Ovplyvňuje maródka výšku materskej?

lucylucy1
2. dec 2013

Ahojte buduce maminy, naviete mi poradit, ci pn - ka ovplyvni vysku materskej davky? som teraz 4. mesiac, na matersku mam oficialna nastupit v apríilo, avsak kvoli problemom v praci vyzera, ze budem od tohoto mesiaca pn, mozno az do konca tehotenstva. z akeho obdobia sa pocita vyska materskej? prip. mate niketo taketo skusenosti? dakujem 🙂

livia1
2. dec 2013

Ahoj, materská sa ti bude rátať z hrubej mzdy 65% z tohto roku, tiež nastupujem na meterskú 17.4.2014. moja teta robí na soc. poisťovni tak mi to zisťovala. Ja som doma od 8.9.2013. v podstate ako nezamestnaná, ale poberám na mladšieho syna predlženú materskú. Tých 65% mi budu rátať za 8 mesiacov čo som pracovala v tomto roku, čiže u teba to bude za 11 mesiacov.

livia1
2. dec 2013

@lucylucy1 Pn vôbec nemá vplyv na materskú, ráta sa to iba z toho čo si odpracovala. Z hrubej mzdy.

lucylucy1
autor
2. dec 2013

super, dakujem pekne 🙂

livia1
2. dec 2013

A kedy že máš termín?

lucylucy1
autor
2. dec 2013

25.5. chcela som to v robote vydrzat aspon do konca roka ale zrejme to nepojde...tak som hladala nifo ohladom materskej, kade tade, a vsade som nasla cosi ine...

lucylucy1
autor
2. dec 2013

@lucylucy1 ale teda, ak je to takto, mohlo by to byt celkom fajn 🙂

livia1
2. dec 2013

@lucylucy1 A pracovala si celý rok? Resp. od januára?

lucylucy1
autor
2. dec 2013

Pracovala, na jednom mieste od juna 2011, od januara cely rokbbez choroby, az po november, kedy som bola 10 dni pn.

gapa
2. dec 2013

@livia1 nedá mi toto nenapísať: tebe predpokladám trvá prac.pomer ( lebo neviem ako to myslíš, čo píšeš, akoby si bola nezamestnaná. Možno kvôli prerušenému poistenia? v soc.aj zdr.poistovni), lebo ak by ti skončil pp 8.9.2013, tak by bolo rozhod. obdobie rok 2012, nie 2013

gapa
2. dec 2013

@lucylucy1
Sú určité prípady, ak pn môže spôsobiť minimálnu matesrkú. Ale, ak od vzniku pracpomeru ti trvalo nemoc.poistenie aspon 90dní bez pn, očr a v rozhodujúcom období (u teba rok 2013, ak trval pp celý tento rok a ak je nástup na md počas trvania pp v roku 2014) máš vym.základ, tak pn nemá podstatný vplyv na materské.

livia1
2. dec 2013

@gapa Mne skončil pracovný pomer 8.9.2013, ale od synovým troch rokov poberám predlžený rodičak, takže mne ked skončila zmluva v robote tak som sa nešla nahlásiť na urad práce ako nezamestnaná, ale pokračujem v materskej. Mne skončil prac pomer tento rok a kedže nastupujem na matersku v roku 2014 tak rozhodujúce obdobie je rok 2013

livia1
2. dec 2013

@gapa Materskú mi budu rátať z hrubej mzdy za tento rok

gapa
2. dec 2013

@livia1 podla mna ti dali zlé inoformácie (tiež sa mi to stalo viackrát a to aj ked známa mi dala kontakt na vedúcu nem.oddelenia), jedine teda, že ti prac.pomer začal v r.2013, tak to tak môže byť. Ak ti ale prac.pomer začal pred 1.1.2013, tak tvoje rozhod. obdobie nebude rok 2013. Ešte predpokladám pred ukončením prac.pomeru si riadne pracovala alebo aspon čerpala riadnu dovolenku a nie tak, že ti skončil prac.pomer počas RD, to je tiež podstatné, lebo by ti ani nárok na materské nemusel vzniknúť.

