Otehotnenie počas poberania podpory a nárok na materskú

elje
2. máj 2013

Ahojte.
viete mi niektora poradit ako je to v takomto pripade? Zvazujem dat vypoved v praci. U toho isteho zamestnavatela som zamestnana min.2 roky, teda splnam podmienky aby som dostala podporu v nezamestnanosti na 6 mesiacov. Snazime sa o babatko, a tak by ma zaujimalo co by sa stalo ak by som otehotnela pocas poberania podpory? Mala by som narok na matersku? A z coho by sa materska pocitala? Dakujem za vsetky odpovede.

vlada2401
2. máj 2013

Ja keď som si tieto veci zisťovala, tak som to pochopila tak, že ak daš vypoveď a budes na podpore tak nemas narok na matersku, jedine ak by si otehotnela este predtym, než by si dala vypoveď vtedy by si mala byt v ochranej lehote a mala by si mat na nu narok. Inak mas narok len na rodičovský príspevok t.j. 199, 60 eur. Najlepšie by bolo ak by si isla zo zamestnania na matersku. Materská sa ti ráta 65 % z hrubej mzdy a musís byt poistená resp. zamestnaná min. 270 dní z dvoch rokov, to ty splnas 🙂 Neviem či som ti dostatočne poradila, ked tak sa skus este popytat na SP 🙂 alebo nam sem prispeju ešte nejake maminy a sa dalej poucime 🙂

gapa
3. máj 2013

@elje
je tvoja hrubá mzda vyššia ako minimum?

elje
autor
3. máj 2013

@gapa Ano, viac ako minimum 🙂

gapa
3. máj 2013

@elje
prepáč, som napísala dosť podrobnú dlhú odpoved a som si tukla a vymazala. som naštvana, no nemám čas to znovu písať, tak aspon tolkoto, aj ked to nebude také podrobné a presné, ako som písala.
Nárok na materské
- dá sa z dnp získať 255eur materskú (ak nástup na md bude cca do 460dní od ukončenia prac.pomeru) alebo ak chceš vyššiu materskú z dnp, tak sa musíš prihlásiť na dobr.poistenie-balík do 8tt, zvolíš si vyšší vym.základ a na md nastúpiť až po!!! uplyvnutí 26týž. dnp, no najneskôr 6týž pred termínom, čo napíše lekár do žiadosti o materské
- alebo ak si nájdeš nového, "iného"!! zamestnávatela (stačí na dovodu, ale musí byť s "pravidelným" príjmom, len vtedy vzniká nem.poistenie, ktoré je podstatné) a ak máš v predchádzajúcom kal. roku, ktorý predchádza nástupu na md (nástup na md 6týž. pred termnom) aspon 90dní "platenia" nem.poistenia (MD, rd, pn, očr, nepl. volno sa nerátajú do toho) u tohoto prvého zamestnávatela, tak sa bude rátať materské z tohoto vym.základu. Teda napr. ak je termín 11.2.2014, tak je nástup na md 31.12.2013 a materské by sa rátalo z vym.základu v r.2012, ak je tam platených aspon 90dní, ale nie u posledného zamestnávatela (kde bola dohoda). Ak je termín 12.2.2014, nástup na md 1.1.2014, tak sa berie vym.základ z r.2013, ak (podmienka platí ta istá ako v prvom prípade)

elje
autor
7. máj 2013

@gapa Dakujem krasne za vycerpavajucu odpoved, uz sa v tom zacinam orientovat, uz mi chyba len otehotniet a mozme ist na to 😉

gapa
8. máj 2013

@elje
tak nech sa vydarí, poznám aj z mojej skúsenosti viacnásobnej 🙂 treba potom to overiť, zákony sa stále menia a samozrejme musíš tiež splnať aspon 270dní nem.poistenia v období dva roky pred pôrodom.

