Otec SZČO od 08/2021 a materská 2022

janka15791
4. nov 2021

Dobrý deň, vedel mi prosím Vás niekto poradiť? Čakáme druhé bábätko (nástup na materskú 01/2022). Manžel by chcel ísť s malým (08/2019) ešte aspoň od februára polroka na materskú, aby sme mohli poberať súčasne materské a on by ostal doma a pomáhal nám. Moja otázka znie, z čoho sa mu bude rátať materská? Kým nebol SZČO bol normálne zamestnaný, avšak ako SZČO zarábal pekne len odvody bude mať vyčíslené až po daňovom. Chceli by sme z toho samozrejme vyťažiť maximum a keďže mal pekný príjem, aby dostal maximálnu materskú. Je také niečo vôbec možné? Má niekto skúsenosť? Ďakujem pekne za odpoveď 🙂

ivkazba
4. nov 2021

Materské sa mu bude počítať z odvodov živnostníka za rok 2021. Keďže odvody do SP t.č. neplatí, tak na materské nárok mať nebude. Ak sa mýlim, určite ma opraví @zalka alebo @lucka_ke oni sa v tom naozaj vyznajú ako odborníčky.

zalka
4. nov 2021

@janka15791 manžel len minimálnu MD .. ak neplatí odvody ako SZCO ...
tak sa treba prihlásiť na DNP .. na maximum by musel mať DNP platené alebo trvanie poistenia 26t ...
a detto 90 dní odrobiť bez pn a očr v zamestnaní aby mohol mať MD zo zamestnania ..

janka15791
autor
4. nov 2021

@zalka no neplatí odvody, keďže je prvý rok SZČO a nema to vyčíslené...ale keby mal, tak by si platil... nedá sa to ani pred nástupom na materskú nejako skôr vyčísliť, aby zaplatil odvody a dostal materskú ? Teraz to mam ako chápať? Že materská sa bude počítať len zo živnosti? A to čo bol predtým zamestnaný tak nič?..lebo zo zamestnania by mu určite nevysla len minimálna materská 🙈

janka15791
autor
4. nov 2021

@zalka ved tak či tak tie odvody za tento rok chce zaplatiť...aj v plnej sume ..nie len minimálne...ako nechce sa mi veriť, že z takého príjmu aký bude mat od augusta do konca roka dostane minimálnu matersku 🙈

ivkazba
4. nov 2021

@janka15791 a aké odvody do SP od toho augusta do konca roku zaplatí? Žiadne. Tak prečo si prekvapená? Aby mal materské zo zamestnania, muselo by zamestnanie stále trvať alebo by musel byť v ochrannej lehote. A to nespĺňa ani jedno.

janka15791
autor
4. nov 2021

@ivkazba fuuu tak to je teda sila... úplne si pokazil materskú stým, že si založil živnosť áno 🙈..masaker..ide o to, že robí v zahraničí ale chcel by stým skončiť, keď sa mala narodí, aby bol s nami ...tak, sme mysleli, že pojde na materskú... akože zo zamestnania, tiež platil dobré odvody...a takto dostane len minimum?...kks to mi je princíp toto.. úplne sa to dokaslalo 🙈...ved keby sa dalo tak si tie odvody zaplatí hneď od začiatku 🙈

simca06022011
4. nov 2021

ved tak ber matersku teraz ty a on sa moze dat na MD az do 3roka...

janka15791
autor
4. nov 2021

@simca06022011 jasné ja idem na materskú s malou, ale on chcel ísť s malým kým nebude mať tri roky...aby sme mali príjem aj z jeho strany keď bude doma..

janka15791
autor
4. nov 2021

@simca06022011 súbežne materské su možné...ale ako tak čítam sa to úplne tou zivnostou dokaslalo...mala som predstavu, ze ked lepsie zarába tak bude mať maximálnu materskú..a par mesiacov ostane doma a bude snami

ivkazba
4. nov 2021

@janka15791 škoda že si sa neporadila vopred. Mal po skončení PP hneď čerpať materské až potom ísť na živnosť. Jedine to zachráni ešte ako píše zalka, nové zamestnanie, kde bude PP trvať minimálne 90 dní, bez PN a očr. Tam bude mať materskú podľa príjmu z toho zamestnania.

janka15791
autor
4. nov 2021

@ivkazba tak vopred sme to nevedeli, až teraz sme sa rozprávali, že asi by bolo fajn keď sa malá narodí, aby ostal snami tu...tak asi nie to sa mu neoplatí ísť do normálneho zamestnania už teraz, aby mohol mať tú materskú z toho zamestnania....to radšej nech ostane na živnosti a zarába..ja to nejako s deťmi dám...len som sa chcela informovať čo ako či sa to dá... tešila som sa, že ostane s nami ..ale keď je to takto tak "sme v prdeli" 😂

zalka
4. nov 2021

@janka15791 napíš čo robil v roku 2021 jeho priebeh práce .. zamestnanie od do .. živnosť od do ...

janka15791
autor
4. nov 2021

@zalka pisem spravu

zalka
4. nov 2021
lilinka88
4. nov 2021

@janka15791 ja nejak stále nechápem, on je teraz zamestnaný?
Čo sa týka živnosti, odvody si mohol platiť aj dobrovoľne, keď už tak veľmi chcel. A nieže on by platiť,ale...

janka15791
autor
4. nov 2021

@lilinka88 v zamestnaní skončil v auguste.. teraz je len SZČO

lilinka88
4. nov 2021

@janka15791 lenže keď neplatí odvody zo SZČO ani dobrovoľne, tak vôbec nemá nárok na materskú. On musí mať aktívne nemocenské poistenie,abymohol požiadať. A zároveň musí mať v posledných dvoch rokoch 270 dní nem. poistenia