livia1
2. dec 2013

@gapa ja som pracovala od 9.9.2011 do 8.9.2013. Mne vlastne nepredlzili zmluvu po 2rokoch. A narok na materske na stastie mam. Lebo som este v ochrannej lehote. Od skoncenia prac. pomeru do 8 mesiacou musim nastupit na matersku inak by som nemala na nu narok. Na stastie som to stihla. rozdiel troch tyzdnou

gapa
2. dec 2013

@livia1 ale si neodpovedala, lebo ochranná lehota vzniká len ak zanikne nem.poistenie v čase tehotenstva. Ak by si ale čerpala rodič.dovolenku, tak ti netrvá nem.poistenie, nem.poistenie ti zaniklo dnom pred nástupom na Rd, tj. neplynula by ti žiadna ochranná lehota, lebo tam nejde o to, kedy ti zanikol prac.pomer, ale kedy ti zaniklo nem.poistenie a tam je viac údajov treba o tom čerpaní rodič.dovolenky...

livia1
2. dec 2013

@gapa Mne nemocenské poistanie nezaniklo, mne stale trvá, ked som bola zamestnaná tak mi to platil zamestnavatel ale teraz ked som na rodič. príspevku tak mi to platí štát, mám to obehané po uradoch, viem že na matersku nárok mám.

gapa
4. dec 2013

@livia1 nebudem na teba tlačiť, snád to máš v poriadku, aj ked by som si to dobre radšej overila nie u osob, ktoré s tým vôbec nerobia. A len tolko, že teraz ti nem. poistenie a ani napr. poistenie v nezam. netrvá a ani toto obdobie sa neráta do doby jej trvania, ak prac.pomer netrvá. Štát platí len zdr.a dôchodkové poistenie, nikdy nie nemocenské, len sa niekdedy doba počíta, akoby trvalo, ale nie je to obdobie poberania RP, ked nečerpáš RD (tá trvá len počas trvania prac.poemru) a ukončenie pp počas RD je dosť nie priaznivé pre nárok na materské, ale už mlčím.

oliverka
4. dec 2013

@livia1 Nechcem ti radiť, ale ver mi, že @gapa vie veľmi dobre, čo ti píše... Daj si poradiť a ešte raz si to poriadne over, lebo sa môže stať, že budeš veľmi nemilo prekvapená... ☹

livia1
5. dec 2013

@gapa chces akoze povedat ze matersku mi budu ratat z prijmu za rok 2012? To by vobec ale potom nebolo zle lebo ten rok som odrobila cely. Na rozdiel od roku 2013.

gapa
5. dec 2013

@livia1 vlastne aj to, ale hlavne o tú ochrannú lehotu, či ti ozaj plynie. Jednoznačne nepíšeš, dokedy si čerpala rodič.dovolenku v zamestnaní, dokedy si pracovala, príp. čerpala dovolenku, to je podstatné. Rodičovskou dovolenkou nemyslím poberanie rodič.príspevku ale ospravedlnené volno v práci po ukončení poberania materského zo soc.poistovne.

livia1
6. dec 2013

@gapa prosim ta mna uz neries. bola tu polozena uplne ina otazka na ktoru som odpovedala. Ja to mam vsetko zistene pracovnickami na soc. poistovni. Som nemocenski aj neviem ako poistena. Mam narok na metersku pretoze nastupim na nu skor sko skonci 8 mesacna ochranna lehota od skoncenie pracovneho pomeru. To ci poberam alebo nepoberam predlzeny rodicak na syna s tym nic nema. Pretoze sim 2roky prscovala cize zamestnavatel za mna odvadzal vsetky odvody.

gapa
8. dec 2013

@livia1 ok, ak si pracovala a nečepala RD, ochr. lehota plynie. Aj mi iná súvislosť napadá, nie s materskou, ale teda nebudem to riešiť. 🤐