PN pri prechode z materskej na rodičovskú

lowelqa2
10. aug 2021

Ahojte, áno viem je tu kopa diskusií na túto tému ale žiadna aktuálna. Potrebovala by som poradiť či je možnosť ísť na PN. PP mi stále prvá. Momentálne som na materskej s mladším synom predtým som bola na materskej a rodičovskej s dcérkou. Materská mi končí 28.8. a potrebujem nastúpiť na PN. Aké sú možnosti? Musím si obnoviť nemocenské pár dňami dovolenky alebo mi bude trvať 7 dní ochranná lehota a počas nej môžem nastúpiť na PN. V roku 2020 som si navyšovala materskú čerpaním 3 dní (28.12-31.12.)dovolenky a vyšlo mi to tak že 1.1.2021 som bola kvázi zamestnaná keďže tam bol sviatok pretože na materskú som nastúpila 2.1.2021. Z čoho mi bude vlastne vyrátaná PN? Ďakujem za každú radu

majusqa77
10. aug 2021

ol 7 dni

lowelqa2
autor
10. aug 2021

@majusqa77 krátka jednoduchá odpoveď, ďakujem 😀 viete mi prosím ešte poradiť z čoho by mi teda mala byť vyrátaná PN? Obávam sa že by mi to tých pár dní dovolenky čerpaních minulý rok mohlo úplne pokaziť a budem dostávať pár "šupiek"

lilinka88
10. aug 2021

@lowelqa2 čiže teraz si v PP alebo ti už skončil? Končí ti materská alebo rodičovská?

lowelqa2
autor
10. aug 2021

@lilinka88 PP mi normálne trvá. Teraz som na materskej ktorá mi končí 27.8. a 28.8. nastupujem na rodičák

lilinka88
10. aug 2021

V prvom rade je ochranná lehota po ukončení PP. Tebe trvá, čiže žiadna ochranná lehota nie je. Neviem ako to je čo sa rodičaku týka, či môžeš súbežne s ním poberať PN. Pokiaľ by si na ňu šla, poistenie sa ti obnoví automaticky tým,že zamestnávateľovi oznámia,že nenastupujes na RD,ale ideš na PN a tá sa ti bude počítať z roku 2020

majusqa77
10. aug 2021

@lilinka88 v prvom rade je po md ochranna lehota 7 dni, pocas ktorej ak nastupi na PN, tak od prveho dna bude PN platit soc.poi

lowelqa2
autor
10. aug 2021

@lilinka88 tak ako píše @majusqa77, ochranná lehota po ukončení materskej je, tým som si istá. Nie som a i prvá ani posledná ktorá pôjde hneď po ukončení materskej na PNku a tým pádom sa vypláca aj PN aj rodičovský

gabika108
3. apr 2022

@lowelqa2 dobrý večer mozte mi poradit tiez sa chystam na PN po MD len neviem ako treba PN poslat zamestnávateľovi alebo SP a zamestnávateľa treba oznamit ze nastupujem na PN? Ďakujem

gabika108
16. apr 2022

@majusqa77 kam treba zaniest PN do SP alebo zamestnavatel?

iv007
16. apr 2022

@gabika108 v 1.rade musis na par dni nastupit do roboty alebo cerpat dovolenku aby si mala aktivne nemocenske poistenie.Potom sa teda daj vypisat ale prvych 10 dni plati zamestnavatel az potom SP.Samozrejme treba dodrziavat rezim a vychadzky lebo sa na to mozu pozerat aj ako na ucelove poberanie..

lilinka88
17. apr 2022

@iv007 predpokladám,že ona chce ísť na PN hneď z MD v ochrannej lehote,v tom prípade vôbec nie je nutné žiadne čerpanie dovolenky a pod, ide v ochrannej lehote po prerušení NP.
A liečebný režim treba dodržiavať vždy, bez ohľadu či je podozrenie na zneužívanie sociálneho systému.

gabika108
17. apr 2022

@lilinka88 to mi je jasne len komu odniest PN

nikol1316
3. jan 2023

@iv007 prosim vas ak by som isla na pn v ochrannej lehote tych 7 dni ako dlho mi bude vyplacana PN po materskej?..ak budem marodovat mesiac tak mi zaplatia za mesiac alebo len za tych 7 dni?..dakujem

iv007
3. jan 2023

@nikol1316 o dlzke PN rozhoduje lekar podla zdravotneho stavu.Platena moze byt maximalne 52 tyzdnov teda rok