vlada2401
9. máj 2013

@gapa Možem aj ja jednu otázku, vystvetlim to ale laicky bo neviem v týchto zákonoch moc ohladne materskej dovolenky a toho všetkého chodit . Môj prípad je taký, že som nezamestnaná od 1. 7. 2O12 teda som odvtedy evidovaná na úrade práce dovtedy som bola zamestnaná vkuse pat rokov, V roku 2012 od novembra do decembra som bola zamestnaná na dohodu. Od januára už ale nie som, nakolko poberám príspevok na bývanie ale to s tým asi moc nesúvisi to len pre info. Chcem sa teda opýtat na materskú dovolenku nastupujem pravdepodobne niekedy koncom jula nakolko termin porodu mam 13. septembra. Kedže nie som zamestnaná ani dobrovolne nemocensky poistená nemám nárok na matersku dovolenku. Jediné čo som zistila aspon mi bolo povedané je že ked sa pred nástupom na matersku aspon na mesiac zamestnám tak budem mat na nu nárok nakolko budem nemocenky poistená a kedže budem zamestnaná menej ako 90 dní tak sa mi bude rátat materská z predchádzajuceho zamestnania z r. 2012 ak by som bola zamestná však vyše ako 90 dní tak by sa mi rátala z toho sucasneho zamestnania? Neviem teda ci som to správne pochopila preto potrebujem radu 🙂 a ešte čo sa týka toho doplnkoveho nemocenského poistenia dalo sa aj s tym niečo robiť prosím ta v mojom prípade?Pytam sa len pre info lebo v mojom prípade to nie uz asi nie je aktuálne, len aby som vedela poprosím vysvetlit jak pre deb..nakolko mam pocit že odkedy som tehula tak mi to total nemysli a nejak týmto veciam nechápem a fakt nemám nikoho kto by mi to nejak laicky vysvetlil. Vopred ďakujem za odpoveď

vlada2401
9. máj 2013

A ešte jedna otázočka ak možem kamarátka je tiež v druhom stave pred nedávnom sa to dozvedela cca mesiac, pracuje na TPP ma ale nizky prijem dalo by sa v jej prípade niečo robiť aby mala vyzšiu matersku?

gapa
9. máj 2013

@vlada2401
v obd.1-6/2012 si nečerpala dlhodobo pn a aký si mala vz? (či dobrý a či minimum?)

vlada2401
9. máj 2013

nie nečerpala ani jeden den a vymeriavací základ som mala pomerne dobrý - slušný

vlada2401
9. máj 2013

@gapa nie nečerpala ani jeden den a vymeriavací základ som mala pomerne dobrý - slušný

gapa
10. máj 2013

@vlada2401
pýtala som sa z dôvodu, že som riešila niečo velmi podobné, no nakoniec vysvitlo, že pracovala za min. mzdu, čo menilo dosť situáciu.
ak máš termín 13.9.2013, tak 270dní máš v poriadku, lebo cca v 13.9.2011-12.9.2013 (aj ked sa berie skutočný den pôrodu) máš istotne aspon 270dní nem.poistenia v obd. 9/2011-6/2012. Chýba ti ale trvajúce nem.poistenie alebo byť v tzv. ochrannej lehote.
Takže podstatné je získať aspon 1den trvajúceho nem.poistenia v období do nástupu na md (najneskôr 6týž pred termínom). To získaš:
1. novým pracovným pomerom
2. dohodou s pravidelným príjmom (ak je pravidelný príjem, vzniká aj nem.poistenie, ak by pravidelný príjem nebol, tak nevzniká nem.poistenie, tak ti to nepomôže)
3. dobrovolným nem.poistením (no to by vznikol nárok na materské len z minima, teda z vz 393eur, teda materské cca 255eur na mesiac)

v prípade 1.a 2. ako si písala je podstatné či trvá toto poistenie (dni PN, očr sa do toho nerátajú) aspon 90dní.
a) ak trvá, tak sa materské ráta z tohto nového nem.poistenia, ako si písala
b) ak netrvá, tak sa ráta matesrké z vym.základu z predchádz. kalend. roku k roku nástupu na md u iného zamestnávaela ako je ten posledný (tj. nesmie to byť dohoda ani prac.pomer u toho istého zamestnávatela ako v r.2012, inak by to bolo z minima)

