Podpora, materské a tehotenské

maxxxica
6. mar 2024

Ahojte...som v 5tt...v praci chcem byt do juna 2024,potom by som sa dala na urad prace a cerpala podporu...zamestnana som 2 roky a 8 mes.
Mam narok na tehotensky a matersku ?Nastup na matersku mi vychadza na konci septembra 2024...dakujem velmi pekne D.

bublinka1426
6. mar 2024

@maxxxica preco takto? uplne hlupe stratit PP pocas materska/rodicak.
ved podporu mozes cerpat po RD ?

maxxxica
autor
6. mar 2024

@bublinka1426
Mam pracu dost namahavu na zdvyhanie a nevydrzim tam tak dlho robit..ine miesto mi zamestnavatel neda lebo nic take tam neni vhodne...preto takto len sa pytam ci ked dam vypoved ci budem mat narok aj na tehotensky prispevok aj matersku
Vratit by som sa tam nevratila po RD lebo uz mi tam zas nebude vyhovovat pracovna doba...tak mi nevadi ze by som dala vypoved..dakujem

bublinka1426
6. mar 2024

@maxxxica vsak ale pokial ti on neponukne nieco vhodne pre teho, tak chod na PN. potom materska rodicak a az potom vypoved.
to je jeho chyba ked ti nevie najst vhodne miesto
ked mas podporu pochybujem ze mas naROk na materske, nie je mozny subeh dvoch davok.
ak sa da, daj vypoved / dohoda u ukonceni PP po rodicaku.

maxxxica
autor
6. mar 2024

@bublinka1426 praveze na PN nechcem ist do oktobra zatvorena doma..no podporu by som cerpala od juna do septemra dokym by som nemala matersku..ja sa len pytam ci budem mat narok na matersku a aj tehotensky ked to takto bude

janica_
6. mar 2024

@maxxxica podla mna sa pripravis o vela. Ale preco spekulovat tu, ked sa mozes spytat rovno odbornika? https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

maxxxica
autor
6. mar 2024

@janica_ ďakujem pekne za tvoj čas 😊🙏

aj47456
6. mar 2024

Mas narok na matersku v ochrannej lehote

aj47456
6. mar 2024

Ochranna lehota na materske pre tehotne teny bola 8 mesiacov.

V 2022 sa menili ochranne lehoty a pribudlo toto: ak by si otehotnela do tusim 3m po strate zamestnania a mas odpracovanych tych 270 dni, tak mas narok.

Narok na tehotenske mas tiez, ale na vyssie tehotenske ti musi plynut v case podania pracovny pomer. To si nie som ista, ale s tou materskou narok urcite mas.

maxxxica
autor
6. mar 2024

@aj47456 aj na ten tehotensky prispevok od 13 tt ?

maxxxica
autor
6. mar 2024

@aj47456 ďakujem pekne 🙏😊

petamich
6. mar 2024

@aj47456 ochranna lehota je 180 dni - cize staci otehotniet do 6 mesiacov od ukoncenia pracovneho pomeru a plati to pre obe tehotenske aj materske (ona uz navyse tehotna je, takze a PP este trva)

autorka: ano budes mat narok na tehotenske a matersku - tehotenske asi kym bude pracovny pomer este trvat a matersku z ochrannej lehoty

maxxxica
autor
7. mar 2024

@petamich ďakujem pekne 🙏😊

lilinka88
7. mar 2024

@maxxxica máš nárok na oboje. Tehotenské do dňa pôrodu a materské z ochrannej lehoty štandardne 34 týždňov.

floki1994
7. mar 2024

@maxxxica nárok budeš mať...aj ked toto podľa mňa riešiš extrémne skoro...ved je to len 5tt ..to som ešte ani len nepomyslela na tieto veci a dúfala že zvládnem 1 trimester 🙂 držim palce

maxxxica
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mondolina
7. mar 2024

@bublinka1426
prečo by mala ísť na pn? zamestnávateľ jej má ponúknuť vhodnú prácu, keď nemá, má nárok na plnú mzdu a byť doma.

bublinka1426
7. mar 2024

@mondolina to neviem ze ma narok na plnu mzdu. ja som toto nevyuzila.