Poradíte ohľadom nároku na materský prídavok?

livius
12. dec 2015

po ukončení vysokej školy som nastúpila 15.6.2015 do zamestnania a termín pôrodu mám vypočítaný na 16.4.2016,Na materskú by som chcela ísť 4 týždne pred pôrodom t.,j 16. 3. 2016 mám nárok na materský prídavok?neviem či sa počíta 270 dní pracovných alebo kalendárnych,každý hovorí niečo iné,ďakujem za pomoc

meluela
12. dec 2015

@livius je to dost natesno, ale myslim ze ti to vyjde ... je to 270 dni poistenia, cize by to mali byt vsetky dni vratane sviatkov a vikendov
pokial viem tak sa to rata do dna porodu .. jediny problem by mohol byt predcasny porod ale to uz v takom pripade clovek riesi aj tak ine veci nez matersku ...

danusskaaa
12. dec 2015

Ako prvé pozor, na materskú sa vypisuje 6týždňov pred termínom porodu (to si neurčujes sama). 270dní ti plynie od toho dátumu kedy tá zamestnávateľ zahlasil do sociálnej poisťovne a začal teda za teba odvádzať poplatky. Niekedy človek robí a až po rokoch sa dozvie že nikde evidovaný nebol ☹ takže ak ide o normálnu firmu myslím, že s dňom nástupu si prihlasena aj na socke (kvôli dôchodku) ale i zdravotnej poisťovni. Tým dňom ti plynie 270dní vrátane víkendov, sviatkou a všetkých voľných dní.

holubicka28
12. dec 2015

Musis mat 270dni nemocenskeho poistenia pred nastupom na md..na tu najneskor nastupis cca 2.3. 2016, a aby si mala narok na md, tych 270dni musi byt do tohto datumu..takze asi to tesne nevyjde, lebo 270dni ziskas v polovici marca. Dr ta zo zakona vypisuje najneskor 6tt pred predpokladanym datumom porodu. Ak budes na rizikovom, tak 8 tt.

simonkazga
12. dec 2015

Tak ako je vyssie pisane, na md nastupis 2.3.2016 a na matersku nebudes mat narok (bude ti chybat nejakych 9dni)

aniko85
12. dec 2015

Ja som tiez chcela ostat este v praci lebo tehotenstvo som znasala dobre....ale socialka mi vratila papier...ze tam musi byt min tych 6 tyzdnov....skus poprosit gynekologa ci by ti nemohol posunut termin porodu - teoreticky na papieri- ked ti bude vyplnat ziadost na materske, ked mu to vysvetlis mozno ti bude napomocny...

gapa
12. dec 2015

pri PTP 16.4.2016 je 6týž. pred termínom ak dobre rátam 5.3.2016, no najskôr 20.2.2016 (8týž. pred). Nástup na MD si určuje mamička sama, lekár určuje len pravdepodobný dátum pôrodu, preto je to každé v inej kolonke (ak by aj napísal iný termín, mamička má právo si to prepísať, len tam pri oprave pridá napr. hviezdičku k oprave +opravila+podpis k oprave - dá sa, som to 2x už riešila) Ak by si pracovala dlhšie, môžeš nastúpiť na MD aj neskôr, no najneskôr v den pôrodu, ale to už sa ukrátiš na dobe poberania materského, tj. nebudeš poberať matesrké obvyklých 34týždnov (ak máš 1dieťa a nie si osamelá) ale o pár dní či týždnov menej, podla toho o kolko neskôr nastúpiš na md neskôr (lebo sa to ráta akoby si mala nastúpiť 6týž. pred termínom). Preto je lepšie potom robiť napr. na dohodu a nastúpiť riadne na MD. Zákon rieši aj takéto prípady, tj. iste je to možné.
Ak porodiš 11.3.2016 alebo neskôr, tak ti nárok na materské vznikne (ak máš nem.poistenie súvisle od 15.6.2015 bez prerušenia, rátajú sa jednoznačne kalendárne dni, tak ako dostávaš materské na kalend.dni (napr. dni očr nad 10dní je prerušenie alebo neplatené volno). Nie je pravda, že 270dní treba do nástupu na md, to platí v ČR, nie u nás. Ak ale nesplníš podmienku do nástupu na MD, tak ti nepriznajú materskú hned ale budú čakať na doručenie rodného listu dieťaťa do soc.poistovne a až na základe toho zistia, či si tých 270dní splnila do pôrodu (v den pred pôrodom) a potom dodatočne doplatia od nástupu na md.
---------
Pozri si sama Zákon o sociálnom poistení napr. tu:
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-p...
a sama sa presvedž, ako to je:
- § 48 ods. 1- rátanie 270dní do pôrodu (nie md)
- § 48 ods.6 - nástup na md neskôr (vznik nároku na materské sa berie 6týž pred termínom, aj ked nastupuješ na md neskôr) - aj ked pri tomto dokážu pracovníčky vyrátať dobu materského veru všelijakými spôsobmi, čo som tu už čítala, no sú na ich stránkach aj také prípady vysvetlené
----------------
no a ešte tolko, že treba si ale uvedomiť, že ti radíme podla teraz účinného zákona, no či sa niečo nezmení od nového roku zatial som nepozerala, tj. potom radšej tiež ešte preveriť, ak to má byť na 100% (človek nikdy nevie), tj. možeš napr. potom napísať napr. koncom januára, ked to už bude trochu zabehnuté, priamo cez poradnu soc.poistovni, či nárok máš ...
tu je ich stránka:
http://www.socpoist.sk/kontakty-/48001s

havana_frost
14. dec 2015

@aniko85 @simonkazga @danusskaaa
Na materskú nastupuje mamička KEDY CHCE, najskôr 8 tt pred termínom, najneskôr dňom pôrodu. Ak nastúpi neskôr ako 6 tt pred termínom z iného dôvodu ako že pôrod nastal nečakane skôr (t.j. z vlastného rozhodnutia nastúpi neskôr), ukráti sa o nejaké týždne materského, lebo jej bude patriť len materské 28 tt po pôrode. Nie je pravda, že musí nastúpiť 6-8 tt pred termínom, ani že si nástup neurčuje sama. Materská dovolenka a materský príspevok je právo, nie povinnosť matky.
Ešte by som rada vyvrátila blud, že materská musí trvať najmenej 14 týždňov, nemusí, môže sa čerpať aj kratšie, ak sa tak mamička rozhodne. Neviem či je stanovený limit, ale určite sa dá čerpať len 6 tt.
Iné je to len v prípade nástupu v ochrannej lehote. Ale pokiaľ ide o mamičku nastupujúcu zo zamestnania, rozhoduje sa sama o začiatku čerpania materského.

evittam
14. dec 2015

@holubicka28 Omyl, 270 dní NP za posledné dva roky musí byť pred pôrodom a nie pred nástupom na MD!