Po akom čase vyplácajú pôrodné?

katches69
9. sep 2022

Caute ako dlho trva nez vyplatia porodne? Viem ze dietatko sa musi dozit 28dni, ja som rodila 12.8. Ale 3tyzdne som bola v nemocnici takze len nedavno mi bola zaslana ziadost o porodne. Mala uz ma 28dni. Myslite ze mi to pride tento mesiac? Alebo az na dalsi? Dakujem za odpoved

dadustek8
9. sep 2022

@katches69 ja som rodila 16.8.a tiež mi ešte pôrodné neprišlo...ale viem ze už to fak nefunguje ze sa musí dieta dožiť 28dni a až potom ti to pošlú...lebo keď som pred 6rokmi rodila tak to tak ešte bolo ale to si musela aj od pediatra doniesť tlačivo ze je všetko v poriadku a ze sa dieťa dožilo ale teraz už netreba nič také dávať fakt eby som tiež chcela vedieť kedy to asi tak príde..ale známa jedna mi hovorila ze ona rodila v júni a prišlo jej to až v auguste 😊🤷‍♀️

adalmba
10. sep 2022

@katches69 ja som rodila 1.7 a ešte neprišlo

babetka22
10. sep 2022

Ja som rodila 2.7. a tiez mi este nic neprislo. Ked sme boli zobrat rodny list tak nam povedali, ze ak mi nic nepride do 3 mesiacov od porodu, mam volat soc. poistovnu.

3009
10. sep 2022

@katches69 to stále platí že dieťa sa musí dožiť 28 dní, ale údaje má zdr. poisť. aj ost. inšt. v systéme poprepájané a preto už netreba žiadne potvrdenie od pediatra nosiť.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
renie77
10. sep 2022

@katches69 od 1.4.22 sa prispevok pri narodeni dietata vyplaca ako proaktivna sluzba obcanovi, ziadost sa uz fyzicky nepodava. Udaje o kazdom narodenom dietati nabehnu automaticky do systemu. Nakolko vsak musi prebehnut overenie mnohych informacii, tak bohuzial niekedy tento proces trva dlhsie ako to bolo pri standardnom podani papierovej ziadosti. Najdlhsie sa caka asi na natecenie udajov z NCZI (detsky lekar, gynekolog). Bohuzial toto pracovnicky uradu ovplyvnit nevedia. Lehota na vyplatenie sa predlzila na 60 dni, i ked sa uz dozitie 28 dni dietata po zmene zakona nesleduje, standardne je porodne vyplatene fakt najskor po tych 2 mesiacoch.

zuzinabila
10. sep 2022

@babetka22 preco volat soc.poistovnu ked prispevok pri narodeni dietata(nevola sa to porodne) vyplaca UPSVaR?

lilly7913
10. sep 2022

Ahoj, ja som rodila 9.6. A dlho mi príspevok nechodil, volal som na upsvar a povedali ze nemajú potvrdenie od gynekológa, tak mi poštou poslali papier, ktorý som musela dat gynekológovi potvrdiť a zaniesť to na upsvar, teraz čakám na peniaze.

babetka22
10. sep 2022

@zuzinabila dakujem za upozornenie. Myslela som, ze to riesi socialna poistovna.

dejna_
10. sep 2022

@katches69 ja som rodila 14.6. a v júli som dostala pôrodné a nemusela som posielat.žiadne papiere išlo to automaticky, len mi zrazu nabehli peniaze.