Podpora po rodičovskej - reťazové pôrody

leeshka
18. jan 2023

Dobry den,

Prosim, viete mi niekto poradit ako by sa v mojej stuacii ratala podpora a aky postup by bol najlepsi pre dosiahnutie co najvyssej davky?

TPP stale trva od 2014
V 6/2018 som nastupila na prvu matersku, po ktorej skonceni v 2/2019 som cerpala 6dni dovolenky (pondelok az pondelok) nasledne nastupila na rodicovsku na ktorej som bola az do zaciatku druhej materskej v 6/2021 a po ktorej skonceni som priamo presla na rodicovsku ktora bude trvat do 8/2024
Cize jediny prijem som mala tie cerpane dni dovolenky v 2/2019
Ak by ukoncim pracovny pomer k poslednemu dnu rodicovskej a nasledne sa zaevidujem ako nezamestnana - do vypoctu podpory sa bude ratat aj prijem z 2/2019 alebo prijem z obdobia pred prvou materskou?

Dakujem 🙏

lucka_ke
18. jan 2023

z posledných 2 rokov, ak ti na konci preplatia dovolenku a dajú odstupné tak z toho

leeshka
autor
18. jan 2023

@lucka_ke cize z poslednych 2 rokov pred zaevidovanym cize z obdobia 8/2022 az 8/2024 a tam ked som nemala ziaden prijem tak potom vezmu co?
A teda ak mi preplatia dovolenku, myslim ze 21dni tam mam tak sa to vyrata z toho prijmu za tych 21dni? Resp ak by aj odstupne tak dovolenka plus odstupne ano? A ten zaklad vznikne z celkovej sumy co mi vyplatia (dovooenka plus odstupne) deleno pocet dni dovolenky? Dakujem 🙏

jana005
18. jan 2023

@leeshka ak si nemala žiadnu dohodu, iba ti trval pracovný pomer, tak najlepšie si je dať jeden -dva dní dovolenky, zbytok si nechaj preplatiť a výjde ti maximálna materská.
Musíš sa so zamestnávateľom dohodnúť,aby ste to takto spravili.
Ja som to tak urobila pred siedmymi rokmi, plat som vtedy mala cca 450 eur a materská mi vyšla okolo 800

lucka_ke
18. jan 2023

ak to dovtedy nezmenia, tak zatiaľ to ženy robia tak, že po skončení RD čerpajú 1 deň dovolenky a zvyšok si nechajú preplatiť, potom majú max. podporu, ale do 2024 sa môžu zákony zmeniť

leeshka
autor
18. jan 2023

@lucka_ke ano samozrejme, to chapem casu este dost len sa snazim v tom aktualne zorientovat ze ci nejak ta cerpana dovolenka mi tam vstupuje ci uz mozem na nu zabudnut vzhladom na aktualne podmienky
Cize ak by cerpam 1den dovolenky nasledne skonci pracovny pomer aj rodicak a preplatia mi 20dni dovolneku tak ten prijem za obe veci sa vydeli 1 a z toho sa vyrata podpora ano?🙂

lucka_ke
18. jan 2023

@leeshka áno celé to bude za ten 1 deň a z toho sa vypočíta podpora, teda aspoň teraz to tak funguje, ale či to nová vláda nezmení netušíme