Pracujúci otec na materskej

matulik2603
4. feb 2023

Ahojte, chcem sa opýtať, ak nastúpi manžel na materskú so starším synom, ma niejaku možnosť ako si privyrobiť v zamestnaní, z ktorého pobera MD? Viem, ze zo zmluvy z ktorej poberá MD nie, ale ak by mu vytvorili dohodu na iný druh práce na par hodín, bude to SP akceptovať? Alebo je výhodnejšie aby si otvoril živnosť? Keďže tam nechce pracovať na plný úväzok pride nám zbytočne otvárať živnosť, len aby si udržal prácu. Mate niekto reálne skúsenosti?

kacena4
4. feb 2023

prepac ale toto nechapem, ked je zena na MD neriesi ziadnu pracu, ale ak ide na MD stale sa tu rozobera ako by mohol pracovat... to sa nebude starat o dieta ci ako? sorry za zvedavost

jajanka31
4. feb 2023

@matulik2603 ak bude mať dohodu na menej než 4 hodiny denne budú akceptovať.ak by sa ho náhodou pýtali kto sa počas toho stará o dieťa nech v žiadnom prípade nepovie mama dieťaťa, nech povie babka, sestra... už nemusí dokladovať čestným prehlásenie ze preberá dieťa do starostlivosti. Ak zamestnávateľ bude súhlasiť tak v pohode.

aliziana
4. feb 2023

@kacena4 prečo mama nerieši? asi ako ktorá... ja som riešila, a aj robila na dohodu, a poznám aj ďalšie...

loginexistuje
5. feb 2023

dohody riesia resp posidzuju pri otcoch na materskej aj z pohladu casu dochadzky atd
zivnost nie
velmi zavisi aj od postoja zamestnavatela su taki co maju nastavenu striktnu politiku ze nedaju ani dohodu pocas MD ak isiel z TPP na MD odtial lebo nechcu kontroly od socpoist
takze tam by som zacala u zamestnavatela co on vobec nato

zuzanockamt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jajanka31
5. feb 2023

@zuzanockamt co dostane ten otec navyše? Véd na matersku ma nárok zo zákona. Je vyplácaná z nemocenskeho ktoré si platí. Teda to nie je zadarmo ze len tak dostane, lebo sa stal tatkom... nemá na to nárok automaticky.ale schvaľuje sa to. A ďalej ak si náhodou nájde nejakú brigádu ci už pri aktuálnom zamestnávateľovi alebo pri inom na par hodín do týždňa myslíš si že ten zamestnávateľ mu tie peniaze dá zadarmo? Musí si ich normalne dorobiť. Teda zas nemá nič zadarmo. A pri tom matka príde.. respektíve ako pár prídu o rodicovsky prispevok a ešte si musí matka platiť zdravotnú. Tak čo ma zadarmo? Véd mnohý sú ešte v mínuse.. lebo keď ten chlap nezarobi viac než 400€ na tej brigade tak sú v mínuse... teda často idú potom na dohody aj ženy a vykrivaju ako sa dá... ja neviem ale ty si to tak nemala? Ci keď otec tvojho dieťaťa išiel na matersku tak ty si išla na plný úväzok do prace a on sa staral 24 hodín lebo podpísal papier?

zuzanockamt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jajanka31
5. feb 2023

@zuzanockamt no ved dobre... a vôbec som sa nepreratala. Je to normálny a zákonný postup ale aj ten druhy je normálny a zákonný tak nechápem o com rozprávaš ty ze chcú peniaze navyše. Ved otcova materska sa v principe rovna plus mínus platu.. nie každá matka môže ísť do prace aj keby chcela v čase keď je otec na materskej a nie každej sa to oplatí alebo nie každú zamestnávateľ zoberie na pol roka. Lebo väčšinou je to miesto nahradené niekym iným a ráta sa s tým ze matka sa vráti až po 3 rokoch. A okrem toho preto ze si to tak spravila ty neznamená ze tak musí robiť každá len preto ze ty si myslis ze tvoje riešenie je to najspravnejsie...ja keby som sa teraz vrátila po roku a pol ta žena ktorá je na mojom mieste a chyba jej rok do dôchodku by vôbec nebola nadšená.. niekedy sú tam aj iné okolnosti... podľa ktorých sa ľudia riadia. Radšej si nájdem nejakú inú brigádu a aj manžel na par hodín a dostanem to isté a kolegyňa môže dokončiť svoj rok..

