal, schvalil, ekonomka to takto poradila. Ja som vobec netusila,ze sa to nema. a teraz co?

lulu2014
11. jún 2019

Zdravim....a co tak si cerpat dovolenku ktora vznikla pocas MD a RD?! Ci sa mylim?!
Lebo staru si vycerpala to je ok ale novu.
Tam by mal byt narok za kazdy rok na dovolenku. Aspon co pocuvam....ked sa, vratia ze 60 dni dovolenky?! Tak neviem🤔🤔🤔
Necham si poradit ak je tu niekto kto v tom ma uplne jasno😉😉
Nakolko sa to tyka aj mna coskoro...

zaba22
11. jún 2019

@lulu2014 nie,prislucha ti len za obdobie materskej, rodicovskej uz nie. A mne napriklad zamestnavatel odmietol dat dovolenku dopredu, cize tohtorocnu mi nechce dat cerpat

evittam
12. jún 2019

@katka1981 Tak ako som uz pisala-z tvojho pohľadu. A len PvN sa neda doplacat. Do SP musis platii uz cely balik t.j.z minima cca 160Eur/mesiac.

evittam
12. jún 2019

@lulu2014 Na dovolenku je nárok len za obdobie MD. RD nie.

katka1981
autor
12. jún 2019

@zaba22, ked si tehota, nemozes ist na PN?

katka1981
autor
12. jún 2019

@evittam, co som poslala tu tabulku ten link, co vychadza na 9,54 mesacne, to je blbost? Ved ja si to vsetko preverim na uradoch, nic nenecham na nahodu, len som to neplatene volno som si chcela overit, ci oj zamestnavatel postupuje spravne, to je cele. Je to ok.

alenah31
12. jún 2019

@katka1981 už sa bohužiaľ nedá platiť len časť balíka z poistenia do SP - musíš platiť celý a je to toľko čo píše @evittam