Otec SZČO na rodičovskej a nárok na podporu v nezamestnanosti manželky

alka13
28. aug 2023

Dobrý deň , ako postupovať ak mi pracovný pomer trval od 1.6.2020 a skončil ku dnu 12.5.2022 a od 13.5.2022 som na materskej dovolenke. Manžel by chcel ísť na materskú poberať rodičovský príspevok, chcela by som si doplatiť tie dni do konca mesiaca, aby mi vznikol nárok na podporu v nezamestnanosti, pretože som neodrobila súčasne 2 roky vkuse. Kde sa to vybavuje ? Ako sa volá také tlačivo/ žiadosť ?? Manžel je živnostník a chcel by poberať rodicak na polroka a ja aby som poberala nezamestnanecke.
Vôbec neviem aký je postup , kam ísť, čo vybaviť kde. Ako je to so zdravotnou?

zmrzlinka2021
28. aug 2023

@alka13
Nie som v tomto odbornicka, ale doplatit si to podla mna nebudes moct. To by potom nemalo vyznam mat taku podmienku na nezamestn. davku
vsak ked bude manzel na materskej, najdi si pracu, aby si domov priniesla nejaky zarobok a ak budes mat lepsi plat, manzel moze pokracovat aj na rodicovskej.

alka13
autor
28. aug 2023

@zmrzlinka2021 mam choré dieťa nemôžem robiť

alka13
autor
28. aug 2023

@zmrzlinka2021 a malý ma 14 mes muž bude robiť ďalej ako živnostník on nebude doma s malým

alka13
autor
28. aug 2023

@zmrzlinka2021 a manžel ide iba na rodicak ja som už materskú vyčerpala

mogaa
29. aug 2023

@alka13 v prvom rade si ujasni či chce ísť manžel na materskú alebo chce poberať len RP.....to sú 2 rôzne veci....na dávku v nezamestnanosti nepotrebuješ mať odrobené 2 roky v kuse, ale mať postenie v neza.za posledné 4roky v dĺžke 2roky....spätne sa poistiť nedá, vieš sa poistiť len od dátumu kedy vypíšeš prihlásenie - Register fyzickej osoby - prihlásenie ako DNPO...musíš sa prihlásiť na pobočke Sociálnej poisťovne, treba ísť tam, tam ti všetko vysvetlia....čo sa týka poberania podpory, normálne sa budeš musieť hlásiť na UP a chodiť aj na pohovory ktoré ti UP dá, inak ťa vyradia.....

alka13
autor
29. aug 2023

@mogaa može ísť aj na matersku ak som ja už vyčerpala svoju matersku? ja som myslela, že má nárok iba na RP
nemám ani poistenie za posledné 4 roky, lebo som študovala na vysokej škole a šla robit tie roky čo píšem vyssie, nemám iné poistenie , ked som bola študent

mogaa
29. aug 2023

@alka13 môže ísť aj materskú, ale tam by nemal pracovať....a je jedno či ide o prácu zamestnanca alebo SZČO, ak pracuje tak musí byť adekvátne ponížený prac.čas a časovo to musí byť tak že stíha zabezpečovať starostlivosť o dieťa....samozrejme na materksú má nárok len v prípade že splnil podmienky - teda 270dní nem.poistenia