Pracovali ste v Anglicku, mali ste bábo a prišli ste na Slovensko?

dancula2002
23. feb 2018

Ahojte mamičky,

Je tu mamička, ktorá pracovala v UK mala bábätko a vracia sa na Slovensko? Naša dcérka sa narodila v UK má rok a vraciame sa späť na Slovensko. Ja som žila v UK 11 rokov. Viete mi poradiť, čo je treba vybaviť kým som ešte v UK a na čo mám nárok na Slovensku? Ďakujem za každú odpoveď 🙂

majka1706
23. feb 2018

@dancula2002 fuha no mi ked sme sa vracali z gb (zili sme tam 9 rokov) malinka bola na ceste v 4 mesiaci ...ale tusim ta teta na socialke vravela ze matersku ci rodicovske mi sachvalia iba v pripade ze mi pred tym schvalili podporu ...a kedze mi schvali podporu tam boli tiez nejake podmienky mat nehnutelny majetok ucet na sk....alebo poistenie ....ale takto ja neviem isto ti schvalia te rodicovsky si myslim nemozete byt bez penazi z dietatom na sk

suzanna1112
23. feb 2018

@dancula2002 my sme v podobnej situacii, sme tu v UK 11 rokov a tento rok sa budeme vraciat domov, mame 2 dcerky, narodene tu v uk, co som ja zistovala na SK nam schvalia ten rodicovsky prispevok a pridavky na deti, hned ako sa prestahujeme, tak mi to povedala pani na urade, inac velmi nic neviem, tiez neviem, co este vybavit, kym sme tu😊

veriine
24. feb 2018

mozno taka nepriama otazka, ale preco sa po tolkych rokoch vraciate zienky na SR?? 🙂

majka1706
24. feb 2018

@veriine mne sa tam zivot ako taky nepacil peniaze nie su vsetko cela rodinatu bolo nam smutno

dancula2002
autor
24. feb 2018

Dakujem za odpoved. My sa vraciame kvoli malej. Chceme, aby vyrastala s rodinou a medzi detmi.

veriine
24. feb 2018

@dancula2002 aha, a tam deticky nie su 😀?

loginexistuje
24. feb 2018

@dancula2002 potvrdenia ze na dceru nepoberate nic v uk ziadne benefity potom treba sa tu prihlasit do poistovni tebe tam nesmie trvat pracovny pomer a otec dietata nemoze pracovat v zahranici dostane rp a pridavky cca 230 eur mesacne spolu

zarrinka
24. feb 2018

@veriine Otazka znie preco sa nevratit? Par nasich znanym ktori tam ziju doslova prezivaju, nik z nich Ti nepovie jedno pekne slovo na tuto krajinu. Kazdy povie este trosku dosetrim a vratim sa domov. To ze sa viac zaraba je samozrejme bez debaty. Jedny jediny nasi znamy su tam spoko, pretoze ziju z benefitov...

katkup
24. feb 2018

@veriine v cudzine si vzdy ostanes cudzines...je ine ak si tam slovenka najde muza domaceho, ale ak su obaja z Sk, verim, ze cloveka to aj tak vzdy taha domov a ked sa deti narodia, tak aj kvoli rodine, nech deticky ju maju ako tak po ruke 🙂 Zila som v cudzine a musim povedat, ze na SK mi je lepsie, aj ked zijem v BA a rodinu mam skoro 300km, ale vzdy lepsie ako kebyze musia kdesi do cudziny za mnou cestovat, ked narychlo mi cosi treba pomoct s detmi ....

veriine
24. feb 2018

jj, pytam sa preto, ze tam mam blizku rodinu aj ja, a mam podobny nazor ako @katkup "v cudzine si vzdy cudzincom" a aj sa to potvrdzuje. Neraz som pocula, ze cim si dlhsie v cudzine tak ti domov chyba cim dalej tym viac. Nestretla som sa prvykrat s takym nazorom...

Podla mna zahranicie je ok, ked je clovek slobodny, bezdetny a chce si privyrobit. V opacnom pripade - rodina, deti, cudzina mi nepride ako stastny krok.
//A mam aj clena rodiny, ktora sa sice nevydala za partnera-krajana, ale ma s nim dieta a on ma este deti z prveho manzelstva - cize taka "patchworkova" rodina. A ona zacina byt velmi nestastna...tiez hovori, ze keby s nim nemala dieta, uz by bola spat na sr //

Tak preto som sa pytala, ze ked je tam clovek uz tak dlho, ci aj napriek tomu pocitujete, ze nie ste "ich" Lebo 10r je dost dlha doba - ako aj opustit nieco co poznate a vratit sa niekam, kde sa to za 10r zmenilo

veriine
24. feb 2018

@katkup toto presne riesi moja sesternica. Rodina tu, tam-v zahranici je sama s malou, a ked nieco potrebuje, uplne zavidi (v dobrom) tu tym mamickam. Tu doma by sa jej rodicia o malu postarali a tam nema kto. Ze ju vlaci so sebou nonstop, alebo opacne, vela veci musi zrusit, lebo nema "komu" nechat malu, co i len na 1-2hodinky 😒

bosorkabb
24. feb 2018

Ja mám v UK sesternice. Už majú deti. Oni zase návrat neplánujú. Páči sa im tam. Sú spokojný. Všetky deti tam porodili.
Takže dosť závisí od konkrétneho človeka.

majka1706
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majka1706
24. feb 2018

Mi sme uz planovali dlhsie odchod z Gb kedze sme nasetrili naco sme chcel i (domcek,auto) tak bolo nasim cielom ...ale poviem zeuz ked sme vedeli termin odchodu nebolo nam vsetko jedno predsa cez 9 rokov v jednej praci kamarati zivotny styl to vsetko a zrazu domov aj somsi poplakala za tym za kolegovcami ale aj potesilo ze doma nas caka rodina malinka v brusku ato vsetko. .,,,asi tak,,,.😉😊😊

dancula2002
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dancula2002
autor
28. feb 2018

@veriine su tu deti, ale myslela som sesternice a bratrancov. Zle som sa vyjadrila. Taktiez vsetci nasi znami tu v UK uz maju bud deti dospele alebo nemaju deti. Viem mohla by som sa zoznamit s mamickami, ale my sme sli do UK za ucelom zarobku na nehnutelnost a vzdy sme sa chceli vratit domov. Nehnutelnost mame, ciel splneny takze uz nas tu nic nedrzi. A je pravda, ze cudzinec je vzdy cudzincom.

suzanna1112
2. mar 2018

My sa chceme vratit hlavne kvoli rodine, tu nemame nikoho, teda kamaratov ano, ale to je ine, musim povedat, ze ludia su tu v pohode, byvame v malom mestecku, cudzincov tu vela nie je, domaci anglicania nas nikdy nebrali, ze sme cudzinci, aj sa zastavia na ulici, opytaju, ako sa mame, na deti, atd., ale tym to konci, maju svoje rodiny a ja hlavne vidim, ako mojim detom chybaju stari rodicia z jednej, aj z druhej strany, poviem vam, je to heartbreaking 😞
Uz sme si tu vybudovali za tie roky celkom slusny standard, podnikame tu, ale peniaze a business nie su vsetko😞