Ak ti nem.poistenie BUDE TRVAť v den nástupu na md (v období 6-8týž, pred termínom, čo lekár napíše v žiadosti o materské), tak sa môžeš rozhodnúť nastúpiť na md ktorýkolvek den v období 2týž. (6-8týž. pred termínom). Ak nemocenské poistenie NEBODE TRVAť v den nástupu na md, teda ide o uplatnenie nároku na materské v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia, tak treba na md nastúpiť PRESNE 6Týž pred termínom, pri ptp 13.9.2013 mi to vychádza na 2.8.2013 (skontroluj)

po pôrode nezabudni si podať prihlášku na dôch.poistenie štátom do 45dní a urobiť si kopiu a nechať potvrdiť prevzatie soc.poistovnou (amyslieť do budúcna na to, že sama sa musíš aj odhlásiť z tohoto)

vlada2401
10. máj 2013

@gapa tu prihlášku do dochod.poistenia štátom do 45 dní si ja podávam iba v prípade že by som nebola nemocenky poisená?ak ano tak by to mal zamestnávateľ ? 🙂 to len pre info. Inak ďakujem veľmi pekne za obsiahlu odpoveď potvrdila si mi to čo som si myslela , takže si zlatá ešte raz ďakujem 🙂

gapa
10. máj 2013

@vlada2401
ak ti bude trvať prac.pomer aj počas celej doby poberania materskkého, tak prihláška sa nedáva do 45dní od pôrodu (lebo počas čerpania md a poberania materského) si stále dôch.poistená ako zamestnanec a nemôžeš byť oboje. Treba dať potom prihlášku najneskôr v den po ukončení MD (zamestnávatel potom nahlási nástup na RD a prerušenie=akoby ukončenie poistenia zamestnanca), táto prihláška sa potom nedá podať ani den spätne, preto najneskôr v 1den Rd.

ak ti nebude trvať nem.poistenie zamestnanca, tak ako som písala, resp. najneskôr v den po ukončení pp (ak pp skončí počas md. Dnom po ukončení prac.pomeru totiž už nečerpáš MD, len poberáš materskké. Bo md čerpá len zamestnanec).
tie kopie a potvrdenie o prevzatí sú v tomto prípade ešte podstatnejšie, ak by boli v budúcnosti problémy, inak to nemáš ako dosvečiť, že si to podala a uviedla také dátumy.

vlada2401
10. máj 2013

@gapa Pochopila som ďakujem 🙂 a ešte posledná otázočka viem, že zákony sa stále menia aj sa meniť budu počas mojej rodičovskej dovolenky, ale ako je to napr. teraz ked si na rodičovskej dovolenke, ale si stále nemocenky poistená resp. zamestnaná a čakáš druhe dieťa tak z čoho sa ti ráta 2.materská máš na nu vobec nárok?A co v prípade že by som už nebola nemocensky poistená resp.zamestnaná. To suvisi potom s dnp a keby som nechcela mať len tu matersku 255 eur ale chcela by som ju mať vačšiu aké su podmienky musela by som sa zas kdesi zamestnať a odpracovat tam min. 270 dní a potom rozmýšlať nad druhou materskou?Pytam sa len hypoteticky bo viem ze sa toho este vela pomeni len aby som mala ako taky prehlad, kedže vidim, že sa v tom dobre vyznas 🙂

gapa
10. máj 2013

@vlada2401
vela otázok, vela kombinácii. Ak ti ale trvá prac.pomer a ideš z jednej rd na druhú md, tak sa ráta materské z vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md (teda z tzv. pravdepodobného vymzákladu, teda obvykle mzdy najmenej podla prac.zmluvy) ale to za predpokladu, že tento prac.pomer trvá aspon celý kalend.rok pred nástupom na druhú md, inak aj iné veci sú dôležité.

