Predčasné ukončenie rodičovského príspevku, podpora a nástup otca na materskú

timea04
29. mar 2021

Ahojte, chcem sa spýtať.
Keď teraz požiadam o ukončenie RP k 12.4.2021 do práce nastúpim 13.4.2021 s tým, že si beriem dovolenku a 14.4.2021 ukončím pracovný pomer a pôjdem na podporu. RP mi ukončia k 12.4.? Niekde som čítala, že dátum treba zadať buď koniec alebo začiatok mesiaca ??? Ide o to aby mi vyšla max podpora.
Otec nastupi na materskú, moze teda 13.4.? Ked si požiadam o ukoncenie RP k 12.4.?
Ďakujem veľmi pekne za všetky odpovede

alenah31
29. mar 2021

@timea04 RP je sociálna dávka, ktorá sa nedá poberať alikvótne. Môžeš požiadať o odňatie tak ako píšeš, aj evidovať na ÚP sa môžeš tak ako píšeš, ale podporu ti priznajú až od 1.5. 2021 nakoľko za apríl ešte dostaneš RP. Výšku tvojej podpory to nijako neovplyvní.

mogaa
29. mar 2021

@timea04 tá maximálna podpora sa dá len v prípade že má dieťa 3roky, čiže vtedy ukončíš PP dohodou , čerpáš 1deň dovolenky a ostatnú dovolenku si necháš preplatiť - ale je to dohoda, čiže zamestnávateľ musí súhlasiť s preplatením ostatnej dovolenky.....v prípade čo si popísala podporu síce dostaneš, ale nie maximálnu

timea04
autor
29. mar 2021

@mogaa prečo nie maximum? Ved za posledná dva roky som poberala iba matersku a RP. Zamestnávateľ suhlasi a zvyšok dovolenky preplati. Len som chcela vedieť, ze keď oni by mi to ukončili k 1.5. Ci mam v robote nastúpiť až 2.5.?

mogaa
29. mar 2021

@timea04 no čo viem tak to využívali mamičky po skončení RD, takže nie som si istá či je to aj ked skôr ukončíš PP ako má dieťa 3roky....vtedy to funguje tak že dieťa má 3roky 11.4.takže 12.4.čerpáš dovolenku a od 13.4.je koniec PP + ostatnú dovolenku ti preplatia

lula313
29. mar 2021

@mogaa podpora sa pocita z prijmu za posledné dva roky, preto nemusi cakat 3 roky.

alenah31
29. mar 2021

@mogaa môže aj skôr. Skúma sa príjem za posledné dva roky zo štyroch - ak sa obnoví PvN a 2 roky späť nebol okrem MD a RP žiadny iný príjem DVZ pre nárok na podporu bude z toho obnoveného poistenia. @timea04 ty to môžeš urobiť kľudne tak ako si plánovala, načo to chceš posúvať? Pokiaľ ti ide iba o dátumy tak ukonči PP k 30.4. s tým, že 30.4. bude zároveň tvoj posledný pracovný deň, ktorý buď reálne odpracuješ alebo budeš počas neho čerpať RD. Zároveň si nechaj k 30.4. odňať RP. Od 1.5. si tak "voľná", 1.5. sa eviduješ na ÚP a podáš si žiadosť o podporu.

hanka1505
29. mar 2021

@timea04 ak dobre chápem ako to ma mihal na stránke relia. Sk vysvetlene, musís čerpať rodicovsky príspevok (nie aj matersku) viac ako dva roky, čiže napr. Dva roky a týždeň vtedy by ti mala byť vypočítana materska max. Ale kukni si zo ešte u neho na stránke. Ak cerpas rodicovsky napr. Len rok. A pol a k tomu matersku tak sa ti to berie z vymeriavacieho z ktr bola vypočítana materska. Ale určite si to precitaj u neho na stránke, aby si nebola zaskočená potom 😉

timea04
autor
29. mar 2021

@alenah31 najradšej by som to urobila, tak ako som plánovala. Len som nevedela, ze ako to je keď ukončím 12.4. RP a na úrade by mi ho ukončili až k 1.5. Ci by nebol problém keď nastúpim uz 13.4. a 14.4. dám výpoveď, ci mi priznaju podporu teda ten maximum?

timea04
autor
29. mar 2021

@hanka1505 moze byt pol roka materska a rok a pol RP. Zisťovali sme to aj v sociálnej poisťovni a 2 osoby to potvrdili. Mam to aj písomne od nich potvrdene, za aké obdobie sa počíta podpora.

alenah31
29. mar 2021

@timea04 áno priznajú ti to aj ak to urobíš podľa svojich dátumov. Akurát, že podpora ti nebude vyplácaná od 15.4., ale až od 1.5. keďže za apríl ešte dostaneš RP (v tomto prípade - to odkedy ti je podpora vyplácaná nijako nesúvisí s tým, z akého DVZ bude počítaná - tam sa nič nemení)

timea04
autor
29. mar 2021

@alenah31 tak to urobím podla svojich dátumov. Dakujem pekne za odpovede a ešte sa chcem spýtať, kedy teda moze otec nastúpiť na materskú? Až 2.5.? Alebo moze ešte v apríli? To asi nie, ak mi RP ukončia az 1.5., ci?

alenah31
29. mar 2021

@timea04 oni ti ho ukončia kedy si to ty nahlásiš - ak 12.4. tak ti ukončia poberanie RP k 12.4. Akurát, že ti ho vyplatia za celý mesiac apríl keďže RP sa alikvótne nevypláca. Akurát podporu ti budú vyplácať až od 1.5. - skôr nie, lebo za celý mesiac apríl si ešte pre SP "poberateľom RP" (nie je možné poberať dávku z ÚPSVaR - RP ukončený k 12.4. a SP - podporu ak by si žiadala od 13.4. súčasne nakoľko pre SP vlastne poberáš RP do 30.4.).

hanka1505
29. mar 2021

@timea04 tak potom super, ked to mas od nich pisomne.

anicka8989
21. jan 2023

@alenah31
@timea04
@lula313
Ahojte dievčatá, vidím že máte prehľad ohľadom SP a RD.

Neviem sa nikde dopátrať k tomu či by som mala nárok na podporu. Na SP mi tvrdia, že RD sa zaratava. Druhá pani mi zas povedala, že to vyzerá že nárok nemám a pod.

Od r. 2017/10 som pracovala na pracovnú zmluvu. Žiadna PN. Od 21.8.2019 som išla na MD. Tu som mala do 14.4.2020. od 15.4.2020 som bola na RD. Môj zamestnávateľ však prestal komunikovať a nevedela som doriešiť žiadne skončenie. Riešila to za mňa SP v rozhodovacom konaní.
Na základe týchto problémom som si od 20.9.2022 našla prácu na TPP kde pracujem ešte súčasne.
V SP má v rozhodovacom konaní u zamestnávateľa ktorý už nefungoval odhlásili k dňu kedy mal malý 3 roky, teda dnu ktorý sa má považovať za skoncenie RD.
Neviem vôbec teda či mi nejaký nárok vznika a ani neviem kam sa už obrátiť. Nakoľko na SP každá hovori inak ....