zuzanockamt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jajanka31
5. feb 2023

@zuzanockamt a inak keď sa manžel vrátil do zamestnania po pol roku.. ty si povedala tomu svojmu ze sa musíš naspäť vrátiť k dieťaťu alebo si ho dala do jaslí.? . lebo ani to nemôže každý.. bud na to nemá peniaze alebo je dieťa choré alebo nechce.. niekomu sa to proste neoplatí ani ekonomický ci časovo.. je kopec variant ako sa to dá zákonné riešiť a každý si vyberie ..nehovoriac o takých co chcú ďalšie dieťa a už sú možné tehotné ako moja sestra... no načo by sa vracala do prace keď o pol roka rodí druhé dieťa.. a co teraz preto jej manžel nemôže ísť na matersku ved nech ide aspoň jej pomôže..

jajanka31
5. feb 2023

@zuzanockamt no tak to potom pracujú na čierno co už ôk nie je...ak pracujú oficiálne veľa nedostanú lebo by im neschválili matersku krby robili veľa... veľa peňazí = veľa odpracovaných hodín..

zuzanockamt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jajanka31
5. feb 2023

@zuzanockamt vidíš každý si spraví podľa seba.. ja napríklad nemám komu nechať dieťa ani na deň.. čiže sa nemôžem spoliehať na babku a tiež by som zvazila ci dám rok a pol staré dieťa do jaslí pre par € radšej ostanem doma...a mamzel nech si nájde popri materskej brigádu na par hodín a už.. a teda ako rátam viac mať nebudeme dokonca som aj zvažovala ci vôbec chcem aby išiel na tu matersku kebyže není robota okolo domu tak ani neide

zuzanockamt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jajanka31
5. feb 2023

@zuzanockamt. Pre mňa je to par € za to ze nebudem s mojim dieťaťom 9 hodín denne keď ma rok a pol.

zuzanockamt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jajanka31
5. feb 2023

@zuzanockamt no vidíš niekto pracuje 8 hodín plus 30 minút obed plus cesta niekedy aj hodina a ešte ak by mal niečo popri tom Vybaviť. Tak ... radšej nie

mogaa
5. feb 2023

SP si preveruje z zamestnávateľa prac.dobu otecka, aby mohla byť zabezpečená aj starostlivosť o dieťa a musí byť adekvátne znížený príjem....

konikkon
5. feb 2023

@kacena4 je úplne normálne a bežné, že aj žena na MD rieši prácu. Nie je na tom nič čudné ani zlé. Sú ženy, ktoré sú doma tých 6 týždňov po pôrode, ktoré určuje zákon a potom si privyrábajú na živnosť alebo dohodu. Vieš mi, prosím ťa, vysvetliť, prečo by si takto nemohol privirobit aj otecko?

jajanka31
7. feb 2023

@mogaa otázne je co je ten znížený príjem lebo veď predsa predstavme si nejakého lekára ten keď ma ambulanciu a môže v nej pracovať iba 15 hodín za týždeň aj tak jeho hodinová mzda nebude 5eur ako ma nejaký skladník za 60 hodín mesačne povedzme pri 15€ vie zarobiť otec 900eur a ten druhy otec len 300 je to rozdiel ale aj profesia rozdielna ... bolo by zaujímavé vedieť podľa čoho určia ci je príjem primeraný...