Otehotnela som na konci skúšobnej doby

ka_3_na
28. okt 2018

Otehotnela som na konci skusobnej doby a predtym som bola studentkou. Kedze ide o typ prace, pri ktorej neviem do kedy ju budem moct vykonavat neviem, ci sa mi podari odrobit 270 dni. Budem mat aj tak narok na matersku alebo nie? Myli ma cast o ochrannej lehote, ci je 270 dni aj tak podmienkou alebo nie.

lula313
28. okt 2018

@ka_3_na Ano, musis mat 270 dni platene nemocenské poistenie, inak nebudeš dostavať ziadnu matersku

ka_3_na
autor
28. okt 2018

Dakujem lula313 aj som si myslela.

ka_3_na
autor
28. okt 2018
evittam
28. okt 2018

@lula313 Nemusíš mat 270dni platene NP. Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat za posledne dva roky pred pôrodom 270dni NP.
@ka_3_na Kedy mas TP? Od kedy trva PP? Mas dobu určitú-do kedy, neurčitú?

ka_3_na
autor
28. okt 2018

@evittam ako som pisala, predtym som studovala takze ide o moje prve zamestnanie a teda musim mat 270 dni teda stihnut do porodu. Zmluvu mam na neurcito od zaciatku len s 3mesacnou skusobnou dobou no na jej konci som otehotnela. A vo vyssom stadiu tehotenstva neviem ci budem schopna pracovat.

evittam
28. okt 2018

@ka_3_na Ale od kedy pracuješ?! To si mam domysliet? Kedy cca TP?

evittam
28. okt 2018

@ka_3_na Povedzme,ze skúšobná doba skoncila 30.9., TP april 2019, podmienku naroku na MD splnis cca 27.3.2019, cize narok na MD budes mat v takomto prípade, kludne mozes ist na PN do nástupu na MD.

lula313
28. okt 2018

@evittam no veď píše, že bola študentkou a teda nikdy nerobila, preto je bezpredmetne spomínať dobu 2 rokov, keď je toto jej prvé zamestnanie.. a keďže otehotnela na konci skúšobnej, tak má odrobene možno slabé 4 mesiace a má uvedený tyzden tehotenstva aj v profile😉

@ka_3_na a čo je to za prácu? Mohla by si požiadať zamestnávateľa o preradenie na inu vhodnú prácu.

evittam
28. okt 2018

@lula313 No ved v poriadku. Poriadne si prečítaj co pisem a môj výpočet. Ma dobu neurčitú. Cize to môže stihnúť sj ked hneď zajtra pôjde na PN. Pisem k veci. Profil nemám cas sledovať. Ked chce poradit nech komunikuje.

evittam
28. okt 2018

@lula313 Takže je v 7.tt, bez problémov stihne narok na MD, pokial neporodi nejak extra skor.

hoffka777
28. okt 2018

Ahojte chcem sa informovať ,
Som na Rd s malou a v marci 01.03 ma 3 roky momentálne poberám rodicak ale aj pracujem nemam živnosť ale mam ico aj DIČ a som na daňovom úrade zapísaná . Ak sa od 01.03 zamestnám na tpp popri tom že pracujem aj inde ako keby na živnosť ale nemam ju založenú a budem mat 3 mesiace zaplatené odvody z tpp budem mat narok na materskú od 01.06 ??
Ďakujem

draik
28. okt 2018

@hoffka777
Z každého nemocenského poistenia sa počíta 270 dní zvlášť, dni ukončeného poistenia sa pripočítavajú k aktuálnemu.

hoffka777
28. okt 2018

@draik keďže som teraz na rodicaku tak nemocenské poistenie za mna platí stat tak by to malo byt Ok nie ?

evittam
29. okt 2018

@hoffka777 NP za teba ani za nikoho štát neplatí. NP len moze trvat pokiaľ trvá aj PP pocas RD ci MD.
Podla toho co pises ty si na RD. Tvoj povodny PP trva? Ak nie tak nemáš potrebny pocet dni NP. Pracuješ na DIC, platis odvody? Predpokladam,ze nie. Cize ak nesplnis k 1.6. 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom tak nemáš narok na MD.

hoffka777
1. nov 2018

@evittam nie pracovný pomer mi netrva . A dá sa to aj niako spätne zaplatiť ? Alebo teraz keby som si to začala platiť . Dá sa to ?

evittam
2. nov 2018

@hoffka777 Spätne sa to nedá. A nie nestihnes to (k 1.6.2019 ak by si zacala platit DNP dnes by si mala 211dni NP). Teda neviem kedy mas TP. Ved si to vypocitaj. Musis mat 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom. Lahka matematika.