Poraďte ohľadom nároku na tehotenské

5. aug 2021

Ahojte, mam otázku ohľadom dávky-tehotenské. Aktuálne este na ňu nemam nárok, budem ho mat az 8.10.2021 ked splním 270 dni nemocenského poistenia 🙂 moja otázka- budem síce uz v 7. Mesiaci ale mozem mat na tehotenské po podaní žiadosti nárok aspon tie 2 mesiace do pôrodu?

barbina42
5. aug 2021

Áno, môžeš 🙂 tehotenské končí dňom narodenia dieťaťa

petamich
5. aug 2021

@barbina42 nemas pravdu 🙂
podmienku NP 270 dni a aktivneho NP alebo ochrannej lehoty je potrebne splnat ku dnu vzniku naroku na tehotensku davku = 13. tyzden tehotenstva, v pripade ak ku dnu vzniku naroku podmienky nesplnas, narok na davku zanika - takze nie autorka nebudes mat narok tie dva mesiace pred porodom

veronikaszabova
5. aug 2021

Nie, nemas vobec narok na tehotenske

kvetinka1797
5. aug 2021

nemas narok .. poziadat by si mohla hoci aj v 9.mesiaci, oni by ti to vyplatili spetne ale musela by si splnat podmienku k 13temu tyzdnu tehotenstva, neskor sa to uz neda 😣 uz mozes ziskat jedine matersku a vyssi RD

autor
5. aug 2021

Nuž co, skor to uz nestíham kedze som estelen na jesen skončila vyšku 🙂) vďaka za reakcie..

kvetinka1797
5. aug 2021

skoda ze si to neriesila skor, pred 13.tt 🙂 mohla si ziskat ten prispevok

autor
5. aug 2021

@kvetinka1797 nemohla, ved v čase 13 tt som tiež nemala 270 dni.. ja pracujem len pár mesiacov, mam 24 rokov

kvetinka1797
5. aug 2021

nemusela si byt zamestnana, mohla si si napriklad platit dobrovolne poistenie popri studiu, to sa rata do tych 270 dni, tam ide o nemocenske positenie, nie zamestnanost ..ale teraz je to uz ajtak jedno

autor
5. aug 2021

@kvetinka1797 aha takto to myslite, no to ma vôbec ani nenapadlo... nevedela som ze budeme mat dieťa 🙂

kvetinka1797
5. aug 2021

tak uz je to jedno, teraz je najhlavnejsie zdravicko a nic ine 😊

biii7
7. aug 2021

Ahojte baby. Kolko sa plati to nemocenske mesacne do socialky a ako sa to vybavuje? Dakujem

lilinka88
8. aug 2021

@biii7 minimálne je cca 180€, vybavia na sociálke, prídeš sa prihlásiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, vypíšeš prihlášku a môžeš hneď zaplatíť. Toto sú odvody na minimálny vymeriavací základ, z toho by si potom mala počítane tehotenské aj materskú.

biii7
10. aug 2021

@lilinka88 Ahoj. Ta suma sa plati naraz alebo za ake obdobie? Zatial len planujrme babo, tak odkedy by bolo vhodne platit nemocenske?Dakujem