vlada2401
10. máj 2013

prepac že som to tak zhrnula tak tomuto moc nechapem. čize by sa mi rátala už z VZ nového zamestnávatela, teda resp. tohto sucasneho? a nie u zamestnavatela z r. 2012 ako sa mi bude teraz rátat čiže príklad keby ja sa teraz zamestnám napr, na mesiac táto sučasná materská sa mi ráta z r. 2012 ako sme za bavili, na materskej budem 34 týzdnov potom budem na rodičovskej dovolenke dajme tomu rok a otehotniem tak sa mi bude rátat materská z VZ sucasného zamestnávatela tam kde som mala mzdu jeden mesiac?

kajgerda
30. okt 2013

@gapa ahoj Gapa, zda sa mi ze sa tejto teme rozumies, chcela by som ta poprosit o radu, uz som sa skusala pytat pred chvilou do ineho fora, tak len v skratke; cakam druhe dieta narodi sa po 2 rokoch od prveho, pocas materskej mi skoncila zmluva a pracujem len na dohodu takze nemam nemocenske aktualne, ale podmienky 270 dni splnam vdaka predchadzajucemu zamestnaniu a ochrannej lehote ale materska mi nevychadza. povedali mi ze ak by ma niekto zamestnal este teraz este s nemocenskym poistenim, dala by sa mi materska vyratat. Neviem vsak kolko by som musela byt zamestnana, pocuala som o pripadoch kedy zeny boli pred porodom zamestnane tyzden a ratala som im materska z toho platu, vedela by si mi to potvrdit alebo poradit ako si zabezpecit matersku? vedela by som sa este zamestnat. velka vdaka

mita13
31. okt 2013

@gapa ahoj. To co som si precitala vyssie o naroku na matersku rozumiem dobre a mozem potvrdit ze je to tak lebo som si to zistovala na socialke. Ja som prave takyto pripad ze poslednych 15 rokov som vkuse pracovala az do 16 januara tohto roku. Potom som poberala podporu 6 mesiacov nakolko mi v januari skoncila zmluva na dobu urcitu. V marci som otehotnela v ochrannej lehote som uz nebola ale poradili mi ze aby mi vznikol narok na matersku na ktoru nastupujem v novembri 2013 musim sa v tomto roku zamestnat u noveho zamestnavatela. Ak to bude na menej ako 90 dni pred nastupom na matersku bude sa mi ratat materska z minuleho roku. Moj pripad je taky ze ja som sa na mesiac zamestnala v auguste tohto roku a od septembra do oktobra som na PN. To znamena ze PN sa nerata do odpracovanych dni teda sa mi bude ratat materska z minuleho roku lebo v tomto roku mam odpracovane u noveho zamestnavatela len 31 dni? Dobre tomu rozumiem? Kedze som dva mesiace na PN a nemocenske za mna plati stat podmienku na narok na matersku mam teda splnenu vsak? Ide mi o to aby sa mi ratala materska z prijmu z minuleho roku.

dena1973
31. okt 2013

@mita13 Dobre si to pochopila, ak nemáš u terajšieho zamestnávateľa odprac. 90 dní (čo nemáš, lebo si na PN a PN sa do toho neráta), materské sa ti bude počítať z roku 2012, kedže si bola v r. 2012 nemocensky poistená viac ako 90 dní.

gapa
31. okt 2013

@mita13
súhlasím s dena

milluska
8. máj 2015

@gapa ahoj, ty si uz taky moj vecny poradca tak ta zase idem skusit pootravovat a poprosit o radu ak mozem 😝
Vyzera to tak, ze som tehotna, uplne neplanovane, v sept som mala nastupit do novej prace. Momentalne som na podpore od 3.1, dovtedy som bola riadne zamestnana
Od 12/11 do 3.1 som poberala md a potom rp. Predpokladam ze nemam nárok na matersku vsak? Da sa nieco urobit aby mi.materska vznikla? DNP? Som este len koniec 5tt a PTP.by mal byť okolo 10.1.16. Dakujem

gapa
8. máj 2015

@milluska nerozumiem, odkedy dokedy trval pp a ako si ukočnila pp, dokedy rd a čerpala si riadnu dovolenku? po RD?

