Platnosť ochrannej lehoty a nástup na ďalšiu rodičovskú

luptakovab
19. apr 2021

Prosím vás poraďte mi, som zamestnaná ale momentálne prechádzam z materskej na rodičovský príspevok, otehotnela som, mala má 7 mesiac. Pracovnú zmluvu mam na zástup, kým sa kolegyňa nevráti, budem mať pri druhom dieťati nárok na materskú, ak napr. pred letom mi dajú výpoveď? Bude to reťazový pôrod? Bude mi platiť ochranná lehota? Treba ďalšie tehotenstvo oznámiť zamestnávateľovi? Ďakujem

petamich
19. apr 2021

@luptakovab takto ak mas zmluvu na dobu urcitu, tak zmluva ti expiruje bez ohladu na to ci tehotna si alebo nie si, ak mas zmluvu na dobu neurcitu a oznamis dalsie tehotenstvo, si automaticky v ochrannej lehote a zamestnavatel ta nemoze prepustit, ak plati A, tak ochranna lehota je 8 mesiacov od zaniku NP, co u teba bude platit a v tom pripade to bude retazovy porod (kedze druhe dieta sa narodi do 3 rokov prveho) a budes mat aj narok na matersku (kedze NP 270 dni mas zrejme splnene, ked mas narok na matersku s prvym a zaroven budes v ochrannej lehote)

neviem dokedy mas tuto zmluvu ale ja by som tehotenstvo oznamila, tym padom ta nemozu napr. vyhodit skor ako ti uplynie doba, na ktoru bola zmluva uzatvorena

luptakovab
autor
19. apr 2021

@petamich zmluvu nemám na presný dátum, keď učiteľka nahlási, čo som za ňu bola, že sa vráti, tak od jej nástupu končím.... Ja predpokladám, že to bude bud pred letom alebo od 1.9.

alenah31
19. apr 2021

@luptakovab ano-otehotnela si pocas PP cize aj keby nastupila do prace zajtra a ty tam koncis-si v OL. Ano-pojde o retazovu matersku, druha nemoze byt nizsia ako prva. A splnas aj podmienku na novu davku -tehotenske (od ukon. 13 tt). Ano, oznam to zamestnavatelovi-minimalne zo slusnosti, si na RD, pre teba sa v praci nic nemeni @petamich ona pise, ze jej PP trva do navratu povodnej zamestnankyne-cize ak ta nastupi zajtra jej automaticky konci PP. Takto byt zamestnana je o nicom- horsie ako doba urcita-vtedy aspon vies na com si🙄

luptakovab
autor
19. apr 2021

@alenah31 ďakujem, lebo ja som v týchto úradných veciach bezradna, musím ešte ísť k lekárke a tak, keď to oficiálne potvrdí (zatiaľ mi to potvrdil len test), tak si vypýtam aj potvrdenie a oznámim to, nech som chránená. Takže bude opet nárok na materskú, v tomto som si istá nebola.

petamich
19. apr 2021

@alenah31 juj to som nepochopila, priznam sa, ze s takou formou som sa ani nestretla 🤦🏼‍♀️

luptakovab
autor
19. apr 2021

@petamich mam v zmluve presne menovite napísané za koho som zastupovala a presne ak sa dotyčná vráti ja končím

alenah31
19. apr 2021

@luptakovab ty si chranena uz tym, ze si na RD....aj ked to oznamis a ona nastupi-ty koncis. Ale neboj-mas narok aj na materske aj tehotenske.

luptakovab
autor
19. apr 2021

@alenah31 ďakujem za vysvetlenie 😉

petamich
19. apr 2021

@luptakovab jasne chapem, kazdopadne presne tak ako pise aj @alenah31 chranena uz si, bez ohladu na to ci oznamis alebo neoznamis a narok budes mat aj na materske aj tehotenske

luptakovab
autor
19. apr 2021

@petamich ďakujem 😉

alenah31
19. apr 2021

@petamich v skolstve je to bezne. A uz aj vo firmach. Je to o nicom. U nas sme to mali len raz....kocka nastupila ako zaskok pocas MD-RD, ratala s tym, ze tu bude aspon tie 3 roky a snad sa tam nieco uvolni kde sa potom uchyti na neurcito. A povodna zamestnankyna sa vratila hned ako jej skoncila materska-a ta nova sikovna, zrazu bez prace-vobec to necakala, ostatne ani my.

luptakovab
autor
19. apr 2021

@alenah31 ja som pôvodne mala zastupovať rok, nakoniec som bola rok a pol a šla som potom na materskú, keďže ja som aj plánovala, že po tom roku by som chcela ísť na materskú nakoľko sa mala vrátiť ale keďže sa rozbehla korona, tak si to učiteľka rozmyslela, no nakoniec museli hľadať náhradu ešte aj za mna

alenah31
19. apr 2021

@luptakovab jasne...hlavne ziadny stres....o nic neprides🙂 a prijemne tehulkovanie prajem.

luptakovab
autor
19. apr 2021

@alenah31 😉😘 ďakujem

petamich
19. apr 2021

@alenah31 znie to ako "zaujimava" forma ale chapem, ze lepsia nejaka robota ako ziadna a asi fakt dufa clovek v takomto pripade, ze ved osvedcim sa, nechaju si ma a nie vzdy je to tak