Poradíte ohľadom materskej pri adopcii?

bianchetka
6. mar 2014

Ahojte... mam taku otazocku. Viem ze uz je asi neskoro ale.... nastupila som na matersku od 07/2013 pri adopcii mame narok na 28 tyzdnov (7 mes.) teraz pri danovom som zistila ze nam bolo vyplatenych len 5 mesiacov. Volala som na socialne, ze preco len 5 mes. ked mam narok na 7. Bolo mi povedane ze sud nam malu dal do starostlivosti od 05/2013 a ze sa to rata od maja a ja som nastupila neskor na matersku. Zda sa mi to nefer kedze sud rozhodol sice 20.5.(bez nasej pritomnosti) ale kym nam to prislo postou plus 15 dni na odvolanie a vybavenie si to v praci ...bol uz koniec juna tak logicky som podala ziadost o matersku od 1.7.2013 nemala som ponatia ze uz mi bezi materska. Mate niekto takuto skusenost? Vyplatili by mi matersku spatne ak by som v juli o to poziadala? Pani na soc. povedala ze uz nemozem nic robit a ze som si to mala zistit vtedy. No to je sice pravda ale ja som sa snazila si pozistovat vsetko ale toto nikde nepisali a ani mi to nikto na uradoch nepovedal. Je pravda ze sa uz neda nic robit? Som velmi sklamana z postupu na uradoch pri adopcii...ked si potrebujete nieco zistit nikto vam nic nevie povedat a posiela vas od dveri k dveram. Neda mi nespomenut moju skusenost 🙂 ked som prisla na socialku po potvrdenie na matersku slecna ma neodbytne posielala ku gynekologovi a to som jej marne vysvetlovala ze nie som tehotna ze sa jedna o adopciu, nakoniec to vyriesila az veduca...

helkajozko
1. mar 2015

Mne sa stalo to isté a zdá sa mi to nelogické. Podľa §49 ods.1 zákona sa píše, že iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 28. týždňov. Mne vyplatili materské len za 26 týždňov. Pani na sociálke sa ma spýtala, že prečo sme si išli po dieťa až 13 dní po rozhodnutí súdu. Nemám na to slov. Na tých úradoch vôbec nerozmýšľajú. Idem to teraz riešiť. Vy ste pochodili ako?