milluska
8. máj 2015

@gapa asi som to napisala ako hotentot, prepac 😝
Takze zamestnana som bol od roku 2006 do 3.1.2015, odkedy som na podpore
Materska bola december 2011-august 2012
Rodicovsky august 2012 -31.12.2014
1.-2.1..2015 -dva dni odrobene kvoli vyssej podpore
Dovolenku som asi cerpala kvazi tie dva dni v januari, ostatnu mi zamestnavatel preplatil...

gapa
9. máj 2015

@milluska tj. ochranná lehota zo zamestnania tineplynie, ak si cca v 5tt., ak si mala celý rok 2014 len rodičovskú dovolenku, nič iné!!!! (dovolenku, pn...) a 270dní poistenia 2roky pred pôrodom máš splnené, tak ti stačí, ak by ti len teraz alebo v tom septembri začal prac.pomer a môže skončiť po pár dnoch (stačí aspon ten 1), materské by sa ti malo rátať vzhladom na to, že nebude trvať 90dní s poistením z predchádzajúceho kal. roku a ak tam máš LEN rodič.dovolenku, tak by sa rátal z pravdep. vymzákladu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie za mesiac nástupu na MD, tj. 6týž.pred termínom bude asi november (príp. dec) a ktorý ti mzdárka/zamestnávatel v poslednej práci potvrdí. Tiež môžeš ísť na pn potom v ochr. lehote zo zamestnania.
-Dalšia možnosť platiť dobrov.dôch+nem.poistenie z vyššieho vym.základu do nástupu na MD, no to je 33,15% zo zvoleného vym.základu, čo je dosť. Ak ti uplynie aspon 26týž. od vzniku do nástupu na md, tak sa bude materské rátať z tohoto vymzákladu, z ktorého si platila.
-lebo pred nástuom na MD alebo teraz sa prihlásiť na dnp z minima na pár dní, zaplatiť v splatnosti a budeš v ochrannej lehote pre nárok na materské (nárok na nemocnské nemáš, nemáš dosť dní).
Iné mi nenapadá.
resp. ak by si odpracovala v novej práci bez pn, očr aspon 90kalend.dní (čo ale je asi na hrane, nerátala som, či by ti to vyšlo) tak by sa rátalo z vym.základu od vzniku pra.cpomeru do konca mesiaca pred mesiaco m nástupu na md.
(pozor, požiadať o materské v ochrannej lehote treba presne 6týž. pred termínom)

milluska
9. máj 2015

@gapa cize ak poziadam napr brata aby ma kvazi na jeden den zamestnal (je szco), poplatil mi odvody za mna, tak mam narok na matersku? Ako by sa rátal ten predpokk vz? Neviem ci ma oficialne niekto zamestn ako tehulu ☹

domenique5
12. máj 2015

ahoj @gapa, v prvom rade klobuk dole, ze sa v tomto tak vyznas a teda aj v roznych "nestandardnych" situaciach. Ja mam podobny problem a budem vdacna za radu.
Pracovala som na SK cca 3 roky do 31.5.2014. Termin porodu 10.12.2015. T.j. v obdobi dvoch rokov pred porodom sa mi zapocitava len 173dni platenia poistenia. Z toho vyplyva, ze ze potrebujem este 97 dni bud dobrovolne poistenie alebo sa zamestnat. V zamestnani do r 2014 som mala velmi dobry plat (1300€) a teda ak by som chcela, aby sa mi vymeriavaci plat pocital z tohto obdobia, tak si musim najst zamestnanie pred nastupom na MD (6t pred porodom) ale nesmie to byt dlhsie nez 90 dni (rata sa to pred nastupom na MD??).. neviem, ci som to spravne pochopila.. je mozne teda mat nejaky cas dobrovolne poistenie (minimalne) a potom nastupit do prace tesne pred (mame rodinnu firmu tak to nie je problem).. ovplyvni tych niekolko mesiacov ako dobrovolne poistena, ze sa zrusi vsetko co som odpracovala a odklepnu mi len minimalku? Este pre info.. od januara do aprila som bola evidovana na urade prace a poberala som davku v nezamestnanosti.. v aprili som odisla do zahranicia kvoli praci (tu som po par dnoch zistila ze som tehotna) na SK sa planujem vratit v polke augusta a chcela by som sa opat prihlasit na urad prace, kedze este stale mam narok na cca 2,5 mesiaca cerpat davky (pocas tohto obdobia by som si platila dobrovolne nemocenske a starobne poist. aby som dosiahla tych 270dni) a nasledne tesne pred terminom nastupu na MD by som nastupila do zamestnania... Bolo by to takto mozne? Vdaka 🙂

