Oznamuje sa nástup na rodičovskú zdravotnej poisťovni?

zuzipap
1. aug 2016

...ahojte mamičky... chcela by som sa opytat, ci pri prechode z materskej na rodicovsku dovolenku mam povinnost nahlasit tuto skutocnost aj zdravotnej poistovni... a ak ano, akym sposobom, treba nejake tlacivo alebo potvrdenie? nasla som na nete, ze je potrebne to oznamit, ale to bol starsi clanok z 2012, tak len ci sa nieco nezmenilo za tu dobu... dakujem... 🙂

liz_lemon
1. aug 2016

nie, nič neoznamujes

siska53
1. aug 2016

@zuzipap ak si zamestana,tak to nahlasujes zamestnavatelovi a tu povinnost nahlasit ta na zdravotku ma on.

zuzipap
autor
1. aug 2016

@siska53 ...som zamestnana a uz som oznamila... tak sa opytam... 🙂 dakujem pekne... 🙂

gapa
2. aug 2016

@zuzipap zamestnávatel už nemá povinnosť cca od r.2011 ak si dobre pamätám (k zákonu bol vtedy nejaký výklad či také dačo z Úradu na dohlad nad zdr.starostlivostou), nahlasovať poberanie rodič.príspevku, lebo on ani o tom nemá priamu informáciu. On na zdr.positovnu nenahlasuje čerpanie RD (v čom by problém nebol) ale nahlasuje poberanie RP, a o tom doklad od mamičky ani nemá = nemá overené, či ho mamička poberá. Aj ked to väčšina mzdárok automaticky nahlasuje, mamička by si to mala radšej overiť, či je to nahlásené. Ak to mzdárka nenahlásila, vyžiadať si z upsvar doklad odkedy poberá RP a zájsť na zdr. poistovnu a pri ukončení poberania to isté, z upsvar doklad dokedy poberala a odhlásiť a to aj keby medzitým pracovala počas poberania RP. Momentálne môže byť mamička súbežne zdravotne poistená štátom a aj ako zamestnanec (čo pri dôchodkovom poistení v soc.poistovni možné nie je)

zuzipap
autor
4. aug 2016

@gapa ...dakujem velmi pekne za radu, ja si to potom pre istotu este raz u mzdarky preverim... 🙂 dakujem... 🙂