Poradíte mi ohľadom odchodu na materskú dovolenku?

acro_mom
8. mar 2021

Ahojte, viete mi, prosím, poradiť ohľadom odchodu na materskú? Môj lekár mi napísal odchod na materskú k 9.4.2021, avšak ja plánujem odísť až k 15.4.2021. Môžem ten dátum na papieri od lekára prepísať, alebo ako to funguje, keď tam bude uvedený skorší dátum ako ten, v ktorom reálne na materskú odídem? Nevznikne mi tam porblém, že za 4 pracovné dni dostanem aj materskú aj mzdu? Ďakujem vopred za odpovede.

andula1988
8. mar 2021

@acro_mom myslim ze o materske za tie dni zbytocne prides, subeh materskeho a praca z rovnakeho zamestnania ako sa pobera nieje mozny ..... ale mozno sa nieco zmenilo

juliatriscova
8. mar 2021

@acro_mom prečo chceš ísť až od 15.4. na materskú? bude sa ti krátiť materská o tie dní......nemôžeš dostávať aj mzdu aj materskú......nie je to možné......

janka_266
8. mar 2021

@acro_mom v prípade, že 9.4. Je 6 týždňov pred pôrodom, a vy nastúpite neskôr, budete dostavať krátenú matersku len 28 týždňov, mali ste sa dohodnúť s doktorom skôr sko to vypísal, za tie 4 dni prace to nestojí. Jedine, že by Vám na tie 4 dni dali dohodu. V prípade, že je to 8 týždňov pred termínom, nech Vám radšej vypíše nový papier s tým dátumom, prepisovanie by Vám mohlo spôsobiť problémy na socke

lienka.7
8. mar 2021

@acro_mom daj si na tie 4 dni normalne dohodu. Matersku aj plat poberat nemozes a presne ako ti pisu baby, kvoli 4 dnom prides o "dni" materskej.

petrisa213
8. mar 2021

Áno presne, treba zvážiť ci to za to stojí. Keď pôjdeš na MD menej ako tých 6 týždňov, skracuje sa dĺžka materskej z 34 na 28 týždňov. Co je dosť už.

acro_mom
autor
8. mar 2021

@juliatriscova ja som mala totiz vypocitany termin porodu na 27.5., takze by som na MD mala ist 15.4. a tak som to aj komunikovala zamestnavatelovi, lenze po poslednej kontrole mi termin porodu posunuli na zaklade velkej vahy babatka... tak som nechcela uz menit so zamestnavatelom to, na com sme sa dohodli... sestricka mi povedala, ze mozem ist na matersku aj koncom aprila, ze to je jedno a dostanem aj mzdu aj vyplatu MD, co mi pride ako blbost...

acro_mom
autor
8. mar 2021

@petrisa213 jezis tak to mi nikto nepovedal, tak v tom pripade sa skusim este sdohodnut so zamestnavatelom na skorsom odchode o tych 6 dni

petrisa213
8. mar 2021

@acro_mom celkovo nechápem prečo ti aj posunul termín. Ú mňa vždy bral smerodajny ten podľa PM. Tiež mi deti odhadovali väčšie, syna mi posunul termín podľa usg o 2 týždne ale stále smerodajny bral ten podľa PM, a ten aj dával na papier pre socialku. Podľa mňa tie merania sú aj tak nepresne. Odhadovali mi 4 kg dieťa a narodil sa 3230g 😁 no na ten termín nástupu teda pozor, mne to tiež nikto nepovedal, všade som iba čítala že sa dá ísť aj neskor na MD, tiež som chca špekulovať lebo mi to vychádzalo presne na prelom rokov a tam som mala aj platy iné. Až som sa nakoniec dočítala ze pri nástupe menej ako 6 týždňov sa práve skracuje dĺžka materskej a to sa mi už teda neoplatilo

acro_mom
autor
8. mar 2021

@petrisa213 no mna to tiez nastvalo...lebo som v 29tt a mala ma kilo a pol, tak on to asi zhodnotil, ze porodim skor...co moze byt blbost, bo nakoniec moze sa ta vaha este upravit...ani ja tym meraniam neverim na stopercent...mam appku, ktora hovori nieco ine ako on... navyse sa mi aj nepacilo, ze to so mnou nekonzultoval a rovno mi napisal datum na papiere od materskej. no ja teda urcite nastupim k tomu datumu ako mi pisal doktor, aby som neprisla o peniaze... a tie styri dni vypomozem zamestnavatelovi kludne aj nacierno bez mzdy...