domenique5
12. máj 2015

este ma napadlo, ze v roku 2014 (jun) som si platila 10 dni dobrovolne poistenie z minimalneho vymeriavacieho zakladu.. tak neviem, ci aj toto nejak neovplyvni ten vypocet materskej..

gapa
12. máj 2015

@domenique5 rátajú sa ti dni nem.poistenia dva roky pred skutočným dnom pôrodu, aj ukončené, tj. aj dnp, a aj nem.poistenie v zahraničí, no treba k tomu doklad (E...). Na tvojom mieste napíšem aj priamo na soc.poistovnu, cez ich stránku. Podla mna, ak si mala dlhodobý pp do 31.5.2014 a máš aspon 90dní platené nem.poistenie z tohoto zamestnania v roku 2014!!!!!!! (tj. nebola si na RD či pn ku koncu prac.pomeru), splníš podmienku 270dní nem.poistenia (napr. aj vdaka dnp pred novým pp) a tvoj pp pred nástupom na md nebude trvať 90dní s platením nem.poistenia (dni pn, očr sa do toho nezarátajú) a nástup na md bude v roku 2015 (6týž pred termínom, resp. najskôr 8týž. pred, ak trvá nem.poistenie), tak a materské ráta z roku 2014, ak tam máš aspon 90dní platené nem. poistenie. Kedysi som myslela, že by ti zrátali zamestnanie +dnp a by sa vyrátal priemer na den z vym.základov, ale asi to berú len zo zamestnania. Ale práve preto by som napísala im, či ovplyvní tých 10dní platenia dnp v r.2014 tvoj vym.základ, ak si ešte najdeš prácu, pred pôrodom a nebude trvať 90dní ... . Teda dalo by sa aj bez dnp s novou prácou, ak by si bola pn. Ale ak chceš aj podporu, tak aj ako píšeš. No over si radšej ten spôsob výpočtu. Vznikom nem.poistenia zamestnanca sa ti skončí ochranná lehota z dnp (ktoré nemôže trvať počas prac.omeru).

domenique5
13. máj 2015

@gapa ahoj, dakujem pekne za odpoved.. uz som pisala na soc. poist. a ich odpoved bola asi taka, ze skopirovali text webstranky kde sa pise o DNP a vlastne aj to co dopisali pod ten text je len to co maju na strankach.. takze ich infocentrum nula bodov.. skusim im este raz odpisat pricom skonkretizujem moju otazku.. Inak teda v tom r. 2014 mam odpracovanych viac nez 90dni (a teda aj nem. poist.) + 10 dni DNP.. este mam alternativu sa zamestnat v rodinnej firme na viac nez 90 dni pred MD (platila by som odvody, aby mi vysla co najlepsia materska) a na urad prace by som sa hodila bud este pred nastupom na MD alebo po porode.. len neviem, ci sa nevylucuje poberanie materskej a poberanie davky v nezam. .. ale opat neviem, ci aby sa mi ratalo to posledne zamestnanie tak asi by som mala byt zamestnana pocas nastupu na MD.. a ta alternativa ist na PN, ako by to ovplyvnilo vysku materskej? Zaratavaju sa tieto dni do toho obdobia 270dni poistenia? prepac, len som z toho uplne jelen a snazim sa to co najlepsie pochopit a rozhodnut sa, co zvolit lebo cas sa krati a spatne sa to uz nebude dat riesit..