Otehotnenie počas predĺženej rodičovskej

mimik07
11. jan 2016

Prosim o skusenosti. Konci mi rodicovska dovolenka 16.1. Chcela by som si predlzit do 6 rokov. Ale mam otazku. Ak pocas predlzenej neplatenej otehotniem, ked porodim, mam znova narok na platenu alebo ma "vybavia" tym, ze sak uz na rodicovskej som a nic dostavat nebudem? Dakujem za rady.

vydrnik
11. jan 2016

@mimik07 predlzi ti len zo zrav.dovodov dietata,mala by si poberat rodicak len na druhe dieta plus pridavky na dve deti,a ak sa dieta dozije 28 dni dostanes porodne,

mimik07
autor
11. jan 2016

Ale ja myslim neplatenu a tu predlzia. Len ma zaujima ine, co som sa pytala

vydrnik
11. jan 2016

Dobre,mozno sa ti ozvu ozvu zienky co poradia,alebo skus nieco vygoglit,alebo sa informovat na UPSVR

bonaqa2013
11. jan 2016

ak otehotnieš počas RD, pôjdeš znova na MD....

gapa
12. jan 2016

@mimik07 podla toho, ako to teraz vysvetlujú a aj zopár takých prípadov tu bolo, tak tým, že požiadaš o materské a MD počas čerpania neplateného volna na starostlivost o dieťa po dovršení 3rokov (tzv. neplatená RD), tak nástupom na MD ti vznikne nem.poistenie zamestnanca (myslím istejšie je 6týž. pred termínom, neviem, či aj 8týž, by som asi nedávala radšej). Takže podmienku trvania nem.poistenia v den nástupu na md by si mala splnenú 6týž pred termínom. POZOR ale na to, aby si mala splnanú aj podmienku mať ASPON 270DNí NEM.POISTENIA V OBDOBí 2ROKY PRED PôRODOM. Dni čerpania rodič.dovolenky počas trvania pp sa do toho rátajú, ale už sa nerátajú dni čerpania neplateného volna po RD!!! a aby si splnila podmienku, tak ak travalo nem.poistenie 270dní vkuse, tak bez poistenia počas neplat.volna môžeš byť najviac 460kalend.dní. Potom by si už nanovo potrebovala získať 270dní poistenia. (lebo ak sa skúma obdobie 2roky pred skutočným pôrodom, tj. 2roky=2x365dní=730 a potrebuješ 270dní poistenie, tak bez poistenia je 730-270=460dní, aj ked v prípade, že je v tomto období 29.2.= prestupného roku ešte 1den rezerva).
Môžeš sa informovať príp. cez stránku sociálnej poistovne písomne a ich poradnu-formulár (upsvar rieši iné dávky, nie materské)