juliatriscova
8. mar 2021

@acro_mom materská ti bude krátená iba o tie 6 dni a nie 6 týždňov.......materská končí 28 týždňov od pôrodu plus tie dní pred pôrodom.....ale prečo si krátiť materskú......nevieš ani kedy porodíš..........určite nastúp na MD, tak ako máš.........zamestnávateľ sa musí prispôsobiť tebe.......

petrisa213
8. mar 2021

@juliatriscova a prečo o tých 6 dní? Co som čítala tak písali ze pri nástupe menej ako 6 týždňov sa skracuje na 28 týždňov?

juliatriscova
8. mar 2021

@petrisa213 28 týždňov sa počíta od pôrodu... Čiže ak pôjde skôr, tak viac týždňov bude mať...Príklad

Pani Miloslava je tehotná a lekár určil deň pôrodu na 5.2.2020. Pani Miloslava si tak môže zvoliť deň nástupu na materskú v rozmedzí 6 alebo 8 týždňov od lekárom určeného dňa pôrodu, konkrétne 11.12.2019 alebo 25.12.2019.

Pani Miloslava je zamestnaná v spoločnosti XYZ od 1.7.2018. Ak sa rozhodne nastúpiť na materské tak ako by mala najneskôr 25.12.2019, teda ešte v roku 2019, rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu a teda i materského bude obdobie od 1.7.2018 do 30.11.2019.

Problém je, že na začiatku pracovného pomeru v roku 2018 mala pani Miloslava slabý plat, okolo 550 eur mesačne. V roku 2019 sa jej plat zvýšil na 700 eur mesačne.

Pani Miloslava si preto povie, že nastúpi na materské až od 1.1.2020 a myslí si, že tak bude rozhodujúce obdobie určené ako rok 2019 a materské sa vypočíta z vyššieho zárobku.

Takéto rozhodnutie však Sociálna poisťovňa posúdi tak ako keby pani Miloslava nastúpila na materské 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu – teda 25.12.2019 – a rozhodujúce obdobie určí ako obdobie od 1.7.2018 do 30.11.2019.

Materské si tak pani Miloslava takýmto „trikom“ nezvýši, naviac pani Miloslava sa ukráti o dobu poskytovania materského za dni od 25.12.2019 do 31.12.2019.

K pôrodu dieťaťa dôjde skôr ako určil lekár – už 20.1.2020. Materská tak skončí uplynutím 28.-ho týždňa odo dňa pôrodu. Pani Miloslava tak bude poberať materské namiesto 34 týždňov len necelých 31 týždňov: necelé tri týždne pred pôrodom – od 1.1.2020 – a 28 týždňov po pôrode.

acro_mom
autor
9. mar 2021

@juliatriscova no takto to povedali aj mne, ale tu mamicky hovoria nieco ine, tak som zmatena...ale uz som si to vybavila so zamestnavatelom a pojdem tak ako mi napisal lekar do papierov, nech je to vsetko na poriadku

qetka
9. mar 2021

@acro_mom juliatriscova ma pravdu. Pride mi, ze robi na socialke alebo UPSVare, lebo fakt vie. Po tom, co vyhodili z konika evitam, tak je tu ona, ktora sa vyzna. Este potom zalka. Aj ine vedia poradit dobre, ale pri velmi specifickych situaciach som si vsimla, ze iba tieto dve daju spravnu radu.

acro_mom
autor
9. mar 2021

@qetka beriem na vedomie 😊