Poraďte ohľadom nároku na materskú

dinosauruslinda
14. júl 2020

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom nároku na materskú dovolenku, som zamestnaná od septembra 2019, dovtedy som bola na RD s prvým dieťaťom, v marci som vymenila robotu, dva týždne po nástupe som išla na OČR s dcérou, ktorá trvá doteraz z dôvodu Covid 19, započítava sa mi toto obdobie do odpracovaných 270 dni? Budem mať nárok na MD pokiaľ tento mesiac dostanem v práci z dovodu skúšobnej doby výpoveď?

mogaa
14. júl 2020

@dinosauruslinda no pokiaľ si stále na OČR tak na 90%počítaj s tým že zamestnávateľ ti PP nepredlži....OČR sa ráta do tých 270dní, tak si vyrátaj či už máš NP 270dní alebo nie....

dinosauruslinda
autor
14. júl 2020

@mogaa Áno, s výpoveďou počítam, skôr tá MD ma trápi, ďakujem 🙏

lucka_ke
14. júl 2020

kým ti trvá pracovný pomer máš aj aktívne nemocenské poistenie, čiže áno aj toto obdobie sa ti počíta do tých 270 dní, hoci si na OČR
ale druhá podmienka pri nástupe na MD je mať nemocenské poistenie aktívne, čiže ak už budeš nezamestnaná, je potrebné si zaplatiť dobrovoľné nemocenské poistenie v Sociálnej poisťovni, aspoň pár dní pred nástupom na MD, inak nárok na materské mať nebudeš

mogaa
14. júl 2020

@dinosauruslinda no treba si potom vyrátať či máš splnené obe podmienky - NP 270dní(do toho rátaj aj OČR a PN) a musíš mať aktívne NP v čase nástupu na MD

draik
14. júl 2020

@mogaa
....alebo byť v ochrannej lehote.

dinosauruslinda
autor
14. júl 2020

@mogaa
@lucka_ke
@lucka_ke ďakujem, bola som sa teraz pýtať v sociálnej poisťovni splnam aj 270dni a budem aj v ochrannej lehote, ďakujem ešte raz 🙂