Poberám materský aj rodičovský príspevok

tucniacik
4. feb 2010

ahojte,
mam takyto problem - bola som na rodicovskej a narodilo sa nam druhe babo, tak som presla z rodicovskej na matersku, ale nestihla som to nahlasit lebo som rodila o 3t skor a dovtedy mi neprislo potrvrdenie zo socialky ze mi priznavaju matersku... ked som sa vratila z porodnice, ten mesiac mi nabehla materska, ale este stale aj rodicovska, na ktoru som nemala narok...telefonicky som oznamila prislusnej pobocke uradu prace, soc.veci a rodiny co sa stalo, ze som to nesithla nahlasit a ze co stym, pani povedala ze to sa neda vratit tak lahko, ze to mi musia 3x poslat list, ktory musi niekto schvalit atd... cakam cakam a list ziadny...dalsi mesiac mi znova nabehla aj materska, aj rodicovska, tak som tam isla osobne-zaroven som si bola poziadat o prispevok a priplatok pri narodeni dieta - a znovu som im uz osobne oznamila ze mi stale chodi aj rodicovska na ktoru uz nemam narok a zarovne som im aj dala potvrdenie zo socialky ze mi priznavaju matersku... pani povedala znova to iste, ze mi poslu list atd... do dnesenho dna mi stale chodi aj materska, aj rodicovska, je to uz 5 mesiacov a ziadny list v ktorom asi maju byt instrukcie ako to vratit mi neprisiel... tak ja neviem, mam sa im prosit aby som im mohla vratit peniaze ktore mi nepatria??? co sa stane ak to necham tak?
o 2 mesiace mi konci materska, a nabieham znova na rodicovsku, a som zvedava ci na to pridu... mozu sa stat tri moznosti:
1.pridu na to a budu to chciet vratit, robi to uz asi cca 800eur, to by bolo najlepsie...
2. nepridu, a budu mi chodit dve rodicovske?
3. nepridu, ale bude mi chodit iba jedna rodicovska... co potom?
co hovori zakon? ak prejde nejaka doba, nepremlci sa to? viem napr. ze ak vyplatia prispevok /pri narodeni dietata/ viac ale menej nez ma byt, a prejde rok, tak zanika narok na vratenie respektivne doplatenie...
viete mi nikto poradit???
dakujem moc...

gapa
4. feb 2010

asi vieš, že ak si nastúpila na MD nadväzne na RD napr. 2.10.2009, tak máš nárok na RP aj za 10/09, lebo si 1den splnila podmienky. Takže ešte v novembri by ti prišiel plný rodič.príspevok.
Ale ako sa to potom vysporiada, ti neviem povedať, no ak si to spôsobila svojim konaním (neoznámením nástupu na MD), tak máš povinnosť to vrátiť. Ale asi by som už zaslala doporučený list, že aj po opakovanom nahlásení poberania materského ti stále vyplácajú RP. Predpokdám kopiu si si nenechala potvrdiť. Ale ako sa to vysporiadava, tak to neviem. Ak nemáš doklad o splnení oznámenia, tak môže pracovníčka tvrdiť, že si jej nič neoznámila a poberáš to neoprávnene, tj. ona nemá chybu. Tiež je tam premlčanie jeden rok odkedy to platitel zistil, no najneskôr do 3-och rokov od výplaty posledného neopravneného vyplatenia.

pozerala som teraz platný zákon o RP a u teba sa ide podla staršieho, ale nepredpokladám nejaké rozdiely
pozri § 7 ods.5 zákon o RP

malý reve, tak to už nebudem upravovať, tak sory ak sú tam nejaké preklepy a ..

tucniacik
autor
4. feb 2010

ahoj,
viem, viem, lenze ja osm nastupila na matersku presne od 1.8.2009. keby som vtedy vedela ze ak nastupim o denneskor mam narok na cely RP este ten mesiac, tak sa dohodnem s gynekologom aby mi to posunul, no podla terminu porodu mi to ozaj vyslo presne na 1.8.2009 takze som narok na neho nemala...
dokaz nemam ze som im to oznamila... to hovori aj muz nech poslem list, mozem... a prave som zistila ze som mala/mam narok na prispevok na starostlivost o dieta/ starsia dcerka ma iba 2 roky/ a to o tom ma vobec neinformali ze na to mam narok...fasa... no, tak na jednej strane dlžim ja im, ale zarovon oni mne, aj ked o 3/4 ja im viac 🙂

maznacik007
5. feb 2010

tucniacik... mojej sesternici sa to stalo podobne... tiez ich upozornovala.. a po cca pol roku im to doplo a potom to vracala... vsetko naraz.. tak to bola palka...

hned ako si nastupila na matersku od soc. poistovni tak si mala dat ziadost o pozastavenie RP z dovodu nastupu na materske.. ak nie ty tak manzel mal odniest tebou podpisanu ziadost a nechat si potvrdit prevzatie...
urobte to co najskor.. aj s popisom situacie kt. nastala

Ak oprávnená osoba svojím konaním spôsobila, že sa rodičovský príspevok vyplatil neprávom alebo vo vyššej sume, ako patril, je povinná vrátiť rodičovský príspevok alebo vrátiť jeho časť za obdobie, za ktoré bol vyplatený neprávom alebo vo vyššej sume, ako patril. Právo na vrátenie rodičovského príspevku vyplateného neprávom alebo vo vyššej sume ako patril, zaniká uplynutím jedného roka odo dňa, keď platiteľ túto skutočnosť zistil, najneskôr však uplynutím troch rokov odo dňa poslednej neoprávnenej výplaty rodičovského príspevku.

porusila si toto
Oprávnená osoba je povinná preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik nároku na rodičovský príspevok, na jeho výšku a na jeho výplatu a do ôsmich dní písomne oznámiť platiteľovi zmeny týchto skutočností.

urobila si chybu ze si to hned neriesila pisomne a hlavne hned akosi zistila chybu... posli co najskor ten list prip. tam chod osobne za pani ktorej patris daj si podpisat prevzatie toho listu a priprav sa na to ze to budes musiet vratit
to ze mas narok na nejaky iny prispevok na to nema vplyv o ten si si mala poziadat a ak to chces urobit urob to rychlo lebo su tam tiez lehoty...

dve rodicovske ti isto chodit nebudu lebo to bude riesit jedna pani a system ju nepusti aby vyplacala dve rodicovske jednemu rodicovi

v podstate to mozu zistit tak ako ti pisala gapa do troch rokov od vyplatenia posled. neopravneneho rp

alusha
5. feb 2010

tucniacik, na prispevok na starostlivost o dieta nemas narok, len na jednorazovy a ten sa vyplaca, od nastupu na MD s mladsim dietatom, az kym dovrsi 6 tyzdnov, takze ho dostanes za dva, max. tri mesiace...

gapa
5. feb 2010

tučniačik, ty máš nárok na príspevok pri narodení dieťaťa na" obe" deti, t.j. aj na mladšie aj staršie, lebo sa jedná o rok 2009 (aj ked to radšej overím, ale malo by sa to riadiť zákonom, ktorý platil v čase, odkedy žiadaš príspevok a až od r.2010 platí, že len na staršie dieťa) ale bacha na to, máš nárok len do 6mesiacov od tuším konca mesiaca, za ktorý nárok vznikol, t.j. treba si uplatniť nároku do konca februára, lebo potom ti nárok za 8/2009 zaniká!!! Tak bacha na to.

gapa
5. feb 2010

tučniačik,
tak som pozrerala zákon o starostlivosti o dieťa a asi máš pravdu, že nárok budeš mať len na staršie dieťa, lebo v tomto zákona nie je v prechodných ustanoveniach uvedené tak napr. ako v zákone o RP, že na na nároky vzniknuté do 31.12.09 sa použije starý zákon, takže asi použijú nový zákon. Ale toto je už na mna vela z práva, takže to nezaručujem, no predpokadám, že bohužial bude platiť nový zákon aj ked podáš žiadosť na obdobie od 1.8.2009

tucniacik
autor
5. feb 2010

gapa dakujem, ale nerozumiem, prispevok pri narodeni dieta, a priplatok k prispevku som dostala.. ak myslis tych cca 830 eur...
tak na co ma narok, na ten co pse alusha? mozem to dostat aj spatne ked ma mala uz 5mesiacov?

gapa
5. feb 2010

tucniacik,
myslala som ten príspevok čo si pomínala, na starostlivosť o dieťa (to staršie, teda Natálku) od mesiaca, kedy už nepoberáš rodič.príspevok na staršie dieťa a nárok je až do mesiaca, kedy má mladšie dieťa 6týždnov.
Ak si nastupovala na MD 1.8.2009, tak od tohto mesiaca máš nárok na ten príspevok. a od konca tohto mesiaca ešte neuplynulo viac ako 6 mesiacov, t.j. nestratlia si nan nárok, ak stihneš podať žiadosť do konca februára.

Ak by bol ešte rok 2009 a v tomto roku zašla na UPSVar a dala žiadosť na príspevok na starostlivosť aj na mladšiu dceru, tak by si mala nárok na tento príspevok aj na nu. Od 1.1.2010 sa však v tomto zmenil zákon, tak predpokladám, že ak podáš žiadosť teraz, tak už nárok nemáš, aj ked ide o rok 2009. Ale to neviem iste.

o tomto príspevku je písané v téme o "záhadnom príspevku....

tothova5a
5. aug 2012

@gapa Ahoj, mam otazku. Moze moj manzel poberat rodicovsky prispevok na prvonarodene dieta(2roky) a ja mozem dostavat matersku na druhe dieta? Momentalne poberam RP ja, ale nastupujem na MD a napadlo ma, ze RP by sme dali prehodit na manzela a ja by som poberala matersku. Kazdy z nas ma trvaly pobyt v inom meste.

maznacik007
5. aug 2012

@tothova5a nie neda sa to ..... rodicovi neznikne narok na RP ak druhy rodic pobera materske a naopak.... to sa proste neda...

tothova5a
5. aug 2012

@maznacik007 skoda 😒 dakujem

zoyuska
13. aug 2012

baby z partizanskeho dosiel vam dnes rodicak?mate niektora dexiu?prima banku?