Prechod na materskú dovolenku pri reťazovom pôrode

pamlepich
11. aug 2021

Ahojte prosím Vás riešil niekto aktuálne prechod z rodičáku na materskú pre reťazovom pôrode? Na papieri od gynekológa mám nástup na materskú od 1.9. Mám reťazový pôrod, aktuálne poberám rp na 2 ročného syna. Pochopila som, že mám žiadat najprv o odňatie rp. Dátum tam mám dať aký ? rovnako k 1.9 ako mám nástup na materskú? Či k 31.8? Ak dám 1.9 bude mi vyplatený ešte celý rodičák alebo by to muselo byť 2.9 resp vyšší dátum? Papier žiadosti o materské zanesiem zamestnávateľovi a on už to pošle a ďalej neriešim? Ak budú chcieť doložiť to schválenie materskej ozvú sa či to mám poslať ja keď mi to príde? A ešte mužovi by sme chceli poriešiť materskú na staršieho, je živnostník. Toto viem poriešiť s odstupom pár dní? Čo k tomu treba ? Popr. dátum nástupu by tam bol potom od 2.9?
Ďakujem Vám veľmi pekne 🙂
Ďakujem Vám kozu lebo uz fakt mam som mala jasn

silvianm
11. aug 2021

@pamlepich ja som ofotila papier ziadost o materske a poslala na UPSVar oznamenie s tym, ze mi zanika narok na rodicak.. e.mailom aj postou nakolko ja som to mala ku koncu mesiaca (na webe UPSVaR na stranke je rozpis podla priezviska pod koho spadas..teda aspon v nasom meste.) a zamestnávateľ tlacivo ziadosti potvrdil a poslal na socialku..s dalsim zial poradit neviem..

dada0902
12. aug 2021

Ak máš nástup na matersku od 1.9 tak už ti rodičak nebude vyplatený lebo ho musíš ukončiť k poslednému dnu v mesiaci august
Ja som si pre fotila ten papier od gynekológicky a išla osobne na úrad tam mi dala vyplniť a podpísať papier o ukončený ja som mala nástup od 2 čiže mne to akurát vyšlo ze 1 ešte som na rodicaku a ze mi vyplatia aj rodičak

kratulka
12. aug 2021

@pamlepich Od 1.9.zanika nárok na RP...ak by vám doktor prepísal od 2.9 za september v októbri ešte dostanete aj rodičak (skúste sa opýtať)
Je potrebné nahlásiť aj na úrad práce a pre istotu by som sa stavila na sociálnej poisťovni - tiež sa tam rieši dačo nejaký papier... Aspoň do istoty lepšie tak... A po narodení určite aj s rodným listom aj na sociálnu
PS: ak budete mať 2 deti do 3 rokov... čo asi máte podľa popisu situácie ...Počas poberania materského sa dá uplatniť príspevok na starostlivosť o dieťa (40 eur mesačne cca) počas 6 týždňov od narodenia druhého dieťaťa a zároveň poberania materského (niekomu to vyjde 2 niekomu 3 mesiace)

alena789
12. aug 2021

Mne prisiel papier zo socialnej poistovne vyjadrenie o schvaleni a vyske materskej od 2.8. a to som hodila do schranky na urad prace ..... ze to im staci... za 1.8. este dostanem rodicovsky prispevok a od 2.8. materska

habibim
12. aug 2021

Mala som nástup na materskú 18.3.a žiadosť o zrušenie som podala k 17.3. Podľa tvojho by si mala žiadosť dak k ukončeniu 31.8.kedze 1.9.uz poberať